Odblaski dla dziecka – kaprys czy skuteczny środek zapobiegawczy?

0
973
Odblaski dla dziecka
ażdy pieszy, poruszający się po zmierzchu drogą znajdującą się poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek posiadać specjalny odblask. | fot.: Fotolia

Rodzicom zależy na tym, aby zapewnić swoim pociechom jak najwięcej bezpieczeństwa – to nie ulega wątpliwości. Chcą mieć pewność, że w obliczu nieświadomości dziecka i czyhających zagrożeń po prostu nic mu się nie stanie. Istnieją jednak okoliczności, w których nie wszystko zależy od postawy rodziców. Do takich sytuacji zalicza się uczestnictwo w ruchu drogowym – choć i w tym przypadku odpowiednia ostrożność, wsparta rozwiązaniami w postaci elementów odblaskowych, z pewnością podwyższy bezpieczeństwo malucha znajdującego się poza domem.

Odblaski dla dziecka – co mówią przepisy?

Podczas jakiegokolwiek uczestnictwa w ruchu drogowym (dotyczy to zarówno kierowców, jak i pieszych, pojedynczych oraz poruszających się w grupach) rzeczą nadrzędną jest postępowanie według odgórnie ustalonych reguł, które mają na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa dla zdrowia i życia. Dlatego każdy osoba nie tylko musi przestrzegać przepisów drogowych, ale powinna również wyposażyć się w stosowne dla tego typu sytuacji akcesoria. O ile np. w przypadku pojazdów kwestia odpowiedniego oświetlenia jest dość oczywista, o tyle nierzadko zapomina się o takich elementach, jak odblaski przeznaczone dla pieszych. Tymczasem warto mieć na uwadze, że korzystanie z podobnych akcesoriów jest już w pewnej mierze uregulowane prawnie.

Zgodnie z dzisiejszym kształtem ustawy – Prawo o ruchu drogowym (funkcjonującym od 31 sierpnia 2014 roku), każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu drogą znajdującą się poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek posiadać specjalny odblask, zamontowany w widocznym dla kierowców miejscu (wyjątek stanowi tu jedynie korzystanie z chodników i ścieżek przeznaczonych wyłącznie dla pieszych). Wcześniej taki wymóg dotyczył jedynie osób do 15. roku życia. Obecnie zapis ten jest rozszerzony na wszystkich pieszych, co w zasadzie jeszcze bardziej akcentuje powinność wyposażenia dziecka w podobne akcesoria. Natomiast za brak wspomnianego elementu może grozić mandat. Zgodnie z uzasadnieniem ustawy, wydatki związane z takimi akcesoriami są niewielkie, w porównaniu do kosztów leczenia ofiar wypadków i strat materialnych, nie mówiąc już o tym, że odblaski potrafią realnie zwiększyć bezpieczeństwo zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego.

Kamizelka odblaskowa dla dzieci – rozwiązanie na co dzień

Zanim więc będziemy myśleć o względach estetycznych czy wygodzie, powinniśmy zdać sobie sprawę z jednego: zasadniczą rolą opisywanych akcesoriów jest dodatkowa, jak najlepsza ochrona zdrowia i życia dziecka. Tak rozumiana kwestia nie pozostawia raczej wątpliwości, tym bardziej, że elementy odblaskowe od wielu lat udowadniają swój istotny udział w zachowaniu bezpieczeństwa na drogach. Wedle ustaleń, po zmroku pieszy bez tego typu akcesoriów jest widoczny dla kierowcy dopiero z odległości 20 metrów. Odblaski sprawiają zaś, że zasięg ten wzrasta do 150 metrów. Dlatego bez względu na wiek dziecka oraz to, czy bawi się ono w parku, czy znajduje się na przystanku – powinno zostać wyposażone w tego typu elementy. W tym względzie z pewnością najskuteczniejsza okaże się kamizelka odblaskowa dla dziecka, którą dzięki regulacji szerokości można dostosować albo do cieplejszej pory roku, albo do wygodnego nakładania na zimową kurtkę. Warto też wspomnieć, że takie akcesorium jest przewiewne i praktycznie nieodczuwalne podczas spacerów czy dziecięcych zabaw. Za to znakomicie poprawia widoczność pociechy, co zapewnia znacznie większą ochronę przed wypadkami samochodowymi czy potrąceniem przez rowerzystów.

Jakie gadżety odblaskowe warto kupić swojemu maluchowi?

Należy wspomnieć, że ustawodawca nie określił dokładnie kryteriów, jakim ma podlegać noszony element odblaskowy (poza tym, że powinien znajdować się w miejscu widocznym dla nadjeżdżającego kierowcy). Tymczasem współcześnie istnieje ogromny wybór tego typu akcesoriów, posiadających różne kształty, kolory i wizerunki. Dużą popularnością cieszą się chociażby zawieszki odblaskowe, ale również inne elementy, jak breloki, naklejki, opaski, smycze, worki dla dzieci czy nawet czapki, chusty lub maskotki. Dzięki produktom zaufanych firm, dostarczających rozmaite, wysokiej jakości akcesoria do uczestnictwa w ruchu drogowym, jesteśmy w stanie osiągnąć od razu dwa cele: odpowiednio zatroszczyć się o bezpieczeństwo malucha, gdy porusza się ono poza domem, a także sprawić mu prawdziwą przyjemność, wybierając te elementy, które najbardziej przypadną mu do gustu.


OLI