Praca w opiece seniora w Niemczech. Czy opiekunka musi znać język niemiecki?

0
508
opieka nad osobą starszą
Agencje opiekuńcze wymagają znajomości języka niemieckiego, jednak nie musi być on na poziomie biegłym | fot.: materiał partnera

Zawód opiekunki osób starszych zyskuje na popularności. Bezpieczeństwo, dobra płaca i możliwość pomocy seniorom stale przyciągają do tej branży nowych opiekunów. Przed podjęciem pracy warto dowiedzieć się jakie umiejętności będą potrzebne do współpracy z agencją opiekuńczą. Czy wyjeżdżając na zlecenie do Niemiec musisz perfekcyjnie posługiwać się językiem niemieckim?

Znajomość języka w branży opiekuńczej

Agencje opiekuńcze wymagają znajomości języka niemieckiego, jednak nie musi być on na poziomie biegłym. Wystarczy, że będzie to poziom komunikatywny. Dzięki niemu będziesz w stanie porozumiewać się z seniorem i zrozumieć jego potrzeby. Język niemiecki przydaje się również w rozmowach z rodziną seniora i codziennym funkcjonowaniu w Niemczech. Do powinności opiekunek osób starszych często należą wyjścia na przykład do sklepu lub apteki, gdzie także będzie potrzebna znajomość języka. 

Jeśli nie znasz języka niemieckiego – nie martw się. Możesz podszkolić go samodzielnie w domu do poziomu, który pozwoli Ci uzyskać pierwsze zlecenie. W Niemczech naturalnie rozwiniesz swoje umiejętności językowe. Przy następnych zleceniach komunikacja w tym języku będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsza. W agencjach opiekuńczych czasami można trafić również na oferty pracy w opiece w polskiej rodzinie. Nie są to częste oferty, natomiast stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które dopiero poznają język niemiecki. Poinformuj swojego koordynatora o chęci wyjazdu do polskiej rodziny. Skontaktuje się z Tobą, gdy taka oferta pojawi się w bazie. 

Uczciwe oferty pracy w opiece seniora

Ze względu na szybko rozwijający się rynek opiekuńczy pojawia się coraz więcej agencji organizujących wyjazdy. Nie wszystkie z nich są uczciwe, dlatego warto wybierać firmy z dobrą renomą i doświadczeniem. Przykładem takiego pracodawcy jest Veritas Opieka. Agencja proponuje wysokie stawki bazowe, wyłącznie sprawdzone oferty oraz opiekę doświadczonego koordynatora zlecenia. Pensja u tego pracodawcy to około 1800 € netto miesięcznie. Istnieje również możliwość uzyskania dodatkowych środków poprzez dostępne premie i bonusy lojalnościowe. Opiekunka nie ponosi także kosztów utrzymania – zamieszkanie i wyżywienie są bezpłatne. Darmowy obustronny transport organizuje firma. Szukasz stabilnego pracodawcy? Sprawdź najnowsze oferty w Veritas Opieka: Oferty pracy w opiece Niemcy.

Materiał partnera