Kolka u niemowląt – fakty i mity

0
1025
kolka u niemowląt
Przeważnie atak kolki trwa jedynie kilka minut, ale w niektórych przypadkach może on trwać do kilku godzin. Atak kolki jest specyficznym zaburzeniem, które występuje najczęściej u niemowląt między trzecim, a szóstym miesiącem życia | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Kolki są jednym z najbardziej rozpowszechnionych zaburzeń, które mogą wystąpić u niemowląt w trakcie pierwszych miesięcy życia. Choć są one częste i występują u dużej ilości dzieci, często mogą ustąpić samoistnie. Dowiedz się o tym jak rozpoznać napad kolki, kiedy można go oczekiwać, a także jak zapobiegać i leczyć kolki u niemowląt.

Jakie są objawy kolki u małych dzieci?

Przeważnie atak kolki trwa jedynie kilka minut, ale w niektórych przypadkach może on trwać do kilku godzin. Atak kolki jest specyficznym zaburzeniem, które występuje najczęściej u niemowląt między trzecim, a szóstym miesiącem życia.

Napad kolki u dziecka można rozpoznać w prosty sposób, gdyż ból powoduje głośny płacz i naprężenie całego ciała.

Jakie są przyczyny kolki u niemowląt?

Głównym powodem występowania kolki oraz innych zaburzeń układu pokarmowego u niemowląt, takich jak np. zatwardzenia czy też biegunka, jest niedojrzałość układu pokarmowego malucha. Trzeci miesiąc życia jest okresem w życiu dziecka, podczas którego można zacząć rozszerzanie diety o nowe pokarmy zaczynając od mleka modyfikowanego. Kolki są reakcją organizmu na nowe jedzenie, ponieważ nie wie on jeszcze jak sobie z nim poradzić i powoduje bóle małego brzuszka.

Jeśli kolki występują u malucha przed rozszerzaniem diety, warto zwrócić uwagę na sposób karmienia piersią, gdyż w tym przypadku najprawdopodobniej atak jest spowodowany dużą ilością powietrza, które maluch połyka podczas ssania piersi mamy.

Na liście przyczyn znajduje się także zła kondycja fizyczna lub psychiczna mamy. Kolki mogą być reakcją na stres, nerwowość i niepokój, które przekazuje się pośrednio dziecku od jego mamy.

Jakie są sposoby leczenia kolki?

Kolka jako zaburzenie tymczasowe nie wymaga żadnego leczenia i mija samoistnie, jednak warto pamiętać, że ból brzuszka i płacz dziecka może być spowodowany nie tylko atakiem kolki, dlatego jeśli napady trwają długo lub powtarzają się często, warto zwrócić się do lekarza-pediatry w celu dalszego badania.

Jak zapobiec kolkom u dzieci?

Jeśli Twój maluch wkracza do wieku możliwości wystąpienia napadów kolek, warto wprowadzić do jego diety kilka dodatkowych produktów, które wspierają młody brzuszek podczas wszelkich zmian. Przykładowo, może być to suplement diety zaprojektowany specjalnie dla noworodków Humana Benelife Acolic: https://humana-baby.pl/produkt/humana-benelife-acolic/. Możesz także zastąpić stosowane przez ciebie mleko modyfikowane, specjalistycznym mlekiem, czy też podać kilka łyżek herbatki z kopru włoskiego podczas napadu.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolek u malucha warto pamiętać, że mama powinna być wypoczęta i spokojna, a także pamiętać o zdrowym odżywianiu i unikaniu używek, takich jak np. papierosy. Kolejnym krokiem jest dostosowanie techniki karmienia oraz regularne masaże brzuszka malucha.


Materiał partnera zewnętrznego