Rower triathlonowy – cena rośnie w parze z umiejętnościami zawodnika

0
596
triathlonista na rowerze
Rower triathlonowy to bez wątpienia najważniejszy sprzęt, o jaki musi zadbać triathlonista | fot.: stock.adobe.com

Rower triathlonowy to bez wątpienia najważniejszy sprzęt, o jaki musi zadbać triathlonista. Zwłaszcza taki, który dopiero rozpoczyna przygodę z tym wspaniałym sportem. Ważne są również buty do biegania, ale nie ma co nawet porównywać kosztów obu sprzętów. Początkujący triatloniści nie wiedzą specjalnie, jaki rodzaj roweru nadaje się do jazdy. Który sprzęt wybrać, żeby pobijać swoje dotychczasowe rekordy?

Jaki rodzaj roweru? 

Na rowerze triatlonista spędza zwykle zdecydowanie najwięcej czasu. Musi nim przebyć zazwyczaj od 50 do 100 kilometrów, choć w wersji „Iron Man” wszystko przeciąga się do 180 kilometrów. Bardzo ważne jest, żeby zawodnik czuł się w nim wygodnie, bo wydłużająca się trasa naprawdę może dać się we znaki. Musi w tym momencie wybrać ulubiony rodzaj roweru. 

Najczęściej trasy odbywają się po utwardzonym gruncie, dlatego dylemat ogranicza się do dwóch rodzajów rowerów. Pierwszym z nich jest tradycyjna szosówka, bardzo polecana dla początkujących. Zwłaszcza na krótkich trasach, gdzie często spotykamy się z zakrętami i nawrotami. Bardzo często triatloniści używają dodatkowej lemondki, czyli dodatkowej podpórki przy kierownicy, która pozwala przyjąć bardziej aerodynamiczną postawę.

Dla bardziej ambitnych są z kolei specjalne rowery triathlonowe, przeznaczone specjalnie dla fanów dyscypliny. Przy dobrych umiejętnościach, jeśli ktoś miał już styczność z dłuższą jazdą – to też całkiem niezły pomysł na start. 

Zalety rowerów szosowych i triathlonowych 

Zaletą rowerów szosowych jest nie tylko wygoda, ale również szybkość i aerodynamika. Świetnie sprawdza się w przypadku zakrętów, ale można uzyskać też świetne prędkości przy prostym odcinku trasy. Nie ważne czy są to podjazdy lub zjazdy. Nie bez przyczyny używają ich kolarze, którzy specjalizują się w jeździe górskiej. Dużym plusem jest ich wykorzystanie na co dzień, kiedy przyda się bardziej w celach turystycznych niż sportowych. 

Rowery triathlonowe, zwane też czasami czasowymi są dla początkujących, którzy pragną uczyć się jeździć od podstaw nowego rodzaju jazdy. Wymaga on częstych zmian pozycji, tak aby uzyskać jak najlepszą, aerodynamiczną sylwetkę. Zastosowany jest tu inny rodzaj kierownicy ze zintegrowanymi manetkami przerzutek, co pozwala na szybszą zmianę biegów. Praktycznie wszystko dostosowane jest tu pod bicie rekordów, dlatego niespecjalnie taki rower przyda się w turystyce, głównie przez przesunięcie środka ciężkości. Jeśli ktoś chce łączyć sport ze zwykłą jazdą na co dzień – lepsza będzie szosówka. 

Rower karbonowy czy aluminiowy? 

Cena roweru bardzo często rozbija się o rodzaj materiału i lekkość sprzętu, niekoniecznie jego rodzaj. Jeżeli kogoś stać powinien postawić zdecydowanie na włókno węglowe. Opiera się na nim większość wyspecjalizowanych rowerów triatlonowych. W przypadku ograniczonego budżetu dobre będą również jakościowe szosówki aluminiowe. Ważne w takim wypadku jest postawienie na wyższe stożki obręczy, lemondkę i odpowiedni profil ramy – wszystko to zapewni aerodynamiczną jazdę, dzięki której początkujący zawodnik triatlonu szybko pobije swój dotychczasowy rekord jazdy. 

MMI