Jak przygotować się do wycieczki rowerowej?

0
655
kobieta na wycieczce rowerowej
Przed pierwszą w roku jazdą na rowerze należy odpowiednio zadbać o kondycję fizyczną | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rower to wspaniały środek transportu – tani i przyjazny środowisku. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, poprawia pracę serca i nastrój. Do każdej wyprawy należy się jednak odpowiednio przygotować – sprawdź, jak to zrobić!

Przygotowanie fizyczne

Przed pierwszą w roku jazdą na rowerze należy odpowiednio zadbać o kondycję fizyczną. Nie planuj długiej wyprawy jednośladem, jeśli do tej pory obca ci była jakakolwiek aktywność fizyczna. W celu wzmocnienia organizmu możesz zacząć uczęszczać na siłownię lub basen. Możesz również  ćwiczyć w domu. Proste ćwiczenia: przysiady, skłony, pajacyki, skręty tułowia czy  brzuszki rozgrzeją i wzmocnią mięśnie. W domowym zaciszu może również ćwiczyć jogę, pilates czy zumbę. Pomocne mogą okazać się różnorodne aplikacje mobilne lub treningi on-line z wykwalifikowanymi instruktorami. Zadbanie o ciało to pierwsza, podstawowa zasada przed rozpoczęciem sezonu rowerowego.

Sprawdzenie stanu technicznego roweru

Jeśli twoje ciało jest przygotowane na wycieczkę rowerową, należy zadbać także o stan techniczny pojazdu. Sprawdź poziom ciśnienia w oponach, poziom zużycia bieżnika, stan ogumienia i łańcucha. Możesz również postawić na pomoc profesjonalistów i zaprowadzić swój pojazd do serwisu rowerowego. Specjaliści przygotują jednoślad do jazdy, a ty będziesz mieć pewność, że jazda twoim rowerem będzie bezpieczna i komfortowa.

Odpowiednie akcesoria na wycieczkę rowerową

Planując wycieczkę rowerową, warto zaopatrzyć się w przydatne akcesoria, takie jak: kask, który ochroni głowę przed ewentualnymi urazami oraz okulary przeciwsłoneczne. Dodatkowo możesz zabrać ze sobą także ochraniacze na łokcie, nadgarstki i kolana – zwłaszcza gdy wybierasz się na bardziej wymagające szlaki rowerowe. Nie możesz zapomnieć również o odpowiednim nawodnieniu – zawsze miej ze sobą bidon lub butelkę wielorazowego użytku wypełnioną wodą. Wskazane jest, aby przygotować drobne przekąski, np. spring rollsy, muffinki wytrawne lub owocowe, ciasteczka owsiane czy batoniki musli.

Miłośnicy technologii mogą zaopatrzyć się także w opaskę sportową lub smartwatch – urządzenie będzie monitorować parametry twojego treningu, umożliwi zapisanie tras oraz twoich wyników sportowych. Przydatne akcesoria rowerowe, jak i same jednoślady, znajdziesz w wielu sklepach stacjonarnych Carrefour oraz na Carrefour.pl.

Analiza szlaków rowerowych

Wybierając się na krótszą przejażdżkę jednośladem, możesz zaplanować trasę samodzielnie. Jeśli jednak interesuje cię dłuższa, kilkudniowa wyprawa rowerowa łatwiej będzie poruszać się turystycznym szlakiem rowerowym, który jest oznakowany. Prowadzą one zazwyczaj obok atrakcji turystycznych, dzięki czemu można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Należy również wspomnieć, że przy szklakach rowerowych często znajdują się bazy noclegowe, co jest niezwykle istotne w przypadku długich wycieczek.

Materiał partnera