Feromony – czym są i jak działają?

0
4585
para nad jeziorem przy zachodzie słońca
Naturalne feromony to specyficzne związki lotne występujące u wielu gatunków zwierząt, roślin i ludzi | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ludzie od wieków zastanawiali się, czy istnieje możliwość bardziej skutecznego zainteresowania płci przeciwnej swoją osobą. Pomysły pojawiały się różne, czasami zakrawając nawet o magię i gusła, jednak nie miały żadnych efektów. Tymczasem stosunkowo niedawno na rynku pojawiły się syntetyczne feromony, które co prawda nie mają tak spektakularnego działania, jak wyimaginowane czarnoksięstwo, jednak ich działanie potrafi znacznie pomóc, co jest podparte faktami naukowymi.

Feromony – co to?

Naturalne feromony to specyficzne związki lotne występujące u wielu gatunków zwierząt, roślin i ludzi. Są one bezwonne, jednak to zmysł węchu oraz narząd nosowo-lemieszowy bierze udział w przetwarzaniu informacji w nich zawartych. Ich najważniejszą funkcją jest wspomaganie przedłużania gatunków, ponieważ osobniki przeciwnych płci mogą się dzięki nim zlokalizować i zwabiać w celu kopulacji, ale nie tylko. Co ciekawe, między innymi dzięki feromonom dzik może wytropić zakopane w ziemi trufle. Jak to wszystko ma się do człowieka? Tysiące lat temu opisywane substancje miały takie znaczenie, jak u zwierząt, jednak przez wpływ ewolucji przestały być potrzebne i osłabły. Niedawno powstały syntetyczne odpowiedniki, które wyróżniają się mocą i skutecznością, a do tego każdy może się w nie zaopatrzyć.

Feromony – jak działają?

Działanie feromonów polega na stymulowaniu zmysłu węchu oraz narządu nosowo-lemieszowego (VNO). Kiedyś bowiem powszechnie się uważało, że wyłącznie węch odpowiadał za przetwarzanie tych substancji, jednak okazało się, że „winny” jest VNO. Jego neurony są bezpośrednio powiązane z częściami mózgu odpowiadającymi za wiele funkcji, między innymi behawioryzm seksualny i pewność siebie. Feromony są bezwonne i działają na podświadomość. Nie podlegają filtracji przez inne zmysły (czyli np. wspomniany węch), dlatego osoba pod ich wpływem nie zdaje sobie z zaistniałego faktu sprawy.

Feromony – czy działają na każdego?

Wpływ ewolucji sprawił, że niestety nie każdy człowiek jest podatny na ich działanie. Jest to związane z ograniczoną aktywnością wspominanego VNO. Od razu trzeba jednak powiedzieć, że zaledwie 5% społeczeństwa nie ma predyspozycji do odbierania feromonów, dlatego nadal warto się w nie zaopatrywać. Do tego dochodzi fakt, że opinie użytkowników jasno wskazują, iż zakup z ciekawości bardzo często przyczynił się do ponownych zamówień i wielu satysfakcji.

Feromony – jak stosować?

Wszystko zależy od rodzaju produktu. Wyróżnia się bowiem feromony w postaci zmieszanej z perfumami oraz koncentratów. Pierwszy rodzaj stosuje się niemal identycznie, jak pachnidła, a więc spryskuje się nimi np. szyję. W drugim przypadku również należy je używać w podobnych miejscach, zachowując jednak umiar pod kątem ilości. Nie posiadają zapachu, dlatego dobrym pomysłem jest zmieszanie ich z ulubionymi perfumami. W obu przypadkach najsilniejsze działanie utrzymuje się przez około 2-4 godziny (na skórze). Na odzieży czas może się wydłużyć nawet do kilku dni, dlatego należy pamiętać, by nie przekraczać zalecanej dawki.


Materiał partnera zewnętrznego