Praca zdalna a usługi IT

0
604
praca zdalna
Aby maksymalnie wykorzystać możliwości zdalnej pracy musimy się odpowiednio przygotować i odnaleźć w nowej, panującej obecnie rzeczywistości | fot.: materiał partnera

Obecna sytuacja na świecie, spowodowana pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, różni się od normalnej codzienności. W trosce o własne zdrowie i życie staramy się ograniczać kontakty z innymi osobami, większość czasu spędzamy w domu. Sytuacja wpłynęła również na tryb naszej pracy. Spora grupa ludzi, która ma taką możliwość, przeniosła swoje obowiązki zawodowe do domowego zacisza, aby przystosować się do panującej rzeczywistości. W jaki sposób zorganizować sobie jak najlepsze warunki do pracy? Niezbędny będzie do tego odpowiedni sprzęt, świetna organizacja oraz korzystanie z usług IT. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Sprzęt oraz odpowiednia organizacja miejsca pracy

Aby maksymalnie wykorzystać możliwości zdalnej pracy musimy się odpowiednio przygotować i odnaleźć w nowej, panującej obecnie rzeczywistości. W jaki sposób przygotować sobie odpowiednie stanowisko pracy w domowym biurze? Najważniejsze w tym wszystkim będzie znalezienia właściwego miejsca pracy, które będzie wolne od codziennych rozpraszaczy, wtedy możemy zapewnić sobie odpowiednie skupienie i komfort pracy. Warto zastanowić się, czy w naszym domu nie znajdziemy ergonomicznych sprzętów i mebli, które pozwoliłyby na długą, efektywną pracę, bez uszczerbku na zdrowiu. Pamiętajmy o tym aby chronić przede wszystkim nasz wzrok oraz kręgosłup, który może być narażony na niebezpieczeństwo przy kilkugodzinnej pracy na źle przygotowanym stanowisku. W tym wszystkim mogą nam pomóc również programy oraz usługi IT, które podpowiedzą jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości pracy zdalnej a także zoptymalizują naszą pracę.

Oprogramowanie oraz aktualizacje

Odpowiedni sprzęt to jedna strona medalu, jednak bez odpowiedniego oprogramowania oraz usług IT a także właściwej konfiguracji, ciężko sobie wyobrazić efektywną pracę. Pracując w biurze mogliśmy liczyć na szybkie wsparcie współpracowników, w przypadku problemów lub pytań wystarczyło się odwrócić lub przejść do drugiego pomieszczenia, gdzie otrzymywaliśmy odpowiedzi na nasze wątpliwości. W przypadku pracy zdalnej nie mamy takiej możliwości, kluczowym aspektem będzie więc odpowiednia komunikacja online. Do tego celu posłużą nam nie tylko maila ale i również portale służbowe oraz platformy wizualne np. google meet, zoom czy skype a także programy do zarządzania projektami. Usługi IT są podstawą zdalnej pracy. Ciężko powiedzieć ile potrwa obecna sytuacja, dlatego kluczowa jest odpowiednia organizacja. Praca zdalna jest możliwa, wystarczy się do tego odpowiednio przygotować.

Nie samą pracą człowiek żyje!

Nowa rzeczywistość jest dla nas wyzwaniem, nie tylko może być ciężka dla zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim dla psychicznego. Ograniczanie kontaktów nie jest czymś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w normalnym życiu. Przed obecną sytuację stajemy się aspołeczni, nie możemy w pracy napić się kawy ze znajomymi z pracy, poplotkować czy też wyjść wspólnie na miasto. Praca nie ogranicza się tylko do pracy, to również odpowiednia atmosfera, dobre samopoczucie i kontakt z ludźmi. Zadowolony pracownik to efektywny pracownik. Usługi IT są dobrym rozwiązaniem w takich momentach, na dłuższą metę staje się to jednak męczące. Ważne jest, aby podczas pracy zdalnej robić sobie odpowiednie przerwy, trzymać się zaplanowanego czasu pracy oraz od czasu do czasu starać się spotkać z kolegami z pracy. W końcu spotkania online to nie to samo, tylko w taki sposób jesteśmy w stanie przetrwać obecną rzeczywistość.

Materiał partnera