Nurkowanie – pasja dla wybranych

0
704
dwie kobiety nurkujące
Jak zacząć nurkować i czy faktycznie jest to rozrywka jedynie dla nielicznych? | fot.: stock.adobe.com

Nurkowanie nie jest z pewnością dla każdego. Wymaga ono specjalnego szkolenia i w niektórych sytuacjach może być niebezpieczne dla człowieka. Nie jest to też sport dla słabo umiejących pływać. Nie obejdzie się również bez specjalistycznego sprzętu, wartego czasami kilka tysięcy złotych. Jak zacząć nurkować i czy faktycznie jest to rozrywka jedynie dla nielicznych? 

Podstawowe wymagania 

Najważniejsze jest zdrowie potencjalnego nurka. Nie może on mieć żadnych przeciwwskazań lekarskich co do wysokich ciśnień znajdujących się pod wodą. Inną sprawą są podstawowe umiejętności pływackie. Na szczęście nie muszę być one specjalnie wygórowane. Wystarczy umieć przepłynąć 200 metrów dowolnym stylem, bez żadnych ograniczeń czasowych. Nurka wyklucza też parę dolegliwości natury medycznej, takich jak choroby psychiczne (pogłębiona depresja czy schizofrenia), wysokie ciśnienie czy ataki padaczkowe, u kobiet zaś czynnikiem wykluczającym ze szkolenia jest ciąża. Należy mieć ukończone 14 lat.

Przed nurkowaniem sporządza się specjalny formularz medyczny. Wejść pod wodę można tylko przy wszystkich negatywnych odpowiedziach. Wynika to z ustawy o kulturze fizycznej. Zanim jednak dojdzie do wypełnienia, trzeba dostarczyć odpowiednie pozwolenie lekarskie. Jak więc widać różnego rodzaju wymagań jest cała masa. Na szczęście pozwolenia nie musi wypełniać lekarz sportowy, wystarczy jedynie krótka wizyta w placówce rodzinnej. 

Niebezpieczeństwa podczas nurkowania 

Nurek musi być świadomy niebezpieczeństw, jakie czekają na niego pod wodą. Najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie należy przeceniać zbytnio swoich umiejętności i nie odpływać dalej niż każą profesjonaliści. Bezpieczna bariera to zazwyczaj maksymalnie 30 metrów głębokości. Poniżej mogą nurkować już specjalistyczni nurkowie techniczni. Tutaj wymaga się już zaawansowanych uprawnień. Inny jest sprzęt do nurkowania oraz wyższe muszą być umiejętności fizyczne i techniczne samego nurka. Pamiętajmy także, że nurkowanie to sport zespołowy. Nie możemy więc schodzić pod wodę samotnie, wybierając się na nurkowanie powinniśmy mieć przy sobie drugiego sportowca o przynajmniej tych samych kwalifikacjach.

Wymagane kursy i szkolenia 

Nurkowania nie można nauczyć się w pojedynkę. Pierwsze kroki można stawiać jedynie pod okiem specjalnego instruktora po odpowiednich kursach. Najlepiej uczyć się pod okiem kogoś doświadczonego, kto spędza czas pod wodą już kilka długich lat. Aby nurkować, trzeba otrzymać odpowiedni certyfikat. Najłatwiej uzyskać go w odpowiedniej organizacji szkoleniowej, zatrudniającej instruktorów. Szkolenia mogą trwać nawet jeden weekend, o ile nie zależy nam na specjalistycznych stopniach nurkowych. Pamiętajmy jednak, że oswojenie z głębokością, nauka pracy zespołowej i odpowiedniego przygotowania sprzętu powinna trwać dłużej.

Czy nurkowanie jest tylko dla wybranych? 

Z jednej strony tak, a z drugiej nie do końca. Nurkowanie wyklucza niektóre grupy osób, które mają problemy zdrowotne oraz nie mają odpowiednich umiejętności pływackich. Należy jednak do niej wąska liczba ludzi. Wszyscy pozostali mogą szybko zdobyć uprawnienia, pod warunkiem, że zapiszą się na odpowiednie szkolenie. Na szczęście nie trwa one specjalnie długo. Trzeba jednak brać pod uwagę, że nurkowanie to całkiem drogi sport. Sama butla gazowa może kosztować tysiąc złotych. Tani nie jest też sam kurs. Jeżeli to wszystko nie jest dla kogoś problemem, to śmiało może wybrać się na swoje pierwsze nurkowanie. 

MMI