Najpopularniejsze sporty ekstremalne

0
1441
BASE Jumping
BASE jumping polega na skokach spadochronowych z niskiej wysokości | fot.: stock.adobe.com

Społeczeństwo dzieli się na tych, którzy lubią spokojne i poukładane życie, oraz ludzi stale potrzebujących nowych wrażeń. Druga grupa osób żądna jest podwyższenia w orgiazmie hormonu zwanego adrenaliną, który w większości przypadków przynosi szczęście i odczucie spełnienia. W jaki sposób można podwyższyć jego stężenie? Otóż jednym z najbardziej popularnych sposobów jest uprawianie sportów ekstremalnych. Czym zatem one są? Jakie są najciekawsze sporty ekstremalne? Czym się charakteryzują?

Sporty ekstremalne – cechy szczególne i potrzeba ich uprawiania

Sporty zapisywane do kategorii ekstremalnych to aktywności, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach i życia. Działania te wywołują często wielkie emocje – strach, lęk powiązany z radością i ekscytacją. Wykonywanie tego rodzaju czynności może wywoływać różnego rodzaju kontuzje i urazy, jednakże dobre przygotowanie, doświadczenie, odpowiedni sprzęt i zdrowy rozsądek mogą je skutecznie zminimalizować. 

Jednak sporty ekstremalne są częścią życia wielu ludzi. Dają im one swobodę, wolność i pewność siebie. Dzięki nim możliwe jest rozwijanie własnych pasji, a także spełnianie marzeń. W wielu przypadkach przygotowywanie się do wykonania jakichś czynności wymaga poświecenia, treningu oraz nabrania specjalnych umiejętności, co na ogół usprawnia ciało oraz pozytywnie wpływa na zdrowie. 

Najciekawsze sporty ekstremalne

Wiele sportów zaliczanych jest do grupy ekstremalnych, choć stale rozwijający się nurt pokazuje coraz to nowsze rozrywki. Aktywności te potrafią być coraz bardziej przerażające, a z drugiej strony zachęcające do ich wykonania. Wśród najbardziej znanych i popularnych sportów ekstremalnych można wyróżnić:

– skoki ze spadochronem, skydiving, 

– katesurfing, 

– skok na bungee, 

– BASE jumping, 

– spacer na linie na wysokości, 

– paralotniarstwo, 

– alpinizm, wspinaczka górska lub ściankowa, 

– nurkowanie, 

– narciarstwo wysokogórskie, alpinistyczne,

– i wiele innych. 

Sporty ekstremalne można podzielić na kilka grup. Wśród nich znajdują się aktywności wodne, powietrzne lub lądowe. Każde z nich przynosi wiele zadowolenia, a człowiek je uprawiający rozwija się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ponadto dodają nowych, ciekawych wrażeń, które w wielu przypadkach są niezbędne do przeżycia i prawidłowego funkcjonowania.

Skydiving
Skydiving jest zwany inaczej podniebnym nurkowaniem | fot.: stock.aodbe.com

 

Cechy szczególne najpopularniejszych sportów ekstremalnych

Skok ze spadochronem

Sport, którego głównym zadaniem jest swobodny lot z wysokości około 4 tysięcy metrów nad ziemią. W powietrze należy wzbić się samolotem, a w kolejnej fazie wyskoczyć z niego i przez pewien czas opadać. Sporty spadochronowe podzielone są na kilka konkurencji, których zadaniem jest np. wykonywanie pojedynczych akrobacji lub pokazy figur wykonywanych w powietrzu w grupie. Po pewnym czasie należy otworzyć spadochron i bezpiecznie wylądować na ziemi. Sport ten mogą wykonywać również amatorzy, jednakże są oni wtedy pod bezwzględną opieką fachowca, a lot odbywa sie w tzw. tandemie. 

Wspinaczka

To aktywność przeznaczona dla osób szczególnie uzdolnionych fizycznie. Ten ekstremalny sport można uprawiać zarówno w górach, na skałkach, jak i w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach przy użyciu ścianek wspinaczkowych. Każdy sportowiec powinien być wyposażony w odpowiedni sprzęt asekuracyjny. Wspinaczkę również można podzielić na kilka kategorii. Każda z nich posiada odpowiedni dla siebie poziom trudności. Najbardziej ekstremalna odmianą jest sport zwany free solo – czyli wspinaczka bez zabezpieczeń. 

wspinaczka wysokogórska
można uprawiać zarówno w górach, na skałkach, jak i w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach | fot.: stock.adobe.com

Nurkowanie

Kolejna propozycja wywodzi się ze sportów wodnych. Dzięki odpowiednim umiejętnościom oraz sprzętowi możliwe jest zejście głęboko pod wodę, jak również podziwianie natury żyjącej na dnie akwenu. Nurkowanie z akwalungiem jest najbardziej popularną formą. Dzięki butli z tlenem możliwe jest długotrwałe przebywanie pod wodą bez konieczności wynurzania się. Mniej ekstremalnym przeżyciem, jednak również bardzo interesującym jest uprawianie snorkelingu. Kolejnym rodzajem nurkowania jest pływanie bezdechowe, które pozwala na przebywanie pod wodą przez kilka minut i osiąganie głębokości nawet do 100 metrów w głąb. 

nurkowanie
Dzięki odpowiednim umiejętnościom oraz sprzętowi możliwe jest zejście głęboko pod wodę | fot.: stock.adobe.com

Niezależnie od wybranego sportu ekstremalnego, przed jego podjęciem należy się odpowiednio przygotować. Poznać jego główne cechy i zagrożenia wynikające z jego uprawiania. Ponadto warto zadbać o swoja kondycję i sprawność fizyczną. Aktywności uprawiać pod okiem specjalistów i zawodowców. 

MJA