Jak rozpoznać objawy choroby alkoholowej u swojego faceta?

0
988
kobieta wspierająca mężczynę z problemem alkoholowym
Fachowa pomoc w ośrodku leczenia uzależnień pozwoli uniknąć poważnych problemów związanych z alkoholizmem | fot.: materiał partnera

Zauważyłaś niepokojące zmiany w zachowaniu swojego partnera? Martwi Cię to, że coraz częściej przesadza z ilością wypijanego alkoholu i masz wrażenie, że jego świat kręci się wyłącznie wokół wysokoprocentowych napojów? Bądź szczególnie uważna, ponieważ może to świadczyć o pierwszych objawach uzależnienia. Nawet jeśli Twój facet prowadzi pozornie normalnie życie, wstaje rano do pracy i wypełnia obowiązki domowe, utrata kontroli i nadmierne spożycie napojów wyskokowych to prosta droga do alkoholizmu. Niestety, często sytuacja całkowicie wymyka się spod kontroli i wówczas najskuteczniejszą metodą wyjścia z nałogu jest leczenie odwykowe.

Kto powinien rozpoznać objawy uzależnienia?

Jeśli mieszkasz ze swoim partnerem pod jednym dachem, bez trudu dostrzeżesz zmiany w zachowaniu lub inne alarmujące objawy świadczące o pogłębiającym się uzależnieniu. Zdecydowanie trudniej jest zauważyć problem w momencie, gdy alkohol był obecny w życiu Twojego faceta od zawsze – czy to na weekendowych imprezach, czy podczas wieczornych wyjść z kumplami. Osoby uzależnione często ukrywają się z piciem, więc gdy dotrzesz do prawdy, problem może być już w dość zaawansowanym stadium. Warto znać konkretne mechanizmy, które świadczą o początkach alkoholizmu. Jeśli je zauważysz, spróbuj jak najszybciej porozmawiać z partnerem o terapii uzależnień w specjalistycznej klinice odwykowej.

Jakie zachowania wskazują na początki alkoholizmu?

Pierwszym symptomem, który powinien zapalić czerwoną lampkę w Twojej głowie, jest wzmożone zainteresowanie alkoholem. Twój facet coraz częściej szuka okazji do picia, tłumacząc się stresującym dniem w pracy, natłokiem obowiązków, kłótnią lub brzydką pogodą? Przyjrzyj się, czy sprawy nie zaszły za daleko. Bądź czujna, jeśli w trakcie rozmowy będzie bagatelizował problem, mówiąc, że ma nad nim kontrolę. Warto mieć świadomość, że leczenie alkoholizmu to żmudny i trudny proces, więc należy interweniować, jak najszybciej. Co jeszcze powinno Cię zaniepokoić?

Zwiększona tolerancja na alkohol

mężczyzna przy szklance piwa
Warto mieć świadomość, że leczenie alkoholizmu to żmudny i trudny proces | fot.: materiał partnera

Osobie uzależnionej coraz trudniej zadowolić się stałą dawką trunku. Gdy zauważysz, że Twój facet regularnie zwiększa ilość wina pitego do obiadu albo piwa na letnim grillu z przyjaciółmi, lub podczas spaceru z psem wstępuje do sklepu po „małpkę”, warto przyjrzeć się problemowi głębiej. Nie ignoruj takich sygnałów, nie usprawiedliwiaj partnera, by nie wpaść we współzależenie i poważne tarapaty, wymagające podjęcia radykalnych kroków.

Utrata kontroli nad piciem alkoholu

młody człowiek śpiący na barze przy szklance alkoholu
Gdy zorientujesz się, że z Twoim partnerem dzieje się coś niepokojącego i zdecydowanie przesadza z piciem, nie ignoruj tego | fot.: materiał partnera

Początki alkoholizmu charakteryzują się również problemem z kontrolowaniem ilości wypijanego alkoholu oraz trudnością z przerwaniem picia. Jest to moment, w którym powinnaś porozmawiać ze swoim partnerem o terapii. Taką pomoc zapewni prywatny ośrodek leczenia uzależnień, gdzie można liczyć na specjalistyczne leczenie, wsparcie 24/7, a przede wszystkim na dyskrecję. Przyznanie się do choroby alkoholowej przed samym sobą i przed najbliższymi będzie dla Twojego faceta bardzo trudne.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

smutny mężczyzna pijący alkohol przy oknie
Ośrodek Leczenia Uzależnień zapewnia podopiecznym fachową pomoc | fot.: materiał partnera

Jeśli zauważasz u swojego partnera szczególne rozdrażnienie, niepokój, drżenie mięśni czy zaburzenia świadomości, które próbuje wyciszyć kolejną lampką wina, masz do czynienia z Alkoholowym Zespołem Abstynencyjnym. W takiej sytuacji spróbuj przekonać faceta do podjęcia dwuetapowej terapii alkoholowej w specjalistycznej klinice odwykowej. Ośrodek Leczenia Uzależnień OAZA zapewnia podopiecznym fachową pomoc doświadczonych lekarzy i specjalistów od uzależnień. Twój partner może też liczyć na darmowe wsparcie przez rok od zakończenia leczenia odwykowego. Co miesiąc jest również możliwość skorzystania z terapii rodzinnej (z bezpłatnym noclegiem). Może to dobra okazja, by szczerze porozmawiać?

Dlaczego warto udać się na terapię uzależnień?

Gdy zorientujesz się, że z Twoim partnerem dzieje się coś niepokojącego i zdecydowanie przesadza z piciem, nie ignoruj tego! Liczy się szybkie działanie i świadomość, że w dzisiejszych czasach specjalistyczne leczenie lub odwyk nie są powodem do wstydu. Fachowa pomoc w ośrodku leczenia uzależnień pozwoli uniknąć poważnych problemów związanych z alkoholizmem. Terapia pomoże Twojemu facetowi wypracować mechanizmy, które w przyszłości pozwolą mu przezwyciężyć chęć powrotu do nałogu. Nie pozwól, by alkohol zniszczył życie najbliższej osobie.


Materiał partnera zewnętrznego