Kolka u maluszka

0
1063
Kolka u noworodka
W nagłych napadach płaczu związanego z kolką nieocenioną pomocą jest dotyk i inne działania opiekuńcze | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kolka jelitowa to zjawisko dotyczące bardzo wielu dzieci. Z problemem zmaga się nie mniej niż 40% dziewczynek i chłopców w trakcie pierwszych sześciu miesięcy życia. Objawem świadczącym o kolce jest płaczliwość – niezwiązana z żadną jasną przyczyną, trwająca co najmniej 3 godziny dziennie, 3 razy w tygodniu, utrzymująca się ok. 3 miesiące, często jest jedynym sygnałem od maluszka, że w jego jelitach zbiera się nadmierna ilość gazów, wywołując kolkę.

Jak pomóc dziecku cierpiącemu z powodu kolki?

Kolka jest przypadłością o nie zawsze jasnej etiologii, co oznacza, że przyczyny pojawienia się problemu często są trudne do identyfikacji. Najczęściej łączy się ból związany z kolką z zaburzeniami trawiennymi. Kolka najczęściej mija samoistnie po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy. Minimalizacja objawów kolki jest jednak konieczna i możliwa jeszcze przed samoistnym ustąpieniem problemu. W tym celu należy podjąć kroki oparte zarówno na modyfikacji żywieniowej, jak również na stosowaniu odpowiednich środków leczniczych oraz zwyczajnych działaniach opiekuńczych. Problem kolki może być więc rozwiązany poprzez modyfikacje w diecie:

  • Zmiana diety karmiącej matki – do pokarmu kobiecego przedostają się zjadane przez matkę alergeny, potencjalnie wywołujące jelitowe problemy dziecka. Unikanie najczęstszych alergenów w pożywieniu matki, takich jak: jaja, mleko krowie czy pszenica, może przynieść poprawę zaburzeń trawiennych dziecka.
  • Zmiana diety dziecka – zdarza się, że zmiana diety na mleko modyfikowane pozwala na pozbycie się problemu kolki jelitowej.

Oprócz zmiany diety w celu łagodzenia kolki niemowlęcej należy zastosować techniki ułatwiające dziecku pozbycie się nadmiernej ilości gazów z jelit. Gazy, rozciągając delikatne jelita dziecka, wywołują reakcję bólową. Oprócz delikatnego poklepywania dziecka po plecach oraz lekkich masaży ułatwiających usuwanie gazów można zastosować leczenie oparte na symetykonie zawartym w preparacie w postaci kropli Espumisan 100 mg/ml. Substancja ta zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzy powietrza w jelicie, co skutkuje rozpuszczeniem zalegających mas gazu.

W nagłych napadach płaczu związanego z kolką nieocenioną pomocą jest dotyk i inne działania opiekuńcze. Przytulenie dziecka jest niezwykle skutecznym sposobem nie tylko na odciągnięcie uwagi dziecka od kolki, ale również na łagodzenie bólu. Uważne karmienie dziecka piersią również zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki. Odpowiednie ułożenie dziecka i niespieszenie się z karmieniem sprawiają, że wraz z pokarmem do przewodu pokarmowego malucha trafia mniej powietrza, co zmniejsza ryzyko pojawienia się kolki.

Czy kolka jest niebezpieczna?

Kolka jako taka nie stanowi zagrożenia zdrowia dziecka. W pewnych wypadkach trzeba jednak zgłosić się do lekarza w celu odpowiedniej diagnostyki pozwalającej wykluczyć niebezpieczne dla niemowlaka przypadłości. Objawy szczególnie zwracające uwagę to: krew w stolcu, wymioty, podwyższona temperatura, biegunki oraz zaparcia. Należy również pamiętać, że to właśnie rodzic jest najlepszym obserwatorem zdrowia dziecka i gdy jakiekolwiek problemy dziecka wydają się niepokojące, należy poszukać odpowiedniej, profesjonalnej porady lekarskiej.


Materiał partnera zewnętrznego