Sprawdzone sposoby na koncentrację podczas home office

0
879
home office z kotem
Przed rozpoczęciem pracy warto zrobić listę zadań - zarówno taką na dłuższy okres pracy np. tydzień, jak i na każdy dzień z osobna | fot.: stock.adobe.com

Praca w domu to dla Ciebie nowość? Nie wiesz jak się do tego zabrać i w rezultacie spędzasz cały dzień nad czymś, co w biurze zajmuje Ci kilka godzin? Czas popracować nad skupieniem uwagi! Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na poprawianie koncentracji.

Koncentracja czyli porządek

Dla wielu osób rozpoczęcie pracy we własnym domu wiąże się z kompletną dezorganizacją ich dotychczasowego życia. Jeśli nie trzeba rano wstać, przyszykować się i wyjść z domu o określonej porze to tryb dnia nagle staje się niejasny, ciężej nam wstać z łóżka o określonej porze, a śniadanie potrafi się przeciągnąć do obiadu. Godziny mijają, a pracy wcale nie jest mniej. Jeżeli brzmi znajomo, to znak, że czas zająć się ustaleniem nowej rutyny dnia! Dzięki niej długofalowo okaże się, że jesteście wydajniejsi, lepiej zorganizowani a wasze samopoczucie psychiczne jest znacznie lepsze. Należy pracować w tych samych godzinach, dzięki czemu mózg uczy się największej koncentracji o określonej porze dnia.

Miejsce do pracy powinno być dobrze oświetlone i w miarę możliwości ergonomiczne. Nie powinno znajdować się w nim więcej rzeczy niż to konieczne. W miejscu, w którym pracujemy nie ustawiamy zbędnych rozpraszaczy, nie pracujmy także w miejscach często uczęszczanych przez innych domowników. Starajmy się zapewnić sobie warunki, jak najbardziej zbliżone do tych, jakie panują w zakładach pracy.

Przed rozpoczęciem pracy warto zrobić listę zadań – zarówno taką na dłuższy okres pracy np. tydzień, jak i na każdy dzień z osobna. Dzięki temu możemy skupić się na jednym zadaniu na raz, co pozwala na maksymalną wydajność.

Sposoby na koncentrację podczas pracy

Zwiększeniu koncentracji na wykonywanym zadaniu pomaga muzyka do pracy płynąca w tle. Jest to specjalny rodzaj muzyki produkowany w taki sposób aby pobudzał ośrodki w mózgu odpowiedzialne za skupienie a wyciszyć te, które nas stresują i tym samym osłabiają naszą koncentrację.

Tuż przed pracą, zwłaszcza jeżeli zabieramy się za nią w niedługim czasie po przebudzeniu warto wykonać rozgrzewkę mózgu. W tym celu można wykonać kilka obliczeń w pomięci, porozwiązywać zagadki logiczne lub matematyczne. Wszystko po to, aby pobudzić mózg do pracy.

Jeżeli stały dostęp do internetu i wszystkich zawartych w nim rozrywek stale was rozprasza, to najwyższy czas aby zainstalować aplikacje blokujące dostęp do pewnych stron na określony czas. Istnieją zarówno aplikacje na przeglądarki w komputerach jak i na telefony. Dzięki niektórym z nich można zrobić coś dobrego, na przykład przyczynić się do posadzenia nowych drzew w realnym świecie, co tym bardziej motywuje do powstrzymania się od używania internetu.

Aby praca okazała się skuteczna najlepiej jest pracować w krótkich blokach np. 25 minutowych, przerywanych równie krótkimi przerwami np. 5 minutowymi.  W przerwach dobrze jest wyjść na balkon, oddać się gimnastyce lub zjeść zdrową przekąskę.

Zdrowe ciało – czysty umysł

Koncentrację buduję się nie tylko podczas dnia pracy. Na nasze skupienie i wydajność bardzo wpływa tryb życia, jaki prowadzimy. Jeżeli chcemy aby nasz mózg pracował wydajnie, musimy stworzyć mu do tego odpowiednie warunki: zdrowo się odżywiać i nawadniać. Należy dbać o higienę snu – kłaść się i wstawać o tej samej porze, nie usypiać przy niebieskim świetle, starać się wyciszyć przed pójściem do łóżka oraz spać tyle, ile potrzebuje organizm.

Warto spróbować chociaż części z wymienionych sposobów, dzięki nim niewielkim nakładem pracy możemy zmienić nasz dotychczasowy poziom koncentracji na znacznie wyższy!


IPI