Poznaj skuteczne metody, dzięki którym lepiej skupisz się na pracy!

0
605
praca home office jak się skupić
Podczas pracy umysłowej ludzki mózg zużywa bardzo dużo energii. Pamiętaj o regularnych posiłkach i nie pracuj na czczo | fot.: stock.adobe.com

W codziennym życiu, także zawodowym, rozmaite rzeczy walczą o naszą uwagę. Co zrobić, by skutecznie skupić się na pracy? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad, którymi warto się kierować, aby poprawić poziom koncentracji na wykonywanych zadaniach.

Pozbądź się rozpraszaczy

Być może wydaje Ci się, że przy wesołych dźwiękach radia będzie Ci się przyjemniej pracowało. Pewnie się zdziwisz ale większość ludzi najefektywniej pracuje w warunkach ciszy i spokoju. Spróbuj – wyłącz telewizor, radio, powiadomienia z aplikacji. Usiądź do pracy w całkowitej ciszy i przekonaj się, jak wyraźnie usłyszysz wtedy swoje myśli!

Możesz wyciszyć telefon lub przestawić go na tryb wibracji, by ograniczyć liczbę rozpraszających Cię dźwięków. Jeśli czekasz na ważną rozmowę lub boisz się, że możesz przegapić, że ktoś do Ciebie dzwoni, połóż telefon blisko siebie. Wtedy na pewno wychwycisz wzrokiem, że ktoś dzwoni, bo zobaczysz rozświetlony ekran telefonu.

Zadbaj o regularność

Jeśli pracujesz poza domem, w ustalonych przez szefostwo godzinach, to główny aspekt regularności masz już zapewniony. Osoby pracujące w trybie home office lub freelancerzy mogą mieć jednak spory problem ze skupieniem się na pracy, jeśli nie zapewnią sobie podstawowej regularności i rutyny.

Jeśli pracujesz z domu i nie masz potrzeby wstać rano, ubrać się i wyjść, łatwo wpaść w niebezpieczny stan rozleniwienia.  Dla osób pracujących w sztywnych godzinach beztroskie chodzenie przez cały dzień po domu w piżamie i pracowanie spod kołdry może się wydawać kuszące. Niestety, to tylko złudzenie. W takich warunkach bardzo trudno skupić się na pracy.

Aby poprawić koncentrację, wprowadź do swojego życia podstawową rutynę. Określ widełki czasowe, w których zawsze rozpoczynasz pracę. Wyznacz sobie miejsce, w którym możesz się skupić i efektywnie pracować. Przebieraj się rano tak, jakbyś szykował się do pracy. Nie mówimy tutaj o garniturach i garsonkach, ale piżama i szlafrok są zdecydowanie niewskazane!

Pamiętaj o przerwach i posiłkach. Ludzki organizm co około 90 minut domaga się regeneracji. Trzymaj się tego czasu. Gdy wybije godzina przerwy, wstań sprzed komputera, poruszaj się, wyjdź na parę minut na balkon albo do ogrodu. Przekonasz się, jak zbawiennie zadziała na Twoją koncentrację taka krótka chwila oddechu.

Podczas pracy umysłowej ludzki mózg zużywa bardzo dużo energii. Pamiętaj o regularnych posiłkach i nie pracuj na czczo. W takich warunkach bardzo trudno się skupić i możesz zacząć popełniać błędy. Jedz zdrowe, zbilansowane posiłki. Wybieraj produkty pełnoziarniste i bogate w zdrowe tłuszcze. Jeśli masz ochotę na małą przekąskę, sięgnij po migdały, orzechy włoskie, gorzką czekoladę albo owoce. Pamiętaj też o regularnym piciu wody.

Regeneruj się!

Czasami, gdy wpadamy w wir pracy i angażujemy się w nią na 100%, zapominamy o swojej regeneracji. A jest ona bardzo ważna dla zachowania energii, skupienia i efektywności. 

Jeśli masz taką możliwość, zrób kilkuminutową drzemkę regeneracyjną. Zobaczysz, jak mocno wzrośnie po niej Twoja koncentracja!

Pamiętaj o zapewnieniu sobie co najmniej 7-8 godzin spokojnego nocnego snu. Gdy jesteśmy niewyspani, nasza koncentracja drastycznie spada. Sen doskonale wpływa na regenerację mózgu i funkcje umysłowe. Jeśli porządnie się wyśpisz w nocy, przez cały dzień będziesz odczuwał korzyści w postaci skupienia na wykonywanej pracy.

Jak widzisz, podstawowe metody poprawiające skupienie na pracy są zdecydowanie w Twoim zasięgu. To przede wszystkim zapewnienie sobie spokojnych warunków do pracy, regularności i regeneracji.

Stosuj się do naszych wskazówek a następnie obserwuj, jak Twoja efektywność i skupienie rosną!

KTP