Zabawki edukacyjne – idealny pomysł na prezent

0
903
dziewczynka układająca klocki
Nauka przez zabawę to podstawowa zaleta zabawek edukacyjnych. Te wyjątkowe zabawki rozwijają zdolności manualne, uczą nowych umiejętności oraz kreatywnego i twórczego myślenia, jednocześnie sprzyjając umysłowemu rozwojowi | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każdy maluch oswaja się ze światem poprzez zabawę. Zabawki to nie tylko elementy rozrywkowe, lecz przede wszystkim rozwojowe. Ich odpowiedni dobór pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Na jakie aspekty warto więc zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla dzieci? Jak jednocześnie zapewnić maluchom wspaniałe chwile, rozwinąć pasje i stymulować ciekawość? Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się zabawki edukacyjne. Czy warto w nie zainwestować?

Nauka przez zabawę

Nauka przez zabawę to podstawowa zaleta zabawek edukacyjnych. Te wyjątkowe zabawki rozwijają zdolności manualne, uczą nowych umiejętności oraz kreatywnego i twórczego myślenia, jednocześnie sprzyjając umysłowemu rozwojowi. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby maluchy mogły operować nimi na wiele różnych sposobów. Warto dodać, że tego typu gadżety wymagają od dziecka trochę większego zaangażowania, co z kolei sprzyja koncentracji uwagi. Co jeszcze? Ćwiczą pamięć, uczą systematyczności, a także motywują do zdobywania nowych informacji i utrwalają te przyswojone. Nasze pociechy bardzo często skarżą się także na zmęczenie w trakcie nauki. Możemy być pewni, że wykorzystując tego typu pomoc dydaktyczną, dziecko nie będzie znudzone i zmęczone. Pamiętajmy jednak o tym, aby dobierać zabawki stosownie do wieku malucha.

Jak wybierać zabawki edukacyjne?

Dzieci wbrew pozorom są naprawdę wyjątkowo wybredne, jeśli chodzi o korzystanie z zabawek. Wielu z nas pewnie zauważyło, że świecąca grzechotka często nie wystarcza na to, aby zwrócić uwagę najmłodszych. Dodatkowym problemem jest fakt, że dla większości rodziców zabawki edukacyjne nie wydają się wystarczająco atrakcyjne. Jest to szczególnie ważne z uwagi na fakt, że to właśnie oni mają decydujące zdanie odnośnie zakupu tego typu pomocy dydaktycznych. Okazuje się, że często wybierane są zabawki zdalnie sterowane, oczywiście nie jest to jedyna możliwość. Musimy pamiętać o tym, że maluchy chętnie wybierają np. twórcze przedmioty, jeśli tylko rodzice odpowiednio ukierunkują ich ciekawość.

Rozwój dziecka a zabawki edukacyjne

Zabawki edukacyjne stymulują rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Takie stwierdzenie nie jest wyłącznie opinią rodziców, lecz przede wszystkim opinią specjalistów w zakresie dziecięcego rozwoju, w tym także psychologów, pedagogów, a nawet logopedów. Wyniki badań przeprowadzonych w tym zakresie pokazują, że dobre pomoce dydaktyczne mogą w znacznym stopniu przyczynić się do lepszego rozwoju maluchów w następujących obszarach:

  • ruchowym,
  • muzycznym,
  • społecznym,
  • językowym,
  • przyrodniczym,
  • matematyczno-logicznym.

Maluchy postrzegają zabawki jako element, który służy zabawie i przyjemności. Przyciągające uwagę kolory, ciekawe formy oraz różne możliwości zabawy, które dają mnóstwo radości i zaspokajają dziecięcą ciekawość, sprawiają, że dzieci bardzo chętnie sięgają po tego typu zabawki. Zarówno nauka nowych umiejętności, jak i rozwijanie pewnych zdolności jest czymś w rodzaju efektu ubocznego. Jednak w przypadku pociech czymś niezwykle pożądanym.

Pamiętajmy o tym, że wybierając konkretną zabawkę edukacyjną, umożliwiamy dzieciom nie tylko naukę, lecz także zdobywanie nowych umiejętności np. w zakresie poznawania kolorów czy liczenia. Dostępne na rynku pomoce dydaktyczne świetnie rozwijają dziecięcą motorykę i zręczność. A ich oddziaływanie na zmysły oraz wyobraźnię jest po prostu bezcenne.


Materiał partnera zewnętrznego