Jaki materac do spania wybrać?

0
1308
Stopy wystające spod kołdry
Jeśli nie mamy pewności co do przeznaczenia materaca – warto kierować się wskazówkami producenta, który zazwyczaj oznacza cechy pożądane w przypadku różnych grup klientów | fot.: StockAdobe.com

Materac to element wyposażenia, z którego korzystamy przez znaczącą część doby. Ma on wpływ na komfort naszego snu co z kolei przekłada się na samopoczucie, codzienne funkcjonowanie oraz kondycję naszego kręgosłupa. Dlatego przed zakupem nowego materaca warto zorientować się, jaki jego rodzaj będzie dla nas odpowiedni.

Dobry materac kluczem do zdrowia i pozytywnego samopoczucia

Każdy, kto doświadczył spania na niewygodnym lub za małym materacu zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywnie wpływa to całodniowe samopoczucie, nasz nastrój oraz kondycję organizmu. Właśnie dlatego przed zakupem materaca należy dokładnie przeanalizować czynniki, które wykluczą przykre niespodzianki w przyszłości.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych modeli materaców. Możemy wybierać pomiędzy tymi klasycznymi oraz bardziej ekstrawaganckimi, takimi jak materace wodne. Istotne jest, aby przed zakupem zastanowić się nad tym, czego dokładnie nam potrzeba.

Mamy do wyboru także materace kieszeniowe, które charakteryzują się tym, że sprężyny, które zostały użyte do ich produkcji schowane są w specjalnych „kieszeniach”. Redukuje to ryzyko postępującego odkształcania się materaca. Ponadto nie ma mowy o tym, że sprężyny z czasem zaczną wychodzić z materaca powodując konieczność jego wymiany. Na rynku dostępne są hybrydy materacy piankowych i kieszeniowych, najczęściej dostępne w wersji dwustronnej. Łączą one w sobie dokładną wentylację oraz doskonałą trwałość. Warto także zadbać o to, aby w materacu znajdował się wkład kokosowy, które ma właściwości antyalergiczne i znacząco usztywnia kondycję materaca.

Bardziej wymagający klienci decydują się zaś na różne wersje materacy piankowych. Od termoelastycznych, które reagują na ciepło ciała i indywidualnie tworzą podparcie zapamiętując nasz kształt i punkty podparcie, przez materace wysokoelastyczne wyróżniające się sprężystością i elastycznością przy jednoczesnej możliwości tworzenia różnych stref twardości. Pianki wysokoelastyczne są ponadto przewiewne i zapewniają doskonała wentylację za sprawą otwartokomórkowej struktury.

Osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie powinny zastanowić się nad zakupem materaca lateksowego, który nie tylko doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, ale także cechuje się trwałością. Posiada on także właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne.

Jak więc widać materac piankowy, zwłaszcza od sprawdzonego producenta, jest świetnym i trwałym wyborem dla osób o szczególnych wymaganiach. Wysoką jakość produktu gwarantuje jedna z wiodących marek Hilding Anders – producent różnego rodzaju materacy piankowych: zarówno termoelastycznych wypełnionych najwyższej klasy pianką VISCO, jak i wysokoelastycznych, lateksowych i medycznych. Pełna oferta produktów dostępna jest na stronie: sleepmed.pl

Jaką twardość materaca wybrać?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaka twardość materaca jest najlepsza, zależy to bowiem od naszych indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że zbyt miękki materac nie będzie podtrzymywał poszczególnych elementów naszego ciała w pożądany sposób. Z kolei zbyt twardy może skutkować bólem kręgosłupa, dyskomfortem snu i pogorszeniem codziennej kondycji.

Skala twardości materacy rozciąga się od H2 do H4. O tym, jaka twardość będzie najlepsza decyduje nasza waga. Niestety, im cięższa osoba, tym twardszego materaca potrzebuje. Zasadniczo ludziom ważącym do 80 kilogramów poleca się materace o twardości H2. Tym, których waga mieści się w przedziale 80 – 100 kilogramów zaleca się zakup materaca H3. Waga powyżej stu kilogramów skutkuje tym, że najlepiej będziemy czuli się na materacu H4. Zbyt ciężka osoba, która długotrwale sypia na materacu niedostosowanym twardością do jej wagi może nie tylko budzić się obolała, ale także spowodować uszkodzenie materaca.

Jeśli nie mamy pewności co do przeznaczenia materaca – warto kierować się wskazówkami producenta, który zazwyczaj oznacza cechy pożądane w przypadku różnych grup klientów: z wyższą wagą, kłopotami ze stawami i kręgosłupem, różnicowaniem punktów podparcia i różnych stref twardości czy indywidualnym dopasowywaniem się materaca do ciała.

Dobrze dobrany materac jest niezbędny do codziennego funkcjonowania w dobrej kondycji, dlatego przed zakupem warto zorientować się w cechach, które mają wpływ na komfort snu.


OLI