Tunel foliowy: sposób na efektywną uprawę warzyw

0
766
tunel foliowy
Szklarnia z folii jest mniej stabilna niż ta tradycyjna, ale możesz zapewnić jej adekwatną wytrzymałość | fot.: materiał partnera

Coraz więcej ludzi marzy o warzywach i owocach z własnych upraw na działce lub w ogrodzie. Jakość produktów dostępnych w sklepach bywa wątpliwa, a każdemu z nas zależy na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Chcesz cieszyć się smakiem samodzielnie posadzonych roślin? Aby Twoje uprawy były wydajne, rozważ zakup tunelu foliowego, który jest tańszą alternatywą dla szklarni. Taka konstrukcja pozwoli Ci chronić plony i przyspieszyć ich wzrost.

Czym są tunele ogrodowe? Dlaczego warto mieć jeden z nich?

Zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy często decydują się na postawienie tradycyjnej szklarni. Jej rolą jest ochrona roślin przed czynnikami zewnętrznymi, które często doprowadzają do zniszczenia części plonów. Są to np. opady atmosferyczne, silny wiatr, zmiany temperatury, ale także ingerencja szkodników. Dodatkowo szklarnia tworzy mikroklimat, który sprzyja wegetacji i przyspiesza wzrost sadzonek. Dzięki temu uprawy są znacznie bardziej wydajne niż te na klasycznych grządkach w ogrodzie.

tunel do ogrodu
Nie bez znaczenia jest folia, z której wykonano tunel | fot.: materiał partnera

Pomimo swoich zalet szklarnie są dużym wydatkiem, a ich założenie wymaga sporo wysiłku. Decydując się na taką, musimy być przekonani co do położenia — inaczej niż w przypadku wersji foliowej. Tunel foliowy, który jest bohaterem dzisiejszego artykułu, to znacznie tańsza inwestycja, a także łatwiejsza do zainstalowania. Choć dają nieco mniejsze możliwości niż szklarnia, tunele ogrodowe są chętnie wybierane przez plantatorów z różnymi oczekiwaniami — także tymi wygórowanymi.

Szklarnia foliowa jest stosunkowo lekka — dzięki temu możesz ją łatwo zamontować, ale także przenieść w inne miejsce ogrodu lub działki. Jeśli zamierzasz rozpocząć uprawę dla własnych potrzeb, prawdopodobnie wystarczy Ci właśnie taka konstrukcja. Możesz wykonać ją samodzielnie, przy pomocy odpowiedniej folii, jednak polecamy zakup gotowego foliaka ogrodowego. Cena jest dosyć przystępna, a będziesz miał większą pewność co do efektu, bez konieczności dokupowania narzędzi i materiałów.

Dostępne na rynku namioty foliowe są funkcjonalne i łatwe w wykonaniu. Z pewnością znajdziesz taki wariant, który okaże się odpowiedzią na Twoje potrzeby. Dopasuj rozmiar, który będzie wystarczający dla spodziewanych plonów oraz wygodnie mieszczący się na przestrzeni, którą dysponujesz. W kolejnej części tekstu dowiesz się, jakie cechy powinien mieć dobry tunel ogrodowy.

Czym charakteryzują się najlepsze tunele foliowe?

Szklarnia z folii jest mniej stabilna niż ta tradycyjna, ale możesz zapewnić jej adekwatną wytrzymałość. Zastanów się, który stelaż będzie wystarczający: plastikowy jest tańszy, lżejszy i odporny na rdzewienie, z kolei metalowa konstrukcja będzie mniej chwiejna. To właśnie stalowy foliak ogrodowy wydaje się być bardziej rozsądną propozycją, stanowiąc kompromis pomiędzy tanim tworzywem a klasyczną szklarnią poliwęglanową. Zwróć uwagę, aby metal był zabezpieczony specjalną powłoką antykorozyjną, a z pewnością posłuży Ci dłużej.

Nie bez znaczenia jest folia, z której wykonano tunel. Musi być wystarczająco mocna, aby zapewnić bezpieczeństwo roślinom. Optymalnym rozwiązaniem jest folia polietylenowa o gramaturze 140 g/m2, najlepiej wzmocniona siatką polipropylenową. Mile widziany jest filtr UV, który wzmocni ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem. 

Na pewno zastanowisz się także nad innymi cechami tunelu, widocznymi na pierwszy rzut oka. Okna, drzwi, fartuchy — nie są to walory pełniące funkcję ozdobną, a praktyczną. Tunel foliowy trzeba regularnie wietrzyć — dzięki otworom o optymalnej wielkości będziesz mógł zadbać o właściwą cyrkulację powietrza. Jeśli jesteś wysoki, z pewnością przyda się wysoki sufit i wygodne wejście z zamkiem. Aby chronić uprawy przed czynnikami zewnętrznymi, w oknach i drzwiach powinny być moskitiery.

Ważną cechą foliaka jest fartuch ziemny, który pozwala na stabilne zamocowanie konstrukcji. Po obsypaniu go ziemią zyskujesz bardziej wytrzymałą szklarnię foliową, która jest zabezpieczona przed podwiewaniem.

Materiał partnera