Skąd wziąć prąd na działce?

0
490
prąd na działce
Energia zgromadzona w akumulatorze lub baterii jest niewielka i nie wystarczy do zasilenia w prąd wielu urządzeń elektrycznych | fot.: stock.adobe.com

Jeśli działka rekreacyjna lub ogródek działkowy nie ma dostępu do energii elektrycznej z sieci, prąd można uzyskać z akumulatora, baterii lub agregatu. Oczywiście akumulator i bateria muszą być wcześniej naładowane. Inaczej jest w przypadku generatorów. Zasada działania agregatu prądotwórczego jest stosunkowo prosta. Silnik spalinowy zasilany paliwem generuje ruch, który następnie przy pomocy stojana i znajdującego się w nim elektromagnesu zamieniany jest w prąd.

Prąd elektryczny z generator

Energia zgromadzona w akumulatorze lub baterii jest niewielka i nie wystarczy do zasilenia w prąd wielu urządzeń elektrycznych. Dlatego przy większym zapotrzebowaniu na energię elektryczną lepiej sprawdzają się generatory, które pozyskują energię z wiatru lub słońca, ewentualnie agregaty wyposażone w silniki spalinowe. Podstawową zasadą działania agregatu prądotwórczego jest wytworzenie energii elektrycznej z ruchu wałka napędowego. Dlatego agregaty wyposażone są w silniki spalinowe, które napędzają wałek, a on z kolei napędza elektromagnes znajdujący się wewnątrz stojana. W ten sposób powstaje prąd. To oczywiście uproszczona zasada działania agregatu prądotwórczego. W przypadku niektórych generatorów, na przykład turbin wiatrowych, ruch wałka napędzany jest nie przez pracę silnika spalinowego, a przez działanie wiatru.

Kiedy warto wybrać generator?

Współcześnie coraz większą popularnością cieszą się narzędzia akumulatorowe. Niestety jest to wciąż sprzęt stosunkowo drogi i zasilany przez baterie, które trzeba ładować. Dlatego przy pracach wymagających więcej czasu, lepiej sprawdzają się tradycyjne elektronarzędzia, a do ich zasilania na działce, która nie jest podłączona do sieci, potrzebny jest generator spalinowy. Zgodnie z zasadą działania agregatów prądotwórczych, do wytworzenia prądu potrzebny jest ruch elektromagnesu. Dlatego agregat wyposażony jest w silnik, do którego należy dostarczyć paliwo i go odpalić. Zasada działania agregatu prądotwórczego jest taka sama dla urządzeń zasilanych benzyną i olejem napędowym. Podobnie działają turbiny wiatrowe i elektrownie wodne, z tą drobną różnicą, że do wytworzenia ruchu nie jest potrzebne paliwo, lecz wiatr lub woda.

Do wyprodukowania energii potrzebnej do uruchomienia elektronarzędzi lub zasilenia tradycyjnych urządzeń elektrycznych na działce rekreacyjnej potrzebny jest agregat prądotwórczy z silnikiem, ewentualnie turbina wiatrowa lub instalacja fotowoltaiczna. Zasady działania agregatów prądotwórczych są jednak dużo prostsze niż turbin i fotowoltaiki, a same urządzenia tańsze, bardziej mobilne i wygodniejsze w eksploatacji.

Materiał partnera zewnętrznego