Pies w parku narodowym

1
5211
Pies w parku narodowym
Częściowy zakaz wprowadzania psów obowiązuje w Białowieskim Parku Narodowym, w którym psy mogą przebywać na terenie Parku Pałacowego i Obrębu Ochronnego Hwoźna | fot.: Fotolia

Które parki i rezerwaty w Polsce wpuszczają psy i na jakich warunkach? Warto sprawdzić, zanim zabierzemy czworonoga na daleką wyprawę. Jeśli nie chcemy narazić się na przykre konsekwencje i leży nam na sercu los dzikich zwierząt i przyrody, warto sprawdzić przepisy dotyczące wprowadzania psów w obszar przyrody chronionej.

Jedną z największych przyjemności dla właścicieli psów jest spacer z czworonożnym przyjacielem. Najlepiej, kiedy połączony jest z ciekawą wyprawą. Wycieczka z psem po Parkach Narodowych i rezerwatach może jednak skończyć się mandatem. O czym muszą wiedzieć właściciele i jakich zasad przestrzegać?

Przepisy reguluje Ustawa o Ochronie Środowiska, w której istnieje zapis o zakazie wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną.

Dyrekcja Parku Narodowego ma jednakże prawo zniesienia tego nakazu poprzez zapis w planie ochrony. Do tej pory większość z nich skorzystało z tej możliwości. Całkowity zakaz wprowadzania psów na teren ochronny wyznaczony został jedynie w ośmiu parkach, częściowy w sześciu. Za złamanie zakazu wprowadzania psów na tereny objęte ochroną grozi właścicielowi zwierzaka mandatem w wysokości do 500 zł. Na wycieczkę z psem nie wybierajmy się więc raczej do Parków Narodowych: Babiogórskiego, Bieszczadzkiego, Bory Tucholskie, Drawieńskiego, Gorczańskiego, Pienińskiego, Poleskiego oraz Wolińskiego. Jeśli chodzi o rezerwaty, należy przed wycieczką sprawdzić regulamin. W każdym polskim rezerwacie obowiązują inne zasady, bo tez każdy rezerwat jest inny.

Częściowy zakaz wprowadzania psów obowiązuje w Białowieskim Parku Narodowym, w którym psy mogą przebywać na terenie Parku Pałacowego i Obrębu Ochronnego Hwoźna. Chodzi tam głównie o bezpieczeństwo będących pod ochroną żubrów (ochrona dzikich zwierząt to główny powód zamykania parków i rezerwatów przed domowymi czworonogami). W Biebrzańskim Parku Narodowym z psem możemy pokonać wszystkie trasy piesze oprócz Czerwonego Bagna i szlaku Sośni. W Roztoczańskim Parku Narodowym zakaz całkowity obowiązuje jedynie na Bukowej Górze. Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego zdecydowała się na wprowadzenie zakazu przebywania psów na plażach oraz drogach do nich prowadzących. W Parku Narodowym „Ujście Warty” zakaz obowiązuje  jedynie na obszarze Ochrony Słońsk i Chyrzyno. Właściciele psów nie mogą pozwolić sobie na długie wycieczki po Tatrzańskim Parku Narodowym, gdyż takie spacery dozwolone są jedynie Drogą pod Reglami oraz Doliną Chochołowską w kierunku schroniska.

W pozostałych parkach w Polsce właściciele psów mogą bez konsekwencji finansowych i prawnych wędrować po szlaku ze swoimi pupilami. Muszą jednakże pamiętać o zasadach, panujących na tym specjalnym obszarze. Ochronie podlega tam przyroda oraz zwierzęta dlatego nic nie powinno zagrażać ich życiu oraz burzyć naturalnego spokoju. W regulaminie parku znajdziemy m.in. zapis o obowiązku prowadzenia psów na smyczy. Dodatkowo, zwierzęta agresywne powinny mieć zakładane kagańce.


@veturo.pl