Edukacja sportowa dzieci – o tym musisz pamiętać

0
733
dziewczynka na rowerze edukacja sportowa
Naukowcy odkryli, że zachowania lub nawyki związane z aktywnością fizyczną rzutują z okresu dzieciństwa na dorosłość | fot.: materiał partnera

Aktywność fizyczna to bez wątpienia istotny element prawidłowego rozwoju dziecka, w którym kluczową rolę odgrywają rodzice. To właśnie oni biorą udział w kształtowaniu zachowań swoich dzieci, mając przez to wpływ na ich dorosłe nawyki. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób wprowadzać ruch do życia dziecka i na co kłaść największy nacisk.

Ruch daje zdrowie!

Regularna aktywność wiąże się z lepszymi wynikami w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego w ciągu całego życia. Korzyści płynące z aktywności fizycznej obejmują:

  • niski poziom lipidów we krwi,
  • zmniejszone występowanie nadwagi i otyłości,
  • wysoką gęstość mineralną kości.

Naukowcy odkryli również, że zachowania lub nawyki związane z aktywnością fizyczną rzutują z okresu dzieciństwa na dorosłość. Dlatego zasadniczo aktywne fizycznie dzieci i młodzież prawdopodobnie będą uprawiały sport w wieku dorosłym. Ostatnie badania sugerują również, że aktywność fizyczna może poprawić funkcje poznawcze dzieci i wyniki w nauce. Stąd ważne jest, aby upewnić się, że młodzi ludzie podejmują wystarczającą aktywność fizyczną, aby wspierać ich obecny i przyszły stan zdrowia.

Zachęta do zdrowej rywalizacji

Sport i współzawodnictwo to dwa nierozerwalne pojęcia. Dlatego rozpoczynając przygodę ze sportem, rodzice powinni nauczyć swoje pociechy zasad gry „fair play” i postępowania wobec innych graczy. Należy wiedzieć, że konkurencja może być zdrowa, ale jedynie wtedy, gdy dostarcza dzieciom informacji zwrotnych na temat ich wyników i postępów oraz kiedy wygrywanie nie jest jedynym ani głównym celem. Takie podejście umożliwia rozsądne wprowadzenie dziecka do środowiska sportowego, w którym będzie mogło bez negatywnych emocji rozwijać swoje pasje i w optymalny sposób dążyć do postawionych sobie celów.

Aktywność powinna być zabawą

Jeżeli rodzicom zależy, aby dzieci aktywność kojarzyły sobie z przyjemnością, to ćwiczenia powinny opierać się na zabawie oraz być angażujące i proste. Dla dzieci skomplikowane gry i zabawy mogą być przytłaczające i demotywujące, co może prowadzić do słabej interakcji i niechęci do udziału. Istnieje kilka sposobów, aby uczynić aktywność fajną zabawą. Mogą to być sezonowe zajęcia tematyczne na świeżym powietrzu, konkursy i proste gry oparte na podstawowych umiejętnościach, co z pewnością poprawi koordynację i pewność siebie podczas kolejnych zajęć. Oprócz tego podczas uprawiania sportu należy dbać o bezpieczeństwo dziecka i ograniczyć ryzyko powstawania kontuzji, natomiast w sytuacji, gdy się już pojawią, szybko i sprawnie działać.

Ochrona skóry dziecka

Podczas aktywności fizycznej to właśnie skóra najbardziej narażona jest na występowanie zmian z nią związanych. Dlatego warto być przygotowanym na takie sytuacje i mieć przy sobie żel Fastum Junior, który dzięki zawartości naturalnych składników pomaga utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji. Należą do nich: escyna – wspomagająca zmniejszenie obrzęków, bromelaina – redukująca zaczerwienienia, boswellia – działająca kojąco, trokserutyna – chroniąca naczynia krwionośne oraz przyjemnie chłodzący mentol. Co ważne, żel można stosować już od 3. roku życia, na nieuszkodzoną skórę, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam.

Materiał partnera