Praca marzeń – co zrobić, aby ją zdobyć?

0
4843
CV i dlugopis na biurku
Jeśli chcesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, potrzebujesz profesjonalnego, dobrze przygotowanego CV. | fot.: Fotolia

Ukończyłeś studia, odbyłeś liczne kursy, szkolenia, ale wciąż nie możesz znaleźć pracy? A może posiadasz fach w ręku, jesteś specjalistą w danej dziedzinie, jednak pomimo rozesłania kilkunastu CV nikt nie odpowiada? W niniejszym artykule podpowiemy co zrobić, aby zdobyć posadę marzeń i atrakcyjne wynagrodzenie.

Jeżeli mimo rozesłania kilkudziesięciu CV wciąż szukasz pracy, oznacza to, że albo twoje dotychczasowe poszukiwania były mało skuteczne, albo nie przygotowałeś się do nich odpowiednio. Wiedz jednak, że wymarzone zatrudnienie nie znajdzie cię samo – musisz włożyć w poszukiwania trochę wysiłku, a także wiedzieć, jak profesjonalnie działać na rynku pracy. Potrzebna jest również cierpliwość, której wielu kandydatom brakuje. Poznaj zatem garść przydatnych rad, które ułatwią ci znalezienie wymarzonej pracy.

1. Codziennie przeglądaj oferty pracy na znanych portalach

Większość osób wie, że aby znaleźć pracę należy intensywnie jej poszukiwać. Jednak w wielu przypadkach wygląda to tak, że gdy dłużej szukasz zatrudnienia, wraz z upływem kolejnych dni, twoja motywacja zaczyna słabnąć. Z początkowych kilku lub kilkunastu serwisów, zaczynasz przeglądać jeden, i to nie codziennie, a co kilka dni. Wiedz jednak, że wiele serwisów oferuje możliwość wysyłania powiadomień z interesującymi cię ofertami pracy. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu na wertowaniu ogłoszeń na różnych stron.

2. Zdecyduj co chcesz robić w życiu

Nie mniej ważne jest również jasne określenie tego, co chcesz robić w życiu. Często jest tak, że dana osoba szuka pracy po omacku. Niby wie czym chciałaby się zajmować, jednak zgłasza się do ofert, co do których ma mieszane uczucia. Tymczasem w ich przypadku jej motywacja do pracy będzie niska, a potencjalne zatrudnienie, zamiast dać satysfakcję, może stać się źródłem frustracji.

Jasne określenie tego, co chciałbyś robić w życiu jest przydatne również z tego względu, że pozwoli ci otrzymywać dopasowane do twoich oczekiwań oferty, o czym wspomniano w punkcie pierwszym.

3. Stwórz profesjonalne CV adekwatne do oferty pracy

Jeśli chcesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, potrzebujesz profesjonalnego, dobrze przygotowanego CV. Musi ono jasno przedstawiać twój życiorys, na podstawie którego potencjalny pracodawca zdecyduje, czy to właśnie z tobą chce się spotkać. CV musi zawierać podstawowe dane osobowe, a także informacje dotyczące: twojego wykształcenia, dotychczasowego zatrudnienia, odbytych szkoleń, otrzymanych certyfikatów, czy też zainteresowań i znajomości języków.

Dość częstym błędem, które decyduje o odrzuceniu CV jest wskazywanie zbyt wielu, często niepasujących do danej oferty, informacji. Wiele osób przedstawia certyfikaty czy szkolenia z innych dziedzin niż ta, której dotyczy ogłoszenie. Podają też wszystkie miejsca, w których do tej pory pracowali, zamiast skupić się na najważniejszych i związanych ze stanowiskiem, na które aplikują. W natłoku informacji, rekrutujący może przeoczyć istotne doświadczenie lub predyspozycje, które posiadasz.

Pamiętaj również o estetyce całego dokumentu – musi być on przejrzysty i czytelny. Jeżeli nie wiesz jak stworzyć profesjonalny życiorys, pomocny  w tym zadaniu będzie program do CV, z którym krok po kroku napiszesz idealne curriculum vitae!

4. Na co warto zwrócić uwagę tworząc CV?

Kreator CV ułatwia i przyspiesza tworzenie życiorysu zawodowego. Zawsze musisz jednak zwrócić uwagę na liczne detale i szczegóły, które będą świadczyły o twoim profesjonalizmie.

Adres mailowy

Adres mailowy, który również należy wpisać do CV, musi wyglądać profesjonalnie. Przede wszystkim, powinien zawierać twoje imię i nazwisko. Za nieprofesjonalne uznaje się pseudonimy czy zdrobnienia. Koniecznie zwróć na to uwagę.

Zdjęcie

Zdjęcie powinno być możliwe najbardziej aktualne. Fotografie z czasów szkolnych, niewyraźne lub stanowiące wycinek z innego zdjęcia są nie na miejscu.

Dane osobowe

Muszą być zgodne z prawdą. Podaj imię, nazwisko, adres zamieszkania i mailowy oraz numer telefonu.

Wykształcenie

Zdobyte wykształcenie powinno być ułożone chronologicznie, a przy tym opisane datami i stopniem naukowym lub uzyskanym tytułem zawodowym. Najwyżej powinna znajdować się ostatnio ukończona szkoła. Jeżeli posiadasz wiele różnych dyplomów możesz pominąć te, które nie będą istotne z punktu widzenia stanowiska, na które się ubiegasz. CV powinno być zwięzłe, konkretne i jasno pokazujące twoje atuty.

Doświadczenie

Podobnie jak w przypadku wykształcenia, tak doświadczenie powinno być ułożone chronologicznie. Jeżeli jednak pracowałeś w wielu różnych miejscach, wyszczególnij tylko te najważniejsze.

Umiejętności

Przeanalizuj ofertę, do której się zgłaszasz i zastanów się, czy posiadasz cechy i umiejętności, o których wspomniano w ogłoszeniu. Wyszczególnij także te zdobyte w innych pracach, a które twoim zdaniem mogą okazać się przydatne na nowym stanowisku. Dzięki temu twój przyszły pracodawca będzie miał pewność, że jesteś pracownikiem godnym zainteresowania.

Kursy/certyfikaty/szkolenia

Koniecznie pochwal się swoimi osiągnięciami. Pamiętaj jednak, aby były spójne i związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Ten punkt jest szczególnie istotny dla osób, które nie posiadają doświadczenia zawodowego. Dzięki kursom i szkoleniom pokażesz pracodawcy, że zależy ci na dalszym rozwoju w konkretnej dziedzinie.

Znajomość języków

Znajomość języków obcych jest ceniona niemal na każdym stanowisku. Warto pochwalić się poziomem zaawansowania i certyfikatami językowymi.

Zainteresowania

Wiele osób postrzega ten punkt jako mało istotny. Tymczasem to duży błąd, bo możesz w nim podkreślić, że jesteś mocno zainteresowany daną branżą. Doceniane są również zainteresowania niezwiązane z zatrudnieniem – świadczą one o tym, że jesteś wszechstronny i że lubisz się rozwijać.


Materiał partnera zewnętrznego