Jesienne prace w ogrodzie

0
566
jesienny ogród
Przed przystąpieniem do prac porządkowych na rabatach kwiatowych należy koniecznie zlikwidować wszelkie chwasty oraz przekopać ziemię | fot.: stock.adobe.com

Jesień dla ogrodników to czas wzmożonych prac pośród rabat kwiatowych, krzewów ozdobnych oraz odpowiednie uporządkowanie trawników. Październikowe słoneczne dni sprzyjają takim pracom. Jest to okres na zabezpieczenie roślin przed zimą oraz na przygotowanie swojego ogrodu na następny rok. Po zebraniu wszystkich plonów z warzywniaka i owoców z sadu można przystąpić do uporządkowania ogrodu przed pierwszymi przymrozkami. Jednak najpierw należy zabezpieczyć się w odpowiednie narzędzia do pracy w ogrodzie. Koniecznie potrzebne będą lekkie grabie oraz bardzo ostry sekator i dobry szpadel.

Uporządkowanie rabat kwiatowych

Przed przystąpieniem do prac porządkowych na rabatach kwiatowych należy koniecznie zlikwidować wszelkie chwasty oraz przekopać ziemię. Jest to czas na nowe nasadzenia. Warto uzupełnić rabaty o cebulowe kwitnące gatunki, które wczesną wiosną przyozdobią ogród. Po wstępnej ocenie stanu roślin ozdobnych i bylin koniecznie trzeba usunąć wszelkie zeschnięte, zgniłe bądź chore pędy i liście. Rośliny jednoroczne typu begonie lub niecierpki bez problemu możemy zostawić do późnej jesieni. Będą one zdobiły ogród aż do pierwszych przymrozków. Nie usuwajmy również z kwitnących roślin nasienników ani owocostanów. W okresie zimowym będą piękną ozdobą ogrodu oraz karmą dla zwierząt i ptaków. Nie później niż po pierwszych jesiennych przymrozkach należy pamiętać o wykopaniu roślin bulwiastych nie zimujących w gruncie. Są to delikatne dalie, mieczyki oraz begonie bulwiaste.

Przycinka roślin i krzewów ozdobnych

Po okresie bujnego wzrostu rośliny i krzewy ozdobne warto przyciąć. Dzięki temu będą one w dobrej formie do następnego sezonu. Jesień to doskonały okres do wycięcia starych oraz chorych pędów bylin i krzewów. Głównym powodem cięcia o tej porze roku jest utrzymanie zwartego pokroju roślin. Gatunki uprawiane dla dekoracyjnych liści możemy ciąć w październiku. Również wskazane jest jesienne przycięcie róż parkowych i odmian pnących. Właściwie przycięte będą pięknie kwitły w następnym sezonie. Zaś ozdobne krzewy, takie jak derenie bądź wierzby białe najlepiej ciąć wiosną, aby w czasie zimy pięknie zdobiły kolorowymi pędami ogród. Miłośnicy pięknej lawendy muszą pamiętać o wykonaniu cięcia do połowy września, aby nowe łodygi rośliny nie zostały uszkodzone przez przymrozki. To także odpowiedni czas na wycięcie pędów, które zaprzestały już owocować. Każdy ogrodnik musi przestrzegać zasady, aby do cięcia wykorzystywać tylko ostre narzędzia oraz odpowiednio je czyścić i dezynfekować. Dzięki temu uniknie się przenoszenia chorób grzybicznych.

Jesienne prace przy trawniku

Mozolna praca, jaką jest jesienne grabienie liści, przynosi efekt w postaci pięknego trawnika. Zalegająca warstwa liści ogranicza dostęp do powietrza oraz światła słonecznego. W wyniku czego trawa gnije. Ostatnie koszenie trawy należy wykonać na przełomie października i listopada. Wówczas trawa powinna być skoszona nieco wyżej, maksymalnie do 5 centymetrów. Zeschniętych liści nie należy palić. Zgrabione z przeznaczeniem na kompostownik posłużą na wyśmienity nawóz pod rośliny na następny rok. Pamiętajmy, aby choć garstkę suchych liści pozostawić w jednym rogu swojego ogrodu. Z pewnością posłużą one na schronienie dla małych zwierzątek w trakcie mroźnej zimy.

Zabezpieczenie roślin na zimę

Tak naprawdę pierwsze przymrozki są trudne do przewidzenia. Aby uniknąć przemarznięcia roślin, należy znacznie wcześniej przygotowywać się do ich zabezpieczenia. Do okrycia roślin możemy wykorzystać korę oraz uschnięte gałęzie, które wcześniej sami pozyskaliśmy z przycinki krzewów. Zaś przy zabezpieczeniu bardzo delikatnych roślinach można zakupić agrowłókninę. Warto również obwiązać sznurkiem krzewy, aby nadmiar śniegu ich nie połamał. Pamiętajmy o roślinach domowych w doniczkach na tarasach i balkonach. Pod koniec października wszystkie te roślinny powinny być już w domu. Przed nastaniem zimy dobrze, jeśli zabezpieczymy wszelkie meble ogrodowe i sprzęty, które posłużą nam w następnym sezonie.

HBR