Preparaty na wszy, czyli jak skutecznie walczyć z wszawicą

0
395
chłopiec drapiący się po głowie
Niewątpliwie najskuteczniejszymi rozwiązaniami, które pozwalają sprawnie pozbyć się małych gnid, są preparaty na wszy | fot.: stock.adobe.com

Wszawica jest nadal dość częstym problemem, pojawiającym się szczególnie często wśród dzieci. Wszy szybko rozprzestrzeniają się w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach podstawowych, czyli wszędzie tam, gdzie jest dużo osób, korzystających przykładowo ze wspólnej szatni. Na szczęście profesjonalne preparaty na wszy mogą pomóc szybko i skutecznie uporać się z dolegliwością. Podpowiadamy, jakie środki wybrać i jak zapobiegać wszawicy.

Czym jest wszawica i jakie są jej objawy?

Wszawica to choroba pasożytnicza, której podstawowym objawem jest uporczywy świąd skóry głowy. Po rozgarnięciu włosów można zauważyć niewielkie jasne wszy osiągające 2-3 milimetry pełzające po skórze głowy, żywiące się krwią. Jednak zdecydowanie częściej dostrzega się jaja wszy, czyli gnidy. To podłużne jasne jajeczka, które znajdują się w okolicy nasady włosa. Osoba zarażona często drapie się w miejscach, w których pojawiły się wszy. Niestety nie tylko nie przynosi to ulgi, ale prowadzi również do sączących się zmian skórnych, a następnie strupków. Zazwyczaj można się zarazić, używając wspólnej szczotki do włosów, grzebienia, gumki czy opaski do włosów, co osoba zarażona. Z tego samego powodu wszy przenoszą się przez spanie w tej samej pościeli lub przez bezpośredni kontakt nakryć głowy, co może spowodować przeskoczenie pasożyta na inny element. Niewątpliwie najskuteczniejszymi rozwiązaniami, które pozwalają sprawnie pozbyć się małych gnid, są preparaty na wszy.

Jak działają preparaty na wszy?

Jest to na tyle częsty problem, szczególnie wśród dzieci, że każdy rodzic powinien być gotowy na ewentualną możliwość. Warto regularnie sprawdzać skórę głowy dziecka, aby upewnić się, czy nie pojawiły się tam przez przypadek niewielkie gnidy. Przy szybkim zauważeniu objawów wszawicy, można skutecznie zareagować i pozbyć się problemu. Profesjonalnych preparatów na wszy warto szukać w zaufanych aptekach. Duża różnorodność dostępnych produktów pozwoli dobrać środek do wieku oraz potrzeb dziecka tak, aby nie podrażnić skóry głowy. W składzie takich preparatów znajdują się różnego rodzaju substancje czynne, tworzące nieprzyjazne środowisko do rozwoju pasożytów. Często posiadają także naturalne olejki aromatyczne takie jak olejek lawendowy, cytrynowy, rozmarynowy, które również odstraszają pasożyty. Preparaty tworzą zapobiegawczy filtr na skórze głowy oraz przy nasadach włosów, co uniemożliwia wszom złożenie jaj. Warto zastosować taki środek już w momencie, kiedy do rodzica dojdzie informacja o wszach w szkole. Szybka reakcja pomoże skuteczniej nie dopuścić do dyskomfortu i swędzenia.


Materiał partnera zewnętrznego