Cesarskie cięcie: za i przeciw

0
1091
Piękna kobieta w ciąży
Poród siłami natury czy przez cesarskie cięcie? To chyba jedna z największych wątpliwości pojawiających się u przyszłych mam. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Poród siłami natury czy przez cesarskie cięcie? To chyba jedna z największych wątpliwości pojawiających się u przyszłych mam. Wiele z nich chce zdecydować się na cesarkę, głównie ze strachu przed normalnym porodem i bólem, który mu towarzyszy. Jednak zanim kobieta zdecyduje się na cesarkę, to powinna wiedzieć, z czym się to wiąże.

Cesarskie cięcie nie jest porodem naturalnym. Dziecko wyciągane jest z brzucha matki, przez co nie przechodzi przez kanał rodny, a tym samym nie ma kontaktu z dobrą florą bakteryjną matki, więc może być potem bardziej chorowite. Po cesarskim cięciu nie zawsze rozbudza się laktacja u kobiety, często pojawia się dopiero w 3-5 dniu, a to powoduje konieczność karmienia noworodka mlekiem modyfikowanym. Dziecko, które zostało tak karmione może nie chcieć pić już z piersi, ponieważ pokarm z butelki płynie szybciej, więc maluch nie musi tak się wysilać przy jedzeniu. A doskonale wiemy, że to mleko matki jest najbardziej wartościowym pokarmem.

Powikłania po cesarskim cięciu

Decydując się na cesarskie cięcie trzeba też mieć na uwadze możliwość wystąpienia powikłań – w końcu to poważna operacja! Dość często dochodzi do zakażenia rany lub pojawienia się zrostów po operacji. Warto jednak podkreślić, że cesarskie cięcie to często jedyna metoda ratująca życie dziecka i matki, dlatego nie można powiedzieć, że jest złym rozwiązaniem. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Więcej informacji na temat zalet i wad cesarskiego cięcia można znaleźć w tym miejscu: ffbaby.pl.

Cesarskie cięcie to tylko jedno z wielu zagadnień, które są ważne dla kobiety planującej dziecko. Ciąża i poród to ogromna zmiana w jej życiu, na którą chce się dobrze przygotować. W związku z tym większość pań spędza dużo czasu w Internecie, szukając odpowiedzi również np. na takie pytania: Kiedy kobieta ma dni płodne? Jak najszybciej zajść w ciążę? Jak postępować, by urodzić zdrowe dziecko? Co wolno i czego nie wolno kobiecie ciężarnej? Na szczęście w dzisiejszych czasach dostęp do takich informacji jest w zasadzie nieograniczony i każda kobieta może się samodzielnie dokształcić, by przede wszystkim poczuć się pewniej w nowej roli.


Materiał partnera zewnętrznego