Kiedy kupić dziecku chodzik?

0
472
dziecko z drewnianym chodzikiem
Przede wszystkim chodzik dla dzieci to ogromna frajda | fot.: stock.adobe.com

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci dobrze i stabilnie się rozwijały. W początkowym okresie życia szczególnie istotna jest nauka chodzenia. Do tego wykorzystuje się z reguły specjalny chodzik dla dzieci. Jaki model kupić? Kiedy warto go nabyć? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jakie są zalety chodzików dla dzieci?

Przede wszystkim chodzik dla dzieci to ogromna frajda. Większość maluchów bardzo cieszy się z takiej zabawy. Samodzielne poruszanie się po całym domu sprawia im bowiem jeszcze wiele problemów. Dzięki chodzikowi mogą natomiast swobodnie dotrzeć w każde, dostępne dla nich miejsce. Dodatkowo poruszanie się nie sprawia im większego wysiłku. Chodzik wystarczy lekko popchnąć, aby wprawić go w ruch. Z kolei rodzice wybierają chodzik dla dzieci ze względów praktycznych. Daje im poczucie, że dzieci są odpowiednio zabezpieczone przed upadkiem. Oczywiście małe „bam” zawsze może się zdarzyć. Istnieje jednak mniejsze prawdopodobieństwo doznania urazu.

Chodzik dla dzieci – przede wszystkim nauka chodzenia

No i warto przypomnieć o najważniejszej funkcji i jednocześnie zalecie chodzika. To urządzenie, które ułatwia dzieciom naukę chodzenia. Na początku maluchy stawiają ostrożne kroki i ledwo udaje im się przemieścić przy pomocy tego sprzętu. Z czasem nabierają jednak wprawy i większej swobody. W rezultacie w którymś momencie chodziki dla dzieci przestają być potrzebne. Maluch bowiem kursuje po całym domu bez żadnej podpory i asekuracji. Co również istotne, chodziki wyposażone są często w dodatkowe elementy, zachęcające malucha do korzystania ze sprzętu. Mowa o różnych grzechotkach, zawieszkach i efektach dźwiękowych, które przyciągają uwagę dziecka.

Jak wybrać najlepszy chodzik dla dziecka?

W sklepach z zabawkami i akcesoriami dla dzieci znajdziesz różnorodne modele chodzików. Różnią się one przede wszystkim wielkością i formą, a także dodatkowymi akcesoriami. Z reguły chodzik dla dzieci jest bardzo kolorowy i dzięki temu przyciąga wzrok malucha. Warto postawić na model, który najbardziej wizualnie odpowiada Twojemu dziecku. Niektóre wersje mogą służyć nie tylko jako chodziki, ale również jako kołyski, bujaki i wygodne siedzonka. Warto zwrócić uwagę na solidność wykonania chodzika oraz jego stabilność. Chodzi bowiem o to, by sprzęt utrzymał dziecko w pozycji pionowej. Chodzik dla dzieci nie może się przechylać i przewracać.

Kiedy kupić chodzik dla dzieci?

No i pozostaje jeszcze kluczowe pytanie – kiedy kupić chodzik dla dzieci? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Niektóre maluchy stawiają pierwsze kroki, mając kilka miesięcy, a inne dopiero kończąc roczek lub kilkanaście miesięcy. Należy zatem obserwować dziecko. Jeżeli potrafi już samodzielnie stać (przynajmniej opierając się o meble lub rodzica), można już pomyśleć o zakupie chodzika.


Materiał partnera zewnętrznego