Leżaki ogrodowe: kluczowe kryteria wyboru

0
926
leżaki ogrodowe
Niektóre leżaki ogrodowe mają tylko jedną pozycję, inne można rozłożyć na kilka sposobów. To zależy i od projektu, i w pewnym sensie od materiałów | fot.: materiał partnera

O wyborze leżaków ogrodowych można by było napisać długą książkę, jednak większość kryteriów nie ma wielkiego znaczenia, dlatego lepiej będzie skupić się na tych najistotniejszych. To od nich będzie zależało zadowolenie z zakupu!

Materiały

Porównując między sobą leżaki ogrodowe mniej więcej zbliżonej jakości, ale wykonane z różnych materiałów, nie warto przesadnie skupiać się na ich trwałości. Wszystkie wytrzymają ładnych kilka lat i wiadomo, że po tym czasie niektóre materiały stracą swoje właściwości, inne będzie jeszcze można odnowić. Zdecydowanie ciekawsze jest przełożenie materiału na funkcjonalność.

Leżaki z aluminium albo technorattanu będą lekkie, co pozwoli je łatwo przenieść, drewniane zdecydowanie cięższe, ale przez to także stabilne aż do przesady, leżaki z drewnianą lub metalową ramą i częścią wypoczynkową z tkaniny będą często wygrywały tym, że nie trzeba na nich – w przeciwieństwie na przykład do leżaków w całości z drewna – układać poduszek, żeby poczuć się komfortowo.

Liczba pozycji

Niektóre leżaki ogrodowe mają tylko jedną pozycję, inne można rozłożyć na kilka sposobów. To zależy i od projektu, i w pewnym sensie od materiałów, ponieważ wykonanie technorattanowych leżaków o 3-4 pozycjach jest naprawdę ekstremalnym wyzwaniem. Z drugiej strony – to też nie tak, że im więcej pozycji, tym lepiej. 

Dobrze zaprojektowany leżak, który może zostać rozłożony tylko na jeden sposób, będzie bardzo wygodny i prawdopodobnie większość użytkowników w ogóle nie poczuje żadnych związanych z tym niedogodności. Jednocześnie leżaki o 3 pozycjach, jeśli będą kompletnie nieergonomiczne, w żadnej z nich nie będą wygodne. Jest to zatem kryterium istotne, ale którego nie można rozpatrywać zupełnie w oderwaniu od innych.

Dodatkowe funkcje

Niektóre rozbudowane leżaki to tak naprawdę fotele ogrodowe z podnóżkami. Ich jednoznaczne zaklasyfikowanie jest zresztą trudne, ale dają wielkie możliwości. Inne leżaki mogą mieć zintegrowaną półeczkę na napoje lub książkę, niektóre mają uchwyty na parasolki, a jeszcze inne – płócienne daszki chroniące przed słońcem.

Każda z tych dodatkowych funkcji może być istotna z punktu widzenia użytkownika. Wygodnym rozwiązaniem są w tym kontekście leżaki modułowe, jednak ich ceny są na tyle wysokie, że to często zniechęca do zakupu. Tak czy inaczej, warto przyjrzeć się właśnie takim dodatkowym funkcjom, które mogą pozwolić na prawdziwy relaks.

Cena

To, że cena jest ważnym kryterium wyboru, nie powinno dziwić. Warto jednak, zamiast powtarzać to, co już jest ogólnie wiadome, zwrócić uwagę na pewien fakt – otóż powyżej pewnej ceny (różnej dla poszczególnych materiałów czy stopnia skomplikowania konstrukcji leżaka) droższe modele już nie są zauważalnie lepsze. Można zapłacić 500 złotych więcej za leżak, który może pod względem estetycznym będzie bardziej dopracowany, ale nie będzie wygodniejszy ani trwalszy od tańszego modelu.

Oczywiście można tak zrobić, ale warto zapamiętać, że w tym przypadku tylko do pewnego momentu prawdą jest, że za większe pieniądze można oczekiwać lepszej jakości. Później można już najwyżej spodziewać się prestiżu, a ten nie dla wszystkich jest tak samo istotny.

Materiał partnera