Jak dobrać rower do naszej sylwetki?

0
645
hipster na rowerze
Wybierając rower warto dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb | fot.: stock.adobe.com

Turystyka rowerowa z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów. Jest to doskonały sposób na spędzenie aktywnego czasu z rodziną i znajomymi. Regularne wycieczki rowerowe niosą ze sobą wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. Jest to rodzaj wysiłku, który stopniowo podnosi tętno tym samym poprawiając kondycję i wytrzymałość. Regularny ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób – m.in miażdżycy, zawału serca, czy udaru. Aby jazda rowerem była przyjemna i stała się długoterminowym hobby, niezwykle istotny jest zakup odpowiednio dopasowanego pojazdu. O czym pamiętać wybierając rower? Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się komfortem jazdy?

Jak wybrać rower idealnie dopasowany do sylwetki?

Zakup roweru to z reguły poważna inwestycja. Jest to sprzęt, który musi działać sprawnie przez przynajmniej kilka lat. Dlatego tak ważne jest dopasowanie jego wymiarów tak, aby gwarantowały one komfort użytkowania. Istnieje wiele przeliczników, które pomogą wyliczyć rozmiar ramy w stosunku do podanego wzrostu. Warto jednak dokonać fizycznej przymiarki wybranego modelu, gdyż nie tylko wysokość ciała jest istotna – niezwykle ważne są też jego proporcje. Ramy różnych rowerów charakteryzują się zróżnicowaną geometrią i konstrukcją. Dzięki temu możliwe jest dobranie naprawdę idealnego modelu – należy jednak dokładnie zapoznać się z konkretnymi egzemplarzami różnych firm. Warto pamiętać o tym, że po zajęciu pozycji na siodełku i oparciu stóp na pedałach, nogi powinny być prawie wyprostowane. Pozycja ciała musi być jak najbardziej naturalna i nie może powodować żadnych niekomfortowych skrzywień kręgosłupa. Nieodpowiednio dobrany rozmiar rany skutkuje złą pozycją, która może doprowadzić do poważnych urazów pleców, bądź nadgarstków.

Wybierając rower – pomyśl o zastosowaniu

Wybierając odpowiedni rodzaj roweru, przede wszystkim należy zastanowić się w jaki sposób pojazd będzie eksploatowany. Obecnie dużą popularnością cieszą się tak zwane jednoślady miejskie. Są one niezwykle uniwersalne i wygodne. Konstrukcja ich ramy pozwala na utrzymanie prostej pozycji ciała. Umożliwiają one swobodne poruszanie się zarówno po ulicach miast, jak i polnych dróżkach podczas weekendowych wypadów na łono natury. Swoistym przeciwieństwem jest z kolei rower trekkingowy. Na zakup takiego pojazdu powinny zdecydować się osoby, które swój jednoślad będą eksploatować w wymagającym terenie. Z kolei rowerzyści pokonujący długie odcinki drogi po płaskiej, dobrej jakościowo nawierzchni mogą wybrać rower szosowy. Zapewni on komfort użytkowania podczas szybkiej, dynamicznej jazdy. 

Najważniejsze cechy dobrego roweru

Bez względu na model, każdy dobry rower powinien charakteryzować się pewnymi cechami. Przede wszystkim – waga roweru. Jest ona szczególnie ważna dla osób mieszkających w bloku, które czasem będą zmuszone do wniesienia pojazdu po schodach. Istotna jest też jakość materiałów wykorzystanych do skonstruowania pojazdu. Najlepsze ramy to to wykonane z aluminium lub włókna węglowego. 

Wybierając rower, przede wszystkim należy dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb. Niezwykle ważne są wymiary pojazdu dostosowane do budowy sylwetki użytkownika. Nie można też zapomnieć o tym, aby sprzęt wykonany był z dobrych jakościowo materiałów – w końcu rower to pojazd, który ma spełniać swoje funkcje przez wiele długich lat.

OŁĘ