Najpiękniejsze lasy i parki w Polsce

0
1339
Białowieski Park Narodowy
Puszcza Białowieska wygrywa jednogłośnie każdy ranking i zestawienie jeśli chodzi o tereny zalesione | fot.: stock.adobe.com

Jesień nadeszła, a to oznacza, że nastał wyjątkowo magiczny czas. Wśród miłośników tej pory roku znajdzie się wielu takich, którzy wprost uwielbiają spacerować wśród drzew, kiedy wokoło wirują kolorowe liście. W październiku i listopadzie zdecydowanie najbardziej niesamowitą rzeczą jest zmieniająca się przyroda. A gdzie najlepiej można ją zaobserwować? Oczywiście w lasach i parkach! Przedstawiamy zestawienie miejsc, gdzie warto udać się, kiedy pogoda dopisuje.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska wygrywa jednogłośnie każdy ranking i zestawienie jeśli chodzi o tereny zalesione. Jest nie tylko pięknym i inspirującym miejscem, ale także ostatnim naturalnym ekosystemem leśnym w Europie. Pozostaje nieskalana ludzką ingerencją od czasów wczesnego średniowiecza, a to, według miejscowych, zasługa ducha puszczy, który trzyma wszelką cywilizację z daleka. Czy to prawda? Nie wiadomo. Oczywistym jest jednak, że miejsce to powinno znaleźć się na liście lasów wartych obejrzenia dla każdego miłośnika dzikiej natury i jesiennych spacerów na łonie natury, a jeśli szczęście dopisze, może uda się nawet natrafić na żubra?

Puszcza Kampinoska

To kolejne miejsce wyróżniające się na tle innych lasów Europy. Wyjątkowe jest w nim to, że zdołało zachować swoją wartość przyrodniczą tak blisko wielkiego miasta. Dzięki temu stanowi świetny cel na weekendową ucieczkę z zatłoczonej stolicy. Puszcza jest domem dla wielu rzadkich zwierząt, a ponadto spotkać tu można dwa skrajnie różne typy krajobrazu – bagna oraz tereny piaszczyste, które częściowo porasta sosnowy las. Spośród obiektów wartych zobaczenia na uwagę zasługuje najgrubsze drzewo w Polsce, czyli rosnącą w miejscowości Leszno topolę, której obwód liczy aż 11 metrów.

jesienny poranek w Puszczy Kampinoskiej
Od 2000 roku Kampinoski Park Narodowy jest Rezerwatem Biosfery „Puszcza Kampinoska”| fot.: stock.adobe.com

Las w Witkowicach

To propozycja nie tylko dla miłośników pięknej, leśnej natury, ale także dla fanów zagadek i opowieści z dreszczykiem. Las w Witkowicach jest niewielki, ale wyjątkowo mroczny i tajemniczy. Jego historia mieści wiele nierozwiązanych do dziś zdarzeń. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że od lat miejsce to przyciągało samobójców, a ponadto na początku tego stulecia zaginęła tutaj grupka studentów, których do dziś nie udało się odnaleźć. Badacze zjawisk paranormalnych twierdzą, że przed wiekami poganie czcili w tych okolicach jakieś okrutne bóstwo. Jaka jest prawda? Nie wiadomo, ale kto ma wystarczająco dużo odwagi, może sam się tam udać…

tajemniczy las w witkowicach
Badacze zjawisk paranormalnych twierdzą, że przed wiekami poganie czcili w tych okolicach jakieś okrutne bóstwo | fot.: stock.adobe.com

Krzywy las koło Gryfina

To miejsce przypomina scenerię z filmów fantasy, a to dlatego, że spacerując po tym lesie w pewnym momencie zwykły krajobraz przeobraża się w skupisko sosen, z czego każda wygięta jest w ten sam sposób w kierunku północy. Ciężko wytłumaczyć to zjawisko, chociaż wielu próbowało. Jedni twierdzą, że jest to efekt celowych działań niemieckich rzemieślników, którzy chcieli w ten sposób pozyskać idealny budulec na łodzie i gięte meble, inni zaś uważają, że to radzieckie czołgi zniszczyły młode sosenki, jednak te tezy mogą się nigdy nie potwierdzić. Ale czy poszukiwanie prawdy jest konieczne? Czy nie lepiej po prostu cieszyć się magią tego miejsca podczas jesiennych spacerów?

krzywy las pod Gryfinem
Krzywy Las – pomnik przyrody o powierzchni ok. 1,7 ha, znajdujący się w okolicach nowego osiedla wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra | fot.: stock.adobe.com

Bory Tucholskie

Kto nie lubi zapachu sośniny? Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zachowały się tutaj fragmenty pierwotnej puszczy oraz wiele rzadkich okazów roślin i zwierząt, a ponadto niezliczone gatunki grzybów, z czego spora część jest jadalna. Cztery parki krajobrazowe i kilkanaście rezerwatów przyrody zachęcają do odwiedzenia przeróżnymi atrakcjami. Jedną z nich, która od wieków owiana jest tajemnicą to kamienne kręgi, których powstanie datuje się na III stulecie naszej ery. Do dziś archeologom nie udało się wyjaśnić, jaką funkcję sprawowały w czasach swojej świetności.

Bory tucholskie
Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce | fot.: stock.adobe.com

Zaopatrzeni w taką listę miejsc do odwiedzenia możemy wyruszać na nasze jesienne wycieczkowe podboje. Każde z tych miejsc zachęca pięknem i bliskością natury. Można w nich odkryć tajemnice oraz podziwiać rzadko spotykane gatunki roślin i zwierząt. Grzybiarze znajdą też coś dla siebie, ponieważ jesień obdarowuje te lasy w wiele okazów grzybów. Pozostaje więc tylko zaopatrzyć się w wygodne buty i wybrać odpowiednią pogodę na jesienne wędrówki.

DST