Witaminy dla psa. Czy każdy pupil ich potrzebuje?

0
929
pies suplementacja
Wiele psów dorosłych nie potrzebuje suplementów diety - niezbędnych witamin i składników odżywczych dostarcza zbilansowana, odpowiednio dobrana i pełnowartościowa karma | fot.: materiał partnera

Każdy właściciel czworonoga chce dla swojego pupila jak najlepiej, dlatego sięga po suplementy diety i witaminy dla psa. Jednak nie każdy pies ich potrzebuje, a niektórym dodatkowe witaminy mogą nawet zaszkodzić.

  1. Kiedy podawać witaminy dla psa?
  2. Co powinien zawierać preparat witaminowy?

Witaminy są potrzebne psom nie tylko w okresie intensywnego wzrostu, ale również później, w dorosłym życiu. Odpowiednie suplementy można kupić pod wieloma postaciami, zarówno w proszku lub w tabletach, jak i pod postacią wygodnych do podawania past lub psich smakołyków.

Kiedy podawać witaminy dla psa?

Wiele psów dorosłych nie potrzebuje suplementów diety – niezbędnych witamin i składników odżywczych dostarcza zbilansowana, odpowiednio dobrana i pełnowartościowa karma. Suplementacja nie jest też potrzebna dla zdrowych psów aktywnych., dlatego nie warto podawać pupilowi żadnych preparatów witaminowych na własną rękę. O suplementacji powinien zdecydować weterynarz po wcześniejszym przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu i odpowiednich badań.

Odpowiednio dobrany preparat witaminowy można po konsultacji z weterynarzem wprowadzić do diety:

  • szczeniąt, które mogą potrzebować większej ilości witamin do prawidłowego rozwoju,
  • suczek po porodzie, jako formę uzupełnienia niedoborów powstałych w czasie ciąży,
  • psa w okresie rekonwalescencji po chorobie lub zabiegu operacyjnym,
  • psiego seniora – szczególnie jeśli pies ma ubogą dietę.

Dla dorosłych psów witaminy są potrzebne do zachowania zdrowia, jednak zanim właściciel sięgnie po suplement, powinien najpierw rozważyć, czy prawidłowo karmi swojego psa. Znacznie lepiej wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania niż kupować kolejne suplementy.

Co powinien zawierać preparat witaminowy?

Jeśli zachodzi konieczność suplementacji witamin dla psa, trzeba jeszcze wybrać odpowiednie preparaty. Pies, podobnie jak człowiek potrzebuje zarówno rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K, jaki rozpuszczalnych w wodzie witamin B i C. Różnica wynika jednak z zapotrzebowania na suplementację  – psy nie potrzebują dodatkowej witaminy C, ponieważ ich organizm wytwarza ją w wystarczającej ilości. Najlepsze witaminy są dopasowane do zapotrzebowania psa i wykrytych niedoborów, a także do wieku, diety i aktywności czworonoga. U starszych psów najczęściej stosuje się suplementy z witaminą B, D i K, które wpływają pozytywnie na układ kostny. Witaminy B i E zmniejszają ryzyko poronienia, natomiast witaminy A i C wzmacniają odporność. Wysokiej jakości preparaty witaminowe dla psów można kupić w sklepie Hubun.

Materiał partnera