Jak sadzić tulipany?

0
3799
jak sadzić tulipany
Cebulki tulipanów, które są odpowiednio pielęgnowane i posadzone w ziemi, będą zakwitać każdej wiosny - nie są wymagające i szczególnie wrażliwe | fot.: materiał partnera

Wiosna jest czasem, kiedy natura powoli budzi się do życia. Dookoła zaczynają kwitnąć drzewa i trawy, a każdy właściciel domowego ogrodu rozpoczyna pracę nad jego wyglądem. Po zimie teren wokół domu wymaga odpowiedniego zagospodarowania oraz pielęgnacji, aby wkrótce móc cieszyć się jego pięknym wyglądem. Jednymi z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych są tulipany. Ich kolorowe odmiany oraz piękne kwiatostany doskonale przystrajają i wypełniają przestrzeń. Z ich pomocą można komponować całe rabaty lub posadzić je w towarzystwie innych roślin. Jeśli planujesz je wykorzystać w swoim ogrodzie, dowiedz się, jak sadzić tulipany i kiedy sadzić tulipany wiosną.

Tulipany – co warto wiedzieć?

Tulipany są roślinami należącymi do grupy cebulowych jednoliściennych. Do tej rodziny należy wiele gatunków, które różnicuje kształt kwiatostanu, wygląd liści, ubarwienie oraz czas kwitnienia. Kwiaty zachwycają swoim pięknem i doskonale prezentują się zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie. Cebulki tulipanów, które są odpowiednio pielęgnowane i posadzone w ziemi, będą zakwitać każdej wiosny – nie są wymagające i szczególnie wrażliwe.

Na skutek krzyżowania rośliny powstało wiele odmian tulipanów, które kwitną w różnym czasie. Dzięki odpowiedniemu doborowi cebul, można się cieszyć obecnością tych kwiatów w ogrodzie przez wiele miesięcy. Jakie odmiany wyróżniamy?

  • Tulipany wcześnie kwitnące,
  • tulipany średnio wcześnie kwitnące,
  • tulipany późno kwitnące.

Jak wybrać odpowiednią cebulę tulipana do sadzenia?

Oprócz informacji, jak sadzić tulipany, równie ważna jest odpowiedź na pytanie, jakie cebulki kwiatów wybierać. Zwróć uwagę na ich wygląd, który będzie bezpośrednio wpływał na ich wzrost oraz pojawiające się ukwiecenie. Wybierz cebulki w dużym rozmiarze, które wyglądają zdrowo i jędrnie. Dodatkowo zwróć uwagę, aby na ich powierzchni nie było jakichkolwiek pęknięć oraz uszkodzeń. Wszystkie cebule, które będą miękkie, wyschnięte oraz bez zabezpieczającej łuski mogą nie wyrosnąć z ziemi lub wyrosnąć nieprawidłowo. Polecamy zapoznać się z ofertą sklepu https://sklep.cebulekwiatowe.pl/pol_m_Cebulki-jesienne_Tulipany-Tulip-262.html. Na stronie można znaleźć wysokiej jakości cebulki w atrakcyjnej cenie.

Jak sadzić cebulki tulipanów?

Mimo że tulipany nie są zbyt wymagające, przed ich sadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę. Warto poprawić jej jakość poprzez dodanie rozdrobnionego kompostu, który dobrze ją użyźni, a tym samym dostarczy cebulkom odpowiednich składników odżywczych korzystnie wpływających na ich wzrost. Ziemia powinna być pulchna i napowietrzona, co przyczyni się do odpowiedniego przepływu powietrza oraz wody. Dodatkowo możesz dodać do niej specjalny nawóz mineralny bogaty w azot, który jest dobrze wchłaniany przez te kwiaty. Po wymieszaniu wszystkich składników można przejść do obsadzenia.

Najlepszym okresem do sadzenia cebulek tulipanów jest przełom września i października. Mają one wówczas odpowiednią ilość czasu, aby się zakorzenić i po zimie zacząć proces wzrostu. Kiedy sadzić tulipany wiosną? O tej porze roku możliwe jest sadzenie późnych odmian, które zakwitną latem. Najlepszym stanowiskiem do sadzenia tulipanów jest nasłonecznione miejsce, osłonięte od silnych podmuchów wiatru. Można je sadzić w rabacie, ale również w donicach czy koszykach. Warto pamiętać o odpowiednim podlewaniu. Kwiaty lubią wilgotną, ale nie przemoczoną glebę. Dla lepszego zatrzymywania wilgoci można je obsypać korą.

Zasady sadzenia samych cebulek nie są skomplikowane. Ich wygląd podpowiada, gdzie jest korzeń i tą częścią należy kierować w stronę ziemi. Jak głęboko sadzić tulipany? Trzeba wykopać dołek o trzykrotnej długości wielkości cebulki – im większa cebula, tym większy dołek. W dziurę można wsypać niewielką ilość kremazytu, co zapewni korzeniom odpowiednie odprowadzanie wody. Następnie należy delikatnie umieścić ją w dołku, zwracając uwagę, aby nie uszkodzić warstwy ochronnej. Tulipany, które zostaną ulokowane zbyt płytko, mogą zmarznąć  podczas mrozów.

Jak sadzić tulipany w trawie? Obowiązują takie same reguły, jak przy obsadzaniu rabaty lub doniczki. Ważne jest, aby okolica umieszczenia tulipana była odchwaszczona. Chwasty mogą odbierać cebulkom sporo minerałów i wody z ziemi. Po posadzeniu koniecznie dobrze ugnieć ziemię, a następnie obficie podlej zasadzoną cebulkę.

Odpowiedni wybór cebulek i właściwy sposób ich sadzenia jest gwarancją prawidłowego wzrostu i rozwoju kwiatów.

Materiał partnera