Drewniana pergola i trejaż w ogrodzie

0
2318
drewniana pergola
Drewniana pergola pozwoli Ci na stworzenie magicznego miejsca w ogrodzie – otoczonego kwiatami lub winoroślą, a do tego ukrytego przed wścibskim wzrokiem spacerowiczów | fot.: StockAdobe.com

Drewniane pergole i trejaże to efektowny sposób na wyeksponowanie roślinności w ogrodzie oraz funkcjonalne rozplanowanie stref. Nie zapomnij o dobrym zabezpieczeniu drewna, aby po kilku sezonach nie planować wymiany tych konstrukcji.

Drewniana pergola pozwoli Ci na stworzenie magicznego miejsca w ogrodzie – otoczonego kwiatami lub winoroślą, a do tego ukrytego przed wścibskim wzrokiem spacerowiczów. Trejaż, choć zazwyczaj prostszy i mniejszy, również pomoże w pomysłowym rozplanowaniu stref na posesji. Aby obie konstrukcje mogły pełnić swoją funkcję jak najdłużej, zapewnij im jak najskuteczniejszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Pergola czy trejaż?

Najprostsza drewniana pergola składa się z wysokich słupów oraz zadaszenia z kratownicy lub belek. Drewnianą kratką można wykończyć również jeden lub parę boków konstrukcji. Bardziej skomplikowane pergole mają formę łuku. Obowiązkowym elementem pergoli jest mocowanie do słupków lub nawet fundament – w przypadku większych konstrukcji. Z kolei trejaż to po prostu ścianka-kratownica. Nie wymaga budowania wzmocnień czy fundamentów.

Jakie funkcje pełnią pergole i trejaże w ogrodzie?

Pergole i trejaże to roślinne dekoracje i konstrukcje, na których można hodować winorośl lub w pełni wyeksponować pnącza. To jednak tylko jedna z ich funkcji. Zarówno pergole, jak i trejaże pozwalają na pomysłowe zaplanowanie przestrzeni ogrodu, zorganizowanie stref oraz stworzenie na posesji odosobnionego, kameralnego miejsca idealnego do wypoczywania – także w bezpośredniej bliskości domu.

Pergola zbudowana ze ścianek i zadaszenia to doskonała alternatywa dla tradycyjnej altany. Wcale nie musisz projektować oddzielnej konstrukcji – wystarczą nawet tylko bele, na których oprzesz zadaszenie. Zielone „pokrycie dachowe”, czyli gęste pnącza lub winorośl, a nawet specjalne odmiany róż, umożliwiają odpoczywanie w ogrodzie także podczas deszczu. Ścianki pergoli w pewien sposób odizolują strefę wypoczynku od otoczenia oraz sprawią, że będzie ona niewidoczna od ulicy czy z posesji sąsiadów.

Trejaż to zaś doskonały sposób na wydzielenie danych stref w ogrodzie, np. oddzielenie małego ogródka warzywnego od części „reprezentatywnej” oraz wyznaczenie ścieżek komunikacyjnych na posesji.

Z czego pergola lub trejaż?

Pergole i trejaże można kupić w markecie budowlanym lub zamówić w firmie specjalizującej się w projektowaniu ogrodów oraz tego typu konstrukcji. Innym rozwiązaniem jest zakup poszczególnych elementów i samodzielne wykonanie pergoli, co nie jest skomplikowane, jeśli tylko mamy doświadczenie w pracach technicznych.

Najpopularniejszym materiałem na pergolę oraz trejaż jest drewno sosny, świerku lub modrzewia. To rodzime gatunki, dość wytrzymałe, trwałe i łatwe w obróbce, o ile oczywiście zadbamy o prawidłowe i jakościowe zabezpieczenie powierzchni. Dość popularne są również konstrukcje metalowe. Z drugiej strony sporym mankamentem metalu, jest jego szybkie nagrzewanie się – w upalny dzień może to doprowadzić do poparzenia roślin!

Jak zabezpieczyć drewniane pergole i trejaże?

Drewno to wdzięczny materiał, który doskonale uzupełni ogrodową architekturę. Nie można jednak zapomnieć o zabezpieczeniu drewnianej powierzchni, inaczej konstrukcja szybko zacznie niszczeć, chłonąć wodę itd. W pierwszej kolejności upewnij się, czy i w jaki sposób zabezpieczono elementy lub gotową konstrukcję na etapie produkcji.

Masz do wyboru przede wszystkim impregnaty powłokotwórcze, lakierobejce oraz farby. W ogrodzie często stosuje się lakierobejce, które dają naturalny efekt (np. powłokę w naturalnym kolorze drewna lub innym, „drewnopodobnym” odcieniu). Kupując wyrób, zwracaj uwagę przede wszystkim na jego właściwości. Do malowania pergoli i trejażu sprawdzi się produkt tworzący powłoki odporne na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych, jak zmienne temperatury, wilgoć i promieniowanie UV. Istotne jest także, aby produkt tworzył powłoki odporne na działanie grzybów pleśniowych. Do tego zadania warto wypróbować np. szybkoschnącą Sadolin Lakierobejcę 3w1 Dekoracyjno-Ochronną.

Pergole oraz trejaże doskonale wpiszą się w architekturę ogrodu, pozwolą na wyeksponowanie roślin oraz stworzenie oddzielnych stref na posesji. Montując czy budując taką konstrukcję, pamiętaj jednak o jej prawidłowym zabezpieczeniu – inaczej nie będziesz się nią cieszyć zbyt długo.


Materiał partnera zewnętrznego