Zrozumieć psa

0
820
kobieta i pies
Do komunikacji czworonogi używają wszelkich dźwięków, takich jak szczekanie, warczenie, popiskiwanie oraz wycie, ale ich głównym środkiem komunikacji jest jednak szeroko używana mowa ciała | fot.: stock.adobe.com

Jeżeli mamy pod swoją opieką czworonoga, z pewnością zależy nam na tym, aby dobrze interpretować jego zachowanie oraz rozpoznawać ważne gesty, które kieruje w naszym kierunku. Psy posiadają bogaty zasób komunikacji niewerbalnej oraz werbalnej. Poznaj jak rozpoznać po Twoim psie, jakie w tym momencie emocje mu towarzyszą oraz dowiedz się, jak interpretować jego zachowanie.

Komunikacja werbalna oraz niewerbalna – ważne elementy komunikacji 

Psy zostały udomowione przez człowieka już kilka tysięcy lat temu, a podczas tego okresu wykształciły bardzo wiele sygnałów komunikacji oraz bogatą mowę ciała, której używają do porozumiewania się zarówno ze swoim właścicielem, jak i innymi ludźmi. Do komunikacji czworonogi używają wszelkich dźwięków, takich jak szczekanie, warczenie, popiskiwanie oraz wycie, ale ich głównym środkiem komunikacji jest jednak szeroko używana mowa ciała. Podczas spędzania czasu ze swoim pupilem zwróć w szczególności uwagę na jego uszy, pysk i głowę, aby rozpoznać, jakie emocje aktualnie pies odczuwa.

Jak rozpoznać, że pies odczuwa negatywne emocje?

Bardzo negatywną emocją, którą mogą od czasu do czasu odczuwać czworonogi, jest złość, oraz agresja. W sytuacji takich negatywnych odczuć z ich strony łatwo jest zauważyć, że wszystkie mięśnie psa są maksymalnie napięte, a ciężar ciała przeniesiony na przednie łapy. Sierść zwierzęcia napręża się i stroszy, a całą postawę wzbogaca powarkiwanie i pokazywanie zębów. W takich sytuacjach należy zachować spokój i absolutnie nie zaczepiać zwierzęcia, ponieważ może nas zaatakować. Jeżeli natomiast mamy do czynienia ze strachem zwierzęcia, przede wszystkim zauważyć możemy obrócenie brzucha do góry, jako oznakę strachu i uległości. Niektóre psy mogą też schować ogon pod brzuch i ściśle przywierać nim do podłogi. Dodatkowo oczy są szeroko otwarte, a pies może często się oblizywać. W takich sytuacjach nie powinniśmy głaskać psa, co może skończyć się tylko zwiększeniem jego niepokoju. W takim wypadku najlepiej przemawiać łagodnie do zwierzaka, aż ten się uspokoi.

Pozytywne emocje u psa, jak wyglądają?

Każdy z nas z pewnością kojarzy postawę psa, który zachęca nas do zabawy. Czworonóg opiera się wtedy na przednich łapach i zachęcająco merda ogonem. Takie oznaki pokazują nam, że pies jest zrelaksowany i gotowy do zabawy. Jeżeli pies ma do tego rozluźnione mięśnie pyska, a sam pysk pozostaje lekko otwarty, możemy być pewni, że pies odczuwa w tym momencie radość. Skupiony i skoncentrowany na zadaniu pies zachowuje czujność, uszy ma wysoko postawione i przechylone  do przodu, a głowę i szyje wysoko uniesione. To znak, że zwierzak skupia się maksymalnie na wykonywanym zadaniu (na przykład podczas ćwiczenia komend) i daje z siebie wszystko.

Sygnały uspokajające – czyli kiedy pies jest zestresowany

Podczas stresu, czworonogi wysyłają nam szereg gestów, aby nas o tym poinformować. Należą do nich ziewanie i mrużenie oczu, odwracanie głowy oraz nadmierne oblizywanie się. Aby nasz pies się nie denerwował, należy szanować jego emocje i nie wywoływać u niego w żaden sposób zaniepokojenia. Warto nauczyć tego szczególnie małe dzieci, które swoim zachowaniem często mogą zdenerwować psa. Zwracanie uwagi na mowę ciała psa i szanowanie jego emocji jest kluczowe dla jego szczęścia i bezpieczeństwa. 

EJA