5 powodów, dla których warto wybrać fotelik RWF, czyli do jazdy tyłem

0
774
fotelik rwf
W naszym kraju nie jest wymagane, by dzieci jeździły tyłem, ale decyduje się na to coraz więcej rodziców | fot.: materiał partnera

Kiedy wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka, to w pierwszej kolejności koncentrujemy się na bezpieczeństwie. Jednak ważna jest nie tylko marka i rodzaj zabezpieczeń, jakie przygotował producent, ale także sposób montażu. Od dawna specjaliści mówią, że dzieci powinny jeździć tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik RWF, czyli właśnie do montowania tyłem, jest w ofertach wielu firm. Jednak zanim się na niego zdecydujemy, należałoby sobie wyjaśnić, dlaczego właściwie jest to lepsze od jazdy przodem.

O fotelikach RWF w kilku słowach

Jeszcze jakiś czas temu większość rodziców nie słyszała o fotelikach ustawianych tyłem. Później zalecano montować w ten sposób pierwszy fotelik dla niemowlaka. Teraz takie rozwiązanie stosuje się już nie tylko w przypadku maluszków, ale i starszych dzieci. Decydując się na taki fotelik, szybko okaże się, że mamy spory wybór. Dawniej jeśli był jeden taki model w sklepie, to było dobrze. Obecnie dostępnych jest wiele fotelików RWF cenionych na rynku producentów.

W naszym kraju nie jest wymagane, by dzieci jeździły tyłem, ale decyduje się na to coraz więcej rodziców. Są jednak takie państwa, w których jest to właściwie standardem. Przykładem jest Szwecja, gdzie wszystkie dzieci do czterech lat jeżdżą tyłem. Warto więc się zastanowić, dlaczego warto na ten wariant postawić. Za tym rozwiązaniem przemawia co najmniej kilka argumentów.

  1. Jazda tyłem jest bezpieczniejsza

Jak pokazują statystyki, większość wypadków drogowych to zderzenia czołowe. Gdy dziecko siedzi przodem, na szyję dziecka jest gigantyczny nacisk. Przy prędkości 50 km/h jest to nawet 200 kg! Jeżeli zamontujemy fotelik tyłem, to jest on dodatkową tarczą ochronną, która absorbuje energię z uderzenia, a więc chroni szyję i głowę dziecka.

  1. Są z trwałych i solidnych materiałów

Od razu zaznaczmy, że foteliki, które montuje się przodem, również są z trwałych materiałów. Jednak bardzo często foteliki RWF są nieco droższe, ale przy tym dodatkowo wzmocnione.

  1. Dziecku będzie równie wygodnie, jak podczas jazdy przodem

Wśród rodziców w dalszym ciągu pokutuje pogląd, że dziecko woli jechać przodem do kierunku jazdy. Jednak małe dzieci tak naprawdę nie wiedzą, co lubią. Najczęściej znają tylko jeden kierunek jazdy. Jeżeli w aucie będzie fotelik ustawiony inaczej, będą zachwycone nowością.

  1. Dziecko ma takie samo pole widzenia jak w przypadku jazdy przodem

Czasem wymówką do tego, by wybrać fotelik ustawiany do przodu, jest to, że dziecko ma ograniczone pole widzenia. Jednak jeśli postawimy na dobry fotelik, w którym producent przemyślał całą konstrukcję, to niezależnie od tego, czy jest to fotelik RWF, czy do jazdy przodem, dziecko będzie widziało równie dużo.

  1. Dziecku będzie wygodnie

Wydawałoby się, że jeśli dziecko będzie siedziało tyłem, to nie będzie mu wygodnie i nie będzie miało gdzie ułożyć nóżek, ale tak nie jest. Nóżki małego dziecka nawet nie wystają z fotelika, a nieco starszy maluch z łatwością znajdzie miejsce i wygodną pozycję.

Materiał partnera zewnętrznego