Narcyzy – co to za kwiaty?

0
888
bukiet narcyzów
Narcyzy to piękne rośliny doceniane przez ogrodników i miłośników zieleni. Aby zakwitły wraz z końcem kalendarzowej zimy należy wcześniej posadzić w ziemi cebulki narcyzów | fot.: stock.adobe.com

Wiosna nieśmiało zagląda do naszych ogrodów, a ciepłe słońce ogrzewa każdy spragniony, szary zakątek – to znak dla kwiatów, że już pora na leniwą pobudkę ze snu. Wraz z nastaniem marca rośliny zaczynają swoją powolną wegetację. Jako jedne z pierwszych zaczynają kiełkować cebulki narcyzów, krokusów i przebiśniegów. To niezwykle urocze pierwsze kwiaty, które koją nasze zmysły, dają powód do radości i ożywiają szarość wczesnej wiosny.

Narcyzy to piękne rośliny doceniane przez ogrodników i miłośników zieleni. Aby zakwitły wraz z końcem kalendarzowej zimy należy wcześniej posadzić w ziemi cebulki narcyzów. To nic skomplikowanego i każdy sobie z tym poradzi.

Kiedy sadzimy cebulki roślin?

Do sadzenia cebulek narcyzów w ogrodzie należy przystąpić w okresie od sierpnia do października. Zasada jest taka, że im wcześniej posadzimy roślinę tym lepiej się ona ukorzeni i będzie silniejsza. Narcyzy bardzo dobrze znoszą mrozy i chłodny zimowy czas. Są przystosowane do takich warunków i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń np. okrywania.

W zależności od gatunku cebulki narcyzów najlepiej sadzić na głębokość 10-15 cm i w odległości do 15 cm. Przed zakupem należy dokładnie obejrzeć cebulki, nie mogą być one uszkodzone, nadgnite i dobrze jak są pokryte warstwą zabezpieczającej łuski.

Narcyzy w towarzystwie innych roślin

Narcyz to wdzięczna roślina, która tworzy kielichowate rozety, najczęściej w kolorze bieli i żółci. Osiąga wysokość od 10 do 60 cm i zakwita w okresie od wczesnej do późnej wiosny.

Cebulki narcyzów sadzi się z myślą, że będą to jedne z pierwszych kwiatów pojawiających się w ogrodzie. Reszta roślin jest dopiero w stanie słabego pobudzenia, więc można je umieścić pod drzewami lub między krzewami, które jeszcze nie okryły się liśćmi.

Cebulki narcyzów lubią towarzystwo innych roślin np. szafirków, hiacyntów, prymulek czy tulipanów. Można je posadzić także w donicach lub skrzynkach balkonowych. Po zakwitnięciu będą tworzyć ujmującą symfonię barw.

Warunki uprawy narcyzów

• Narcyzy preferują lekkie żyzne gleby, ale będą dobrze też czuły się w tej mniej bogatej. Nie mają też specjalnych wymogów.

• Cebulki narcyzów najlepiej będą kwitły wiosną w miejscach słonecznych i półcienistych. Sadzimy je od wczesnej jesieni do pierwszych przymrozków.

• Ważna jest także właściwa pielęgnacja i nawożenie. Nie należy usuwać uschniętych liści i przekwitłych kwiatów. Co roku cebulki roślin rozrastają się od cebuli macierzystej i tworzą obfite złoto – białe rabaty.

Materiał partnera