Lokata progresywna czy terminowa?

0
1204
porównywarka pożyczek
Każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie czy lepiej sprawdzi się w jego przypadku lokata progresywna, czy też zwykły terminowy depozyt | fot.: materiał partnera zewnetzrnego

Oszczędzanie z dnia na dzień staje się coraz modniejsze. Wiele osób odkłada pieniądze na różne okazje, a nieustannie pojawiają się coraz ciekawsze produkty, które mogą sprawić, że oszczędzanie będzie jeszcze przyjemniejsze. Każdy, kto posiada dodatkowe środki, powinien zastanowić się w jaki sposób efektywnie nimi gospodarować. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, a przy tym odnieść wiele korzyści, zdecydowanie warto nieco bliżej przyjrzeć się lokatom bankowym. Obecnie są to jedne z najpopularniejszych produktów dedykowanych oszczędzaniu pieniędzy.

Na rynku znaleźć można mnóstwo ofert pochodzących z różnych banków, a każda z nich może opierać się na nieco innych zasadach. Aby wybrać rozsądnie, warto sprawdzić najnowszy rzetelny ranking lokat oraz zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tych produktów. W artykule przyjrzymy się lokatom progresywnym oraz terminowym i zastanowimy, jakie są cechy każdego z tych rodzajów i jakie są pomiędzy nimi podobieństwa oraz różnice.

Co warto wiedzieć o lokacie terminowej?

Lokata terminowa opiera się na bardzo prostych zasadach. W tym przypadku pieniądze powierza się bankowi na ściśle określony okres, w którym do ulokowanej kwoty naliczane będą odsetki. Ich wysokość wynika z ustalonego oprocentowania, które może przez cały czas wynosić tyle samo (oprocentowanie stałe) lub wahać się w zależności od zmian na rynku finansowym (oprocentowanie zmienne). W pierwszym przypadku zysk jest łatwy do obliczenia, natomiast w drugim nie można mieć pewności, czy oprocentowanie wzrośnie, czy też zmaleje w trakcie trwania umowy. W przypadku lokat terminowych umowa zawsze zawierana jest na określony czas i zwykle za zerwanie jej przed terminem ponosi się konsekwencje w postaci utraty wypracowanych odsetek.

Na czym polega lokata progresywna oraz jakie są jej plusy i minusy?

Lokata progresywna charakteryzuje się tym, że oprocentowanie ulokowanych środków nie jest takie samo przez cały okres jej trwania, lecz rośnie wraz z każdym miesiącem. Najwyższą wartość osiąga na samym końcu, czyli w ostatnim miesiącu lokowania środków. Największą zaletą takiej lokaty jest możliwość zerwania jej w dowolnej chwili bez utraty odsetek. Warto jednak do tej opcji podchodzić rozważnie, ponieważ banki zabezpieczają się na taką okoliczność poprzez ustalanie niskiego oprocentowania w pierwszych miesiącach trwania lokaty.

Decydując się na lokatę progresywną, warto obliczyć jej średnie oprocentowanie – dzięki temu będziemy mogli porównać jej opłacalność z innymi bankowymi propozycjami. Wbrew pozorom, wykonanie takich obliczeń wcale nie jest trudne, a wystarczy jedynie zsumować wartości oprocentowania w poszczególnych miesiącach i podzielić je tak, by uzyskać średni wynik.

Wybierz najlepszą lokatę i pomnażają swoje oszczędności z PADO24

Każdy z nas powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie czy lepiej sprawdzi się w jego przypadku lokata progresywna, czy też zwykły terminowy depozyt. Jeśli chcesz bezpiecznie pomnożyć swoje oszczędności, wejdź na stronę PADO24 i przyjrzyj się bliżej informacjom o tego typu produktach! Korzystając z naszej porównywarki, możesz poszerzyć swoją wiedzę i znaleźć dobą lokatę, a wszystko to bez wychodzenia z domu. Dostępne w PADO24 oferty są zawsze aktualne i jest ich bardzo dużo, dzięki czemu w jednym miejscu sprawdzisz wszystko, co ma dla Ciebie znaczenie w przypadku lokat. Nie musisz już tracić czasu na chodzenie po bankach i szukanie odpowiedniego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności. Dzięki PADO24 wszystkie niezbędne informacje masz w zasięgu ręki! Wystarczy odrobina chęci i chwila Twojego czasu, by odłożone środki zaczęły dla Ciebie pracować! Już dziś wejdź na PADO24 i znajdź lokatę na miarę swoich potrzeb!

logo_mobilne-1


Materiał partnera zewnętrznego