Kosiarka akumulatorowa – jaką wybrać?

0
1519
kosiarka akumulatorowa
Wybór modelu kosiarki, który sprawdzi się w naszym ogródku, nie jest łatwy | fot.: materiał partnera

Kosiarki akumulatorowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów poszukujących idealnego sprzętu do swojego ogrodu. Nic dziwnego – łączy ona zalety cichych i prostych w obsłudze kosiarek elektrycznych z wyróżniającą ją mobilnością. W artykule odpowiemy na pytanie, jak wybrać kosiarkę akumulatorową, która będzie idealna do naszych potrzeb.

Czym charakteryzuje się kosiarka akumulatorowa?

Typ kosiarki, o którym dzisiaj piszemy, jest zasilany energią elektryczną – wykorzystuje do tego autonomiczne zasilanie w formie akumulatora. W przeciwieństwie do tradycyjnych kosiarek elektrycznych, kosiarka akumulatorowa nie musi być zatem podłączona do gniazdka. Dzięki temu możemy jej używać wszędzie tam, gdzie wykorzystanie zasilania sieciowego jest utrudnione lub niemożliwe; pozwala także na łatwe manewrowanie pomiędzy krzewami czy ogrodzeniami. 

Oczywiście, posiadanie kosiarki zasilanej z akumulatora oznacza konieczność jej regularnego ładowania. Popularne modele są jednak w stanie zagwarantować do 42 minut ciągłej pracy na jednym ładowaniu.

Właściwości różnych modeli kosiarek

Wybór modelu kosiarki, który sprawdzi się w naszym ogródku, nie jest łatwy. Najważniejszymi właściwościami, które wyróżniają konkurujące ze sobą modele, są:

  • moc silnika – kosiarki o dużej mocy zapewniają wydajną pracę oraz dobrze radzą sobie z trudniejszą, wysoką trawą. Kosztem dużej mocy jest jednak szybsze rozładowywanie się akumulatora. Kosiarki akumulatorowe najczęściej dysponują mocą od 40 do 60 W.
  • pojemność baterii – obecnie standardem na rynku jest pojemność na poziomie 2-5 Ah (amperogodzin). Akumulatory o większej pojemności są droższe, za to pozwolą na pracę bez konieczności częstego ładowania.
  • czas ładowania – akumulatory, w które są wyposażane kosiarki, różnią się także szybkością ładowania. W specyfikacji interesującej kosiarki warto zwrócić na to uwagę. Oprócz czasu pełnego ładowania wyróżnia się też czas „szybkiego ładowania” – po którym bateria jest naładowana częściowo (z reguły do połowy) i można z niej już bezpiecznie korzystać.
  • dodatkowe wyposażenie – znając ograniczenia nakładane na kosiarkę przez fakt korzystania z akumulatora, niektórzy producenci zapewniają możliwość zasilania jej z sieci elektrycznej. Jest to świetne rozwiązanie w sytuacji, w której możemy komfortowo podłączyć kosiarkę do gniazdka a nie chcemy rozładowywać akumulatora. Wiele modeli oferuje także drugą baterię. Możemy wtedy korzystać z akumulatorów naprzemiennie (i ładować jeden z nich w trakcie pracy).

Czym zatem kierować się wybierając kosiarkę akumulatorową?

Przeglądając oferty kosiarek akumulatorowych koniecznie sprawdźmy, czy parametry interesującej nas kosiarki będą gwarantowały to, czego rzeczywiście potrzebuje nasz trawnik. W sklepie internetowym Krysiak znajdziemy modele spełniające wymagania zarówno małych, jak i bardziej wymagających ogrodów. Jeśli posiadamy mały ogródek – być może wystarczy nam kosiarka z mniejszym akumulatorem i mocą? A jeżeli zajmujemy się większym trawnikiem, opłacalny może być zakup kosiarki z baterią 4 Ah, który uratuje nas od zbędnych przerw w pracy. Zwracajmy uwagę także na wagę i rozmiar kosiarki. Dobrze dobrana kosiarka akumulatorowa może bowiem sprawić, że męczące prace ogrodowe staną się znacznie łatwiejsze.

Materiał partnera