Student, sesja i jego starter pack

0
1239
Student na tle zielonej tablicy
Bardzo często niektóre przedmioty i dziedziny wymagają większego nakładu czasu, ponieważ są niezrozumiałe i niejasne dla osoby, która zajmuje się tym pierwszy raz. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niestety początek nowego roku nie wszystkim kojarzy się pozytywnie, a mowa zwłaszcza o studentach, który rozpoczynają właśnie okres przygotowań i zaliczania egzaminów podczas sesji. Nauczenie się i nadrobienie tak dużej ilości materiałów z kilku różnych dziedzin nie jest prostą sprawą, dlatego konieczne jest zastosowanie się do paru naszych wskazówek. Podpowiemy w jaki sposób się uczyć, aby zapamiętać jak najwięcej, jak zorganizować sobie czas pracy i kiedy pozwolić sobie na odpoczynek. Wszystkie drogi studencie, dowiesz się poniżej, a my tymczasem trzymamy za Ciebie kciuki!

Lepiej nie na ostatnią chwilę, ale…

Oczywiście, można by się rozwodzić nad kwestią systematycznego uczenia się, realizowania i przyswajania materiałów na bieżąco, a także regularnego powtarzania wiedzy. Jednak w trakcie semestru bardzo często trzeba jednocześnie skupić się nad aktualnymi zaliczeniami, projektami, a także wieloma innymi sprawami. Trzeba mieć na uwadze, że coraz większa liczba studentów stara się pogodzić naukę z pracą. Wymaga to wówczas dobrej organizacji czasu, by nie musieć rezygnować z żadnej aktywności.

Kiedy już okazuje się w styczniu, że na Twojej głowie znalazło się teraz zaliczenie kilku lub kilkunastu kolokwiów i egzaminów, trzeba przede wszystkim wziąć się w garść i dobrze rozplanować sobie naukę.

Organizacja to podstawa

Jeśli zależy Ci na szybkim zakończeniu sesji i rozpoczęciem wreszcie ferii zimowych, musisz dobrze zastanowić się nad swoimi obowiązkami. Można w tym czasie znaleźć różne motywacje i powody do planowania, a najważniejszy ma być efekt – pozytywny oczywiście. W tym celu polecamy zainwestować swoje oszczędności na niewielką tablicę na magnesy, które nie musi zajmować zbyt wiele miejsca w Twoim mieszkaniu czy pokoju. Wystarczy powiesić ją w dobrze widocznym miejscu, które nie będzie także nikomu innemu przeszkadzać, a ma być przede wszystkim ogólnodostępne dla Ciebie. Koszt ten nie powinien w sumie przekraczać 50zł w zależności od wielkości i materiału z jakiego została wykonana tablica. W zupełności jednak wystarczy zwykła, biała i niewielka tablica suchościeralna, a do niej dodatkowo kolorowe markery, gąbeczka do zmazywania plus kilka magnesów.

Wystarczy rozpisać sobie na niej zbliżające się zaliczenia według dat, a także podzielić je na zwykłe kolokwia, projekty zaliczeniowe i egzaminy. W ten sposób będziesz w stanie określić ile czasu potrzebujesz na naukę do poszczególnych obowiązków. Na tablicy oprócz zwykłego kalendarza, mogą pojawić się także najważniejsze kwestie do zapamiętania. Codzienne ich czytanie, spoglądanie na nie i zapamiętywanie, pozwoli na skuteczniejszą naukę poprzez skojarzenia.

Przejdźmy do nauki

Teraz najtrudniejsza część, czyli nauka i zapamiętywanie. Zdecydowanie warto rozpisywać sobie na kartkach czy specjalnym zeszycie najważniejsze kwestie związane z danym przedmiotem. Wszystkie kluczowe informacje dobrze napisać samemu, od nowa i po swojemu. W ten sposób możesz nie tylko szybciej przyswajać wiedzę, ale również zrozumieć to, czego masz zamiar się nauczyć. Bardzo często niektóre przedmioty i dziedziny wymagają większego nakładu czasu, ponieważ są niezrozumiałe i niejasne dla osoby, która zajmuje się tym pierwszy raz. W tym celu potrzeba czasami napisania definicji własnymi słowa czy też przedstawienie jej za pomocą schematu czy grafiki.

Można spotkać się już w wielu przypadkach z rysowaniem podczas nauki, co znacznie skutecznie pozwala na przyswojenie wiedzy w sposób jasny, czytelny i prosty. Wystarczy trochę posiedzieć i pomyśleć nad przedstawieniem swoich notatek w formie wypunktowania, tabelek, schematów czy rysunków. Niekiedy można znaleźć nawet filmiki edukacyjne na YouTubie powiązane z kierunkiem, który studiujesz. Sposobów i technik uczenia się jest bardzo dużo, ale sam musisz zdecydować, które z nich okażą się najskuteczniejsze w Twoim wydaniu. Pamiętajmy, że jedni są wzrokowcami, inni typowymi słuchaczami, a pozostali muszą samodzielnie napisać, stworzyć, by zapamiętać.

Nie ma jednej uniwersalnej zasady uczenia, ale z pewnością nie można w tym czasie zapominać o odpowiedniej ilości snu, dobrym odżywianiu i odpoczynku. Nie można przeciążać się każdego dnia kilkunastogodzinną nauką połączoną z pracą – trzeba umieć zorganizować i znaleźć czas dla siebie na regenerację i przywrócenie motywacji do nauki.

Ogromny wybór tablic w wielu rozmiarach i o różnym przeznaczeniu znajdziesz tutaj: https://tablice-magnetyczne.com/


Materiał partnera zewnętrznego