3 metody na poprawę współżycia

0
705
mężczyzna w łóżku
Seks jest jedną z tych aktywności, wokół których narosło wiele mitów, niedomówień i wstydliwych przemilczeń | fot.: materiał partnera

Intymne zbliżenia to źródło przyjemności, ale nie tylko z tego względu powinniśmy zadbać o ich jakość. Udany seks jest jednym z najlepszych sposobów na zachowanie młodości, witalności i dobrego nastroju. Nie zawsze mamy pomysł, jak sprawić, by zbliżenia z partnerką czy partnerem były naprawdę satysfakcjonujące, czasem też zdarzają się problemy w tej sferze, co bywa dodatkowo frustrujące. Podpowiadamy, jak poprawić współżycie i czerpać z seksu radość oraz życiową energię.

Dlaczego warto zadbać o jakość współżycia?

Seks jest jedną z tych aktywności, wokół których narosło wiele mitów, niedomówień i wstydliwych przemilczeń. Sprawa jest zaś bardzo prosta: seks jest niezmiernie ważną częścią życia dorosłych osób. Służy prokreacji, ale nie tylko. Intymne spotkania z drugą osobą pozwalają budować bliską relację, poznawać się wzajemnie, a także poprawić nastrój i pozbyć się stresu [1]. Nic tak nie odpręża, jak mile spędzone intymne chwile. Seks jest też formą aktywności fizycznej, która dotlenia organizm, pozwala spalić nadmiar kalorii oraz aktywuje różne grupy mięśni. W czasie współżycia wydziela się hormon o nazwie oksytocyna [2], która wzmacnia więź między partnerami oraz daje poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Seks jest zatem nie do przecenienia, a jednak wiele par ma w tej sferze problemy i nie potrafi w pełni czerpać z niego radości. Składa się na to wiele przyczyn. Są jednak proste i skuteczne sposoby na lepszą jakość współżycia.

Zadbaj o atmosferę w sypialni i poza nią

Wiele osób zapomina, że pożycie intymne w związku zaczyna się na długo przed udaniem się do sypialni. Składa się na nie wzajemne zainteresowanie i szacunek oraz umiejętność komunikowania swoich potrzeb. Trudno o udane zbliżenie, gdy partnerzy czy małżonkowie mają wzajemne pretensje i niewyjaśnione sprawy, często dotyczące bardzo przyziemnych aspektów wspólnego życia. Pierwsza kwestia to zatem zadbanie o zgodę i harmonię w związku. Atmosfera w samej sypialni także jest ważna. Można zadbać o nią za pomocą dodatków, ubioru, perfum oraz lubianych przez większość Pań romantycznych świec. Taka nastrojowa atmosfera pobudza zmysły i pozwala oderwać myśli od codziennej rutyny.

Nie bój się eksperymentować

Nie ma nic gorszego niż nuda i monotonia w sypialni. Cierpią z jej powodu zwłaszcza związki z długoletnim stażem, a wcale nie musi tak być. Są sprawdzone przez pokolenia podręczniki, które mogą stać się skarbnicą pomysłów na nowe pozycje czy sposoby uprawiania miłości. Można sięgnąć po eleganckie wydanie Kamasutry i wypróbować z partnerką kolejne pozycje. Dobrze jest też przejrzeć jeden z wielu uznanych podręczników, np. „Sztukę kochania” Michaliny Wisłockiej, która w delikatny sposób wprowadza w arkana miłości i uczy istotnych, a często pomijanych przez pary kwestii. Dla bardziej wyrafinowanych miłośników uwodzenia słowem odpowiedni może być poemat Owidiusza pod tym samym tytułem co książka Wisłockiej. Daje on kilka dobrych pomysłów na udane współżycie.

Ćwicz mięśnie Kegla

Erekcja to skomplikowany i precyzyjny mechanizm, w którym swój udział ma układ nerwowy, krwionośny, hormonalny, jak i określone grupy mięśni. Istotne są zwłaszcza mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, położone od kości łonowej, aż do odbytnicy. Są one odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu, pozwalają także opóźnić w czasie wytrysk i dłużej utrzymać erekcję. W tym celu muszą być jednak odpowiednio silne, o co warto zadbać już w młodym wieku. Trening mięśni Kegla polega na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu [3]. Daje to naprawdę dobre rezultaty, które mają przełożenie na udane współżycie.

Jeśli z jakiegoś powodu pojawiają się problemy z utrzymaniem erekcji, można sięgnąć po leki z sildenafilem, np. Mensil czy Mensil Max*. Sildenafil ma działanie opóźniające wytrysk[4], co sprzyja dłuższej grze wstępnej i eksperymentom. Mensil działa już po 12 minutach od zażycia tabletki, a efekt utrzymuje się do 5 godzin [5]. Przed zastosowaniem leku należy dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną.

Przypisy:

1. Jerzy Vetulani, NEUROBIOLOGIA BEHAWIORU SEKSUALNEGO, Wszechświat, t. 113, nr 1–3/2012.

2. Krzysztof Nowosielski, Robert Kowalczyk, Barbara Hadacz, Miłość, seks i oksytocyna, Przegląd Seksuologiczny 17/2018: 2-14.

3. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 28.01.2022.

4. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

5. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. 

Materiał partnera