Co warto wiedzieć o adwokacie kościelnym i jego zadaniach?

0
3168
prawo kanoniczne adwokat kościelny
Adwokaci reprezentujący Kancelarię Adwokata Kościelnego posiadają także odpowiednie przygotowanie do świadczenia kompleksowych usług prawnych z zakresu różnych dziedzin prawa świeckiego | fot.: materiał partnera

Prawo kanoniczne, czyli kościelne, to zbiór przepisów regulujących najważniejsze kwestie dotyczące funkcjonowanie instytucji Kościoła katolickiego. Oznacza to w praktyce, że podlegają mu wszyscy wierni. W sytuacji, gdy normy zawarte w Kodeksie prawa kanonicznego wydają się niezrozumiałe, wprowadzają w zakłopotanie i uniemożliwiają podjęcie skutecznych działań, warto skorzystać z porady adwokata kościelnego. Kim on właściwie jest i w jakich sprawach może pomóc? Wyjaśniamy.

Kim jest adwokat kościelny?

Adwokat kanoniczny to osoba duchowna lub świecka, absolwent studiów na kierunku prawo kanoniczne. Wyróżnia się nie tylko doskonałym przygotowaniem do udziału w procesach kościelnych i świadczenia usług z obszaru doradztwa prawnego, lecz również nieposzlakowaną opinią i szeregiem przymiotów moralnych. Jego gotowość do niesienia pomocy formalnej – osobom świeckim i duchownym – potwierdza biskup na mocy specjalnego dekretu.

W jakich sprawach może pomóc adwokat kościelny?

Adwokat kanoniczny pomoże zmierzyć się klientowi z każdym problemem dotykającym materii prawa kościelnego. Jego usługi mogą dotyczyć m.in. kanonicznego postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności małżeństwa, fachowego doradztwa, czy też redakcji lub opiniowania dokumentów o charakterze prawnym. Gdy mowa o pomocy oferowanej duchownym – adwokaci kościelni często podejmują się obsługi prawnej parafii, diecezji czy kościelnych organizacji. Mogą reprezentować podmioty kościelne w sporach z władzą państwową i osobami prywatnymi, a także wspierać je w zarządzaniu majątkiem Kościoła. Katalog ten oczywiście nie jest zamknięty – adwokat kościelny reaguje na zaistniały problem i podejmuje właściwe w danym przypadku kroki prawne.

„Rozwód kościelny” a współpraca z adwokatem kanonicznym

Wielu wiernym – i słusznie – rola adwokata kościelnego kojarzy się dbaniem o interesy klienta w trakcie procesów dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa, czyli tzw. rozwodów kościelnych. Podczas tego typu postępowania kanonicznego sąd rozstrzyga, czy dane małżeństwo może być traktowane jako nieważne. Oczywiście w takim przypadku muszą zaistnieć wyróżnione przez prawo kanoniczne tytuły prawne – przeszkody zrywające (np. przeszkoda wieku, pokrewieństwa bądź niemocy płciowej), braki po stronie zgody (np. symulacja tejże lub zaburzenia psychiczne doświadczane przez jedno z partnerów w momencie zawarcia małżeństwa) bądź braki związane z formą liturgiczną.

W czym może pomóc zainteresowanemu adwokat kościelny w związku z tzw. rozwodem kościelnym? Przede wszystkim w skutecznym przedstawieniu jego argumentów w sądzie kanonicznym – zredagowaniu skargi powodowej na podstawie adekwatnego tytułu prawnego, doborze świadków i ustosunkowaniu się do uwag obrońcy węzła małżeńskiego. Jednym z miejsc, w którym członkowie Kościoła mogą znaleźć pomoc prawną związaną z procesami o stwierdzenie nieważności małżeństwa, jest Kancelaria Kanoniczna, odpowiedzialna za portal adwokatkościelny.pl. Mimo że biuro kancelarii mieści się w Poznaniu, kieruje ona pomoc prawną do potrzebujących na terenie całego kraju. W razie potrzeby wystarczy skontaktować się z biurem – za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej lub telefonicznie – i przedstawić swój problem.

Wsparcie z zakresu prawa kościelnego i świeckiego

Adwokaci reprezentujący Kancelarię Adwokata Kościelnego posiadają także odpowiednie przygotowanie do świadczenia kompleksowych usług prawnych z zakresu różnych dziedzin prawa świeckiego. Obsługa prawna firm, prawo medyczne, turystyczne, imigracyjne, dochodzenie odszkodowania czy zadośćuczynienia – to zaledwie niektóre spośród obszarów działalności Kancelarii Prawnej LexForm. Niezależnie więc od charakteru Twojego problemu – doświadczeni prawnicy dołożą wszelkich starań, aby znaleźć najbardziej korzystne w danym przypadku wyjście.

Materiał partnera