Co zrobić z kasą fiskalną po zamknięciu działalności gospodarczej?

0
1142
kasa fiskalna
Odczyt polega na spisaniu wszystkich transakcji, jakie zostały wykonane przez wszystkie lata prowadzenia działalności | fot.: stock.adobe.com

Kończysz działalność gospodarczą i chcesz się pozbyć kasy fiskalnej? Zaczekaj! Potrzebujesz najpierw zrobić odczyt, sporządzić raport i protokół. Jak to zrobić i gdzie złożyć sprawozdanie? O tym dowiesz się w tym artykule.

Odczyt kasy fiskalnej – jak to zrobić?

Odczyt polega na spisaniu wszystkich transakcji, jakie zostały wykonane przez wszystkie lata prowadzenia działalności. Przeprowadzi go za Ciebie serwisant z wybranej przez Ciebie firmy obsługującej użytkowników kas fiskalnych. Kasa musi zostać przestawiona z trybu pracy na tryb odczytu. Zanim tak się stanie, pamiętaj o sporządzeniu raportu dobowego i miesięcznego, tak jak to robiłeś przez cały czas trwania działalności. Dopiero wówczas można przestawić kasę z trybu pracy na tryb odczytu.

Pamiętaj, by mieć sporą ilość rolek papieru, gdyż podczas odczytu kasa będzie drukować wszystkie paragony od chwili rozpoczęcia działalności gospodarczej aż do chwili jej zamknięcia. Taki odczyt może trwać nawet kilka godzin. Zależne to jest od tego, jak dużo transakcji zostało przeprowadzonych na kasie fiskalnej w ciągu trwania działalności firmy. Uzbrój się zatem w cierpliwość. Gdy już odczyt dobiegnie końca, wszystkie zadrukowane zwoje muszą zostać przeanalizowane przez serwisanta.

Wpisuje on dane ze zwojów do komputera i drukuje raport fiskalny rozliczeniowy. Na koniec serwisant sporządza dla Ciebie protokół odczytu pamięci kasy fiskalnej. Będziesz musiał go dostarczyć do Urzędu Skarbowego wraz z raportem fiskalnym rozliczeniowym oraz wnioskiem o wyrejestrowanie kasy fiskalnej.

Co zrobić, gdy serwisantowi nie uda się wykonać odczytu z kasy fiskalnej?

Czasami tak się niestety zdarza, że serwisantowi nie udaje się dokonać odczytu. Wówczas z pomocą przychodzi tzw. serwis główny, czyli np. sprzedawca kas lub importer bądź podmiot przez nich upoważniony. Kasę do serwisu dostarcza serwisant. Serwis główny powinien dać sobie radę z odczytem kasy fiskalnej. Do niego też będzie należeć sporządzenie protokołu i od razu (w ciągu 3 dni od jego sporządzenia) wysyła go do Twojego Urzędu Skarbowego. W Twoje ręce natomiast zostanie złożona kopia odczytu.

Co się stanie, gdy odczyt kasy fiskalnej będzie niemożliwy?

Jeżeli głównemu serwisowi również nie uda się wykonać odczytu z kasy fiskalnej, pozostanie mu wypisanie protokołu o niemożliwości wykonania zadania. W protokole będzie musiała zostać zawarta przyczyna braku odczytu. Dokument zostanie przekazany do Urzędu Skarbowego. Zostaną też wykonane dwie kopie protokołu. Jedną otrzymasz Ty, a drugą  Prezes Głównego Urzędu Miar.

Co musi zawierać wniosek o wyrejestrowanie kasy fiskalnej?

Wniosek, który złożysz u naczelnika  Urzędu Skarbowego, w którym dokonywałeś rejestracji kasy fiskalnej, musi zawierać:

  • dane podatnika,
  • numer kasy fiskalnej,
  • datę fiskalizacji,
  • miejsce instalacji kasy,
  • powód wyrejestrowania kasy. 

Skutki zaniechania odczytu

Z powyższego wynika, jak wiele trzeba spełnić warunków odnośnie do kasy fiskalnej, by działalność gospodarcza mogła zostać prawidłowo zamknięta. Jeżeli zapomnisz złożyć dokumenty z odczytu z pamięci kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym, czekają Cię kłopoty na podłożu karnego postępowania na mocy Kodeksu karnego skarbowego. Kary te są liczone w złotówkach. Kwotą będzie suma 120 stawek dziennych. Dlaczego tak się dzieje? Jest do tego stosowny artykuł 80 paragrafu 1 kks, który o tym informuje. Warto zatem dbać o swoje interesy i unikać niepotrzebnych kłopotów.

Pamiętaj!

Likwidując działalność gospodarczą, poproś serwisanta o przeprowadzenie odczytu z pamięci kasy fiskalnej. Sporządzony przez niego raport oraz protokół złóż w Urzędzie Skarbowym wraz z wnioskiem o wyrejestrowanie kasy fiskalnej. Unikasz w ten sposób nieprzyjemnych zdarzeń związanych z grzywną i po zamknięciu działalności gospodarczej śpisz spokojnie. 

BGO