Etapy i przebieg ciąży – podpowiadamy, co musisz wiedzieć na ten temat!

0
732
zbliżenie na ciążowy brzuch
Ze względu na długi okres trwania ciąży, lekarze umownie dzielą ją na trzy trymestry | fot.: materiał partnera

Przebieg ciąży wydaje się bardzo długi i skomplikowany, jednak pewnie większość świeżo upieczonych mam przyzna, że dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko upłynęło im zaskakująco szybko. Co dzieje się w trakcie poszczególnych etapów ciąży i na co warto się przygotować? Jeżeli właśnie dowiedziałaś się, że będziesz mamą – koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Ciąża krok po kroku – jak długo trwa oczekiwanie na dziecko?

Ustalenie terminu porodu co do dnia jest dosyć trudne. Są dzieci, którym bardzo spieszy się na ten świat i postanawiają opuścić brzuszek mamy nieco wcześniej, niż przewidywał lekarz prowadzący. Inne natomiast cenią sobie błogi spokój i rodzą się po upływie zakładanego terminu. Za prawidłowy czas trwania ciąży przyjmuje się natomiast 280 dni, czyli 40 tygodni. Czas ten liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, która wystąpiła u mamy. Jeśli natomiast liczyć czas ciąży od jej faktycznego początku, czyli dnia zapłodnienia, wówczas trwa ona przez 38 tygodni, czyli 266 dni[1].

Ciąża – trymestry, czyli główne etapy ciąży

Ze względu na długi okres trwania ciąży, lekarze umownie dzielą ją na trzy trymestry, czyli:

Trymestr pierwszy

Trwa od początku ciąży do 13. tygodnia. Jest to z jednej strony radosny, z drugiej dosyć trudny okres dla kobiety ciężarnej, gdyż w tym czasie ciąża daje objawy, które nie zawsze są przyjemne. Typowe są mdłości, a nawet wymioty, złe samopoczucie, zawroty głowy. Ciało powoli zaczyna się zmieniać – menstruacja ustępuje, a piersi stają się większe, obrzmiałe i bolesne. Z powodu zmian hormonalnych mogą wystąpić również huśtawki nastroju. Co ważne, na tym etapie ciąża jest jeszcze bardzo delikatna, dlatego warto się oszczędzać. Dużo wypoczynku i snu, a także zdrowa dieta – to podstawa. Pod koniec trymestru maluszek mierzy około 65 mm i już wkrótce zacznie intensywnie zwiększać masę ciała[2].

Trymestr drugi

To czas między 14. a 26. tygodniem ciąży, o którym czasami żartobliwie mówi się „miesiąc miodowy ciąży”. To dlatego, że uciążliwe dolegliwości zwykle ustępują i większość przyszłych mam czuje się komfortowo. Ponadto drugi trymestr jest czasem wielu radości i wzruszeń. Na tym etapie można już określić płeć dziecka, odczuwalne są też jego pierwsze ruchy w łonie. Pod koniec drugiego trymestru, gdy maluszek waży około 750 g, mamie może jednak zacząć doskwierać zgaga, a czasami ból brzucha i uczucie nacisku na żebra[3].

Trymestr trzeci

To czas od 27. tygodnia ciąży do rozwiązania. Maluch w łonie w intensywnym tempie przybiera na masie, dlatego mamie może być już ciężko z dużym brzuszkiem. Czasami też dokuczają obrzęki, jednak trzeba pamiętać, że wszystko jest kwestią indywidualną i wiele kobiet nawet w ostatnim trymestrze ciąży czuje się świetnie. Pod koniec 37. tygodnia ciążę uznaje się za donoszoną3.

Poszczególne etapy ciąży przynoszą nowe postępy w rozwoju dziecka. Ważne, aby przez cały okres oczekiwania na potomka mama dbała o siebie podwójnie. W ten sposób ewentualne dolegliwości ciążowe będą łagodniejsze, a maluszek będzie rósł zdrowo. Pamiętaj, aby zgłaszać się na wszystkie obowiązkowe i zalecane badania, a w przypadku wątpliwości związanych ze stanem zdrowia zawsze pytać o poradę lekarza.

Bibliografia:

  1. Barczyński B. Jak ustalić wiek dziecka i termin porodu? https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/61966,jak-ustalic-wiek-dziecka-i-termin-porodu Data dostępu: 24.07.2020.
  2. Bacz A. Przebieg ciąży: pierwsze 12 tygodni. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/63088,pierwsze-12-tygodni-ciazy Data dostępu: 24.07.2020.
  3. Wytyczak-Partyka M. Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/159167,kalendarz-ciazy-tydzien-po-tygodniu Data dostępu: 24.07.2020.

Materiał partnera zewnętrznego