Czym się kierować wybierając dom opieki dla seniora?

0
482
dom opieki okolice warszawy
Dom Opieki św. Kosmy i Damiana położony jest w odległości ok. 30 km od Warszawy, w pobliżu Puszczy Kampinoskiej | fot.: materiał partnera

Wybór domu opieki dla członka rodziny to trudne zadanie. Należy znaleźć placówkę, która zapewni opiekę na wysokim poziomie, aby możliwe było zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia, ale również dobrego samopoczucia kochanej osobie. Na co zwrócić uwagę poszukując odpowiedniego domu dla seniora? Jakie czynniki uwzględnić?

Odległość od rodziny i warunki, jakie zapewnia dom opieki

Im bliżej naszego domu znajduje się placówka, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy mogli często odwiedzać seniora, a także porozmawiać osobiście z personelem na temat ważnych kwestii związanych z jego stanem zdrowia. Oprócz odległości koniecznie należy przyjrzeć się z bliska warunkom, w jakich mieszkają pensjonariusze. Czy placówka jest dużym ośrodkiem czy raczej kameralnym miejscem, w którym łatwiej o nawiązanie relacji i ograniczenie anonimowości? Czy miejsce przystosowane jest do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych? Warto sprawdzić, czy w ośrodku znajdują się podjazdy a łazienki wyposażone są w uchwyty zapewniające podporę i stabilizację. Czy i gdzie zainstalowano system przywoławczy? Jakie jest wyposażenie pokoi? Czy znajdują się tam łóżka medyczne – gdy jest taka potrzeba? Bezpieczeństwo jest bardzo ważną kwestią, w której nie warto iść na kompromis.

Profesjonalna opieka medyczna

Wykwalifikowana kadra i wystarczająca liczba pracowników ma kluczowe znaczenie dla zdrowia seniora. Wśród personelu nie powinno zabraknąć dyplomowanych pielęgniarek, fizjoterapeuty i opiekunów. Ich obecność warunkuje należytą dbałość o stan zdrowia, ale również szeroko rozumiany dobrobyt i zadowolenie pensjonariusza. W domach opieki znajdują się nie tylko osoby, które z racji wieku potrzebują aktywnej pomocy przy codziennych czynnościach. Często są to pensjonariusze cierpiący na choroby takie jak demencja, choroba Alzheimera, osoby po zawałach. Opieka nad nimi wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Troskliwość i opiekuńczość personelu

Fachowa opieka medyczna warunkuje bezpieczeństwo i odpowiednią dbałość o stan zdrowia pensjonariusza. Z punktu widzenia psychiki i samopoczucia seniora równie istotne jest podejście personelu. Dobre słowo i uśmiech na co dzień są nieocenione. Warto upewnić się, że w domu opieki seniorzy będą otoczeni ciepłymi i troskliwymi ludźmi z powołaniem. Przyjazna, rodzinna atmosfera wzajemnego szacunki sprawi, że seniorzy z godnością będą mogli żyć i funkcjonować, mimo często znacznych własnych ograniczeń.

Ciekawe zajęcia dla seniorów

Warto poszukać domu opieki oferującego ciekawe zajęcia dla seniorów. Terapia zajęciowa pozwala stymulować aktywność seniorów i dłużej zachować sprawność zarówno fizyczną jak i mentalną. Różnorodność zajęć jest istotna z tego względu, że seniorzy również mają odmienne zainteresowania. Warto, aby mieli możliwość znalezienia czegoś dla siebie. Czytanie, zajęcia plastyczne a może muzyka? Ponadto, należy przyjrzeć się otoczeniu placówki. Czy jest tam teren, który umożliwi seniorom aktywność na świeżym powietrzu? Ogród będzie sprzyjał spacerom i relaksacji w naturalnym otoczeniu.

Dom Opieki św. Kosmy i Damiana położony jest w odległości ok. 30 km od Warszawy, w pobliżu Puszczy Kampinoskiej. To kameralny ośrodek wybudowany z myślą o potrzebach osób starszych i niepełnosprawnych. Oprócz profesjonalnej opieki medycznej pensjonariusze spotkają tam troskliwe i serdeczne osoby. Rehabilitacja, terapia zajęciowa, zbilansowana dieta i rozległy teren rekreacyjny przylegający do placówki pozwalają stworzyć optymalne warunki życia dla seniora.

Materiał partnera