Co jest istotne przy wyborze kamerki samochodowej?

0
671
kamera samochodowa
Złej jakości obraz jest ostatnią rzeczą, którą chcielibyśmy ujrzeć, podczas gdyby materiał z kamerki miałby zostać np. dowodem podczas kolizji | fot.: stock.adobe.com

Kamerki samochodowe są coraz mocniej rozpowszechnione i to nie tylko w gronie zawodowych kierowców, ale także i wśród osób, które nie pokonują długich tras, a poruszają się jedynie po mieście. Taka kolej rzeczy sprawiła, że obecnie na rynku kamerek samochodowych można się naprawdę pogubić, szczególnie jeśli ktoś nie miał wcześniej jakiejkolwiek styczności z takim sprzętem. Multum urządzeń dostępnych na rynku często stawia kupującego przed trudnym wyborem. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupie tego sprzętu?

Nie oszczędzaj na jakości

Istnieje wiele funkcji, które przy wyborze wideo rejestratora wydają się po prostu zbędne. Jednak na pewno nie warto oszczędzać biorąc pod uwagę kwestię jakości rejestrowanego obrazu. Złej jakości obraz jest ostatnią rzeczą, którą chcielibyśmy ujrzeć, podczas gdyby materiał z kamerki miałby zostać np. dowodem podczas kolizji.

Z tego względu wybierając kamerkę samochodową warto przede wszystkim skupić się na doborze sprzętu, który będzie nagrywał oraz odtwarzał obraz w możliwie jak najwyższej jakości. Dla przykładu można podać, że dosyć dobra kamerka, która posiada również czujnik ruchu, powinna nagrywać w rozdzielczości minimum 1280×720), co oznaczałoby już jakość HD.

Zwróć uwagę na matrycę i kąt widzenia obrazu

Matryca, zwana także sensorem to cyfrowy przetwornik obrazu, dzięki któremu możemy dostrzec rzeczywisty obraz po prostu w formie cyfrowej. On również  ma ogromny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Matryca, która powinna spełniać minimalne wymagania powinna odznaczać się rozdzielczością matrycy mniej więcej około 2 Mpix.

Podczas zakupu warto również dogłębnie sprawdzić jak daleko sięga obiektyw w kamerce. Tutaj zależność jest bardzo prosta, mianowicie im większy kąt widzenia obiektywu, tym automatycznie będziemy dostrzegać szerszy zakres przestrzeni przed pojazdem. Wśród entuzjastów nie zbyt drogich kamerek samochodowych przyjęło się, że minimalny kąt widzenia, który jest do zaakceptowania to około 120-150 stopni.

Pojemność wewnętrznej pamięci w kamerce

Wygodnym, lecz nie istotnym czynnikiem jest jak największa pojemność pamięci wewnętrznej w kamerce samochodowej. Większa pojemność sprawi, że wideo rejestrator będzie w stanie zachować dłuższy materiał do podglądu. Działanie kamerki samochodowej jest takie, że nowy materiał nadpisuje stare nagrania. Z tego powodu warto zainwestować w miarę pojemny sprzęt pod kątem pamięci. Ciekawą opcją jest również możliwość dołożenia dodatkowej karty pamięci do kamerki samochodowej. Dzięki temu uzyskamy dodatkową pamięć na materiał.

Zestaw wraz z kamerą cofania

Osoby, które posiadają nieco większy budżet mogą wybrać również kamerkę samochodową w zestawie wraz z kamerką cofania. Takie rozwiązanie jest z pewnością przydatne dla osób, które są niedoświadczone bądź dla osób, które mają trudności z parkowaniem. Dzięki temu uzyskamy jeszcze lepsze pole widzenia tuż za samochodem, dzięki czemu zwiększymy naszą kontrolę podczas manewru cofania.

Jak więc widzicie dobór odpowiedniej kamerki samochodowej wcale nie musi być taki trudny. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy co do sprzętu, a mamy konkretne wymagania co do niego, to warto wspomnieć sprzedającemu o tym czego dokładnie wymagamy, a on z pewnością dobierze odpowiedni sprzęt w danym przedziale cenowym.


KSU