Jak urządzić taras przed domem?

0
844
zadaszenie tarasu
O budowie tarasu najlepiej jest pomyśleć już na etapie projektowania domu | fot.: materiał partnera


Przydomowy taras to świetne miejsce do wypoczynku w cieplejsze dni. Wiele osób traktuje to miejsca jako dodatkowa część domu. Inni natomiast uważają, iż jest to najistotniejszy element ogrodu. Aby w pełni cieszyć się posiadaniem tej wyjątkowej przestrzeni, należy zadbać o jej funkcjonalne i wygodne zagospodarowanie.

Zadaszenia tarasu i nie tylko — całą aranżację należy rozpocząć od projektu tarasu

O budowie tarasu najlepiej jest pomyśleć już na etapie projektowania domu. Specjaliści zalecają takie poczynania w przypadku, gdy celem jest wkomponowanie go w bryłę budynku. Taras zazwyczaj projektuje się przy części parterowej domu. Należy jednak pamiętać, iż w przypadku bardzo małych działek, można go zaplanować także na piętrze, np. na dachu, który przylega do garażu.
W sytuacji, w której taras ma być dobudowany do istniejącego już domu, stosowane są tzw. technologie suche, a więc wykonuje się go bez wylewki betonowej. Tego typu tarasy można umieszczone na palach lub na gruncie — wszystko zależy od usytuowania przeszklenia umożliwiającego wyjście z budynku. Kolejnym istotnym czynnikiem są zadaszenia tarasu. Ważne, aby współgrały one zarówno z ogrodem, jak i wnętrzem tarasu. Na szczęście dość spora oferta tego elementu konstrukcji sprawia, że zadaszenia tarasu nie powinny stanowić problemu ze wkomponowaniem w aranżacje tarasu.

Meble i rośliny tarasowe — czym warto kierować się podczas wyboru?

Gdy nawierzchnia i zadaszenie tarasu są już gotowe, przychodzi czas na najprzyjemniejszy element, czyli na ostateczną aranżację. Choć wielu użytkowników odchodzi od obsadzania tej części ogrodu roślinnością, to wciąż jest wielu takich, którzy pragną mieć w tym miejscu oazę kwiatów i zieleni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, iż rośliny wymagają stałej dbałości i zapewnienia im odpowiednich warunków do rozwoju.

Tak więc każdy właściciel zazielenionego tarasu powinien liczyć się z określonym nakładem pracy. Natomiast tarasu całkowicie pozbawione roślin mniej zachwycają swoim naturalnym pięknem i ogólnie są mniej atrakcyjne. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie ograniczonej gatunkowo roślinności, którą można posadzić np. w ciekawych pojemnikach.

Wybór mebli tarasowych jest sprawą dość indywidualną. Jedni preferują umieścić na tarasie duży stół z krzesłami, inni natomiast wolą mieć do dyspozycji frywolne „bujadła”, leżaki itp.


W ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje rattan lub jego o wiele trwalszy, a zarazem droższy odpowiednik — technorattan. Meble z tych tworzyw świetnie prezentują się np. w połączeniu ze szlachetną stalą lub szkłem.

Oczywiście sprzęty wykonane z naturalnego drewna wciąż są modne. Jednak w ich przypadku, niezbędne jest właściwe zabezpieczenie materiału przed działaniem często szkodliwych i zróżnicowanych warunków atmosferycznych.

Oświetlenie i akcesoria dekoracyjne — na co warto się zdecydować?

Nawet najcudowniejszy taras nie będzie całkowicie funkcjonalny, jeśli oświetlenie nie zostanie odpowiednio dopasowane. Jego zły dobór sprawia, że korzystanie z tarasu po zmroku staje się niemal niemożliwe. W celu nadania temu miejscu właściwego blasku można zastosować tradycyjne oświetlenie sztuczne lub postawić na eleganckie i niepowodujące wysokich kosztów eksploatacyjnych – lampy solarne.

Grill i nie tylko — w taką atrakcję na tarasie warto zainwestować

Taras to świetne miejsce na urządzenie grilla, jednak jedynie wtedy, gdy posiada odpowiednio dużą przestrzeń. Wtedy z powodzeniem w jednej części można umieścić grill i ogrodowy stół, a resztę tarasu wykorzystać do celów typowo rekreacyjnych.

Materiał partnera