Myślisz o rozpoczęciu nauki gry na instrumentach perkusyjnych? Te wskazówki Ci pomogą!

0
584
kobieta grająca na perkusji
Choć wielu fachowców oraz samouków uważa, że najwięcej umiejętności zdobywa się podczas praktyki, to rzeczywistości teoria te nie zawsze się sprawdza | fot.: stock.adobe.com

Gra na perkusji to niecodzienne hobby, które może przynieść wiele radości, zadowolenia, odprężenia i satysfakcji. Jednak sama nauka nie zawsze okazuje się tak prosta i przyjemna. Aby móc rozwijać swój talent potrzebna jest pewna wiedza, umiejętności i zaangażowanie. Choć wiele osób szybko rezygnuje z tego pomysłu, to w rzeczywistości warto zakasać rękawy, poświęcić trochę czasu ćwiczeniom i spełniać własne marzenia muzyczne. Jak rozpocząć naukę gry na instrumentach perkusyjnych? Na co zwrócić szczególną uwagę? Które ćwiczenia przyniosą najlepsze efekty? Oto kilka wskazówek, które pomogą każdemu początkującemu perkusiście. 

Potrzebna wiedza i informacje dotyczące sprzętu i gry

Pierwszą fazą nauki powinno być zaznajomienie się z samą dyscypliną. Część teoretyczna jest często pomijana przez przyszłych kursantów, co w późniejszym etapie może okazać się dość uciążliwe. Tak więc zanim sięgniemy po sprzęt do grania, warto wiedzieć po co wyciągnąć rękę i w jakim celu. Chłonąc informacje na temat elementów instrumentu, stylów gry czy innych terminów muzycznych można śledzić twórczość znanych artystów wyrabiając swój własny gust muzyczny. Po opanowaniu materiału teoretycznego warto przejść do praktyki. 

Sprzęt do grania na perkusji

W nauce najważniejszy wydaje się odpowiednio dobrany sprzęt. Czy to prawda? Owszem. Jednakże warto zwrócić uwagę na jego elementy, wymiary czy przeznaczenie. W początkowej fazie rozwijania swoich umiejętności tak naprawdę nie będzie potrzebny cały profesjonalny asortyment. Pierwszym etapem kompletowania instrumentu jest pozyskanie pałeczek. To właśnie od swoich rąk oraz narzędzia, które w nich się znajduje w największym stopniu uzależniony jest sukces. Po zaznajomieniu się z pałeczkami możliwe jest wystukiwanie rytmu na różnego rodzaju przedmiotach. To pierwsze ćwiczenie pozwoli wyrobić pewnego rodzaju nawyki koordynacyjno-ruchowe. 

Kolejnym etapem jest zakup lub własnoręczne wykonanie przedmiotu, którym jest pad perkusyjny. Produkt ten pozwoli wystukiwać podstawowe dźwięki oraz poznawać ich brzmienie. Do nauki przydatny będzie również metronom, który pozwoli utrzymać odpowiedni rytm. 

Końcową fazą będzie powolne kompletowanie talerzy, bębnów, werbli, statywów i innych akcesoriów potrzebnych do gry. 

Pierwsze ćwiczenia na instrumentach perkusyjnych

Choć wielu fachowców oraz samouków uważa, że najwięcej umiejętności zdobywa się podczas praktyki, to rzeczywistości teoria te nie zawsze się sprawdza. Wielu osobom, jednak przyda się kilka podstawowych ćwiczeń dzięki, którym zdobędą wiedzę oraz wyrobią odpowiednie nawyki gry. Nie wolno zapominać, że perkusja to instrument, który wymaga sporo umiejętności, a sama gra na nim jest dość skomplikowana. Aby móc grać w zespole i z współtowarzyszami najpierw trzeba opanować grę indywidualną. Dlatego też pierwszym etapem ćwiczeń jest nauka gry na werblach. Podczas niej warto zwrócić uwagę na:

  • rozluźnienie rąk i postawę całego ciała, 
  • trzymanie pałeczek, chwyt, 
  • ćwiczenie impulsu pojedynczego uderzenia, 
  • łączenie poszczególnych impulsów, 
  • kształtowanie charakterystycznych ruchów nadgarstka i wiele innych. 

Podczas tych ćwiczeń warto stawiać sobie dalsze cele, którymi będą m.in. umiejętność zagrania pewnych rytmów, wtórowanie zannym artystom i podkładom muzycznym, gra w zespole i z innymi instrumentalistami czy wokalistami. 

MJA