Opiekunka w Niemczech – o tym warto pamiętać przed pierwszym wyjazdem

0
409
opiekunka w Niemczech
Praca opieka w Niemczech nie jest wcale aż tak skomplikowana, jak może się to wydawać, gdy planuje się pierwszy wyjazd | fot.: materiał partnera

Pierwszy wyjazd do Niemiec, aby pracować w opiece, może być stresujący. Z jednej strony, wie się, że jest się dobrze przygotowanym. Z drugiej jednak, obawy są czymś naturalnym, gdy jedzie się w nowe miejsce i ma się jedynie teoretyczną wiedzę na temat tego, jak ma wyglądać nowa praca. Jak więc zminimalizować stres i podnieść pewność siebie przed wyjazdem?

Pozamykaj ważne sprawy

Bez względu na to, jaką pracę zaczynamy, spokojna głowa wolna od trosk pomoże nam w skoncentrowaniu się właśnie na niej. Jeśli więc znamy już termin wyjazdu do Niemiec i wiemy, ile czasu przyjdzie nam spędzić za zachodnią granicą, możemy przystąpić do zamykania ważnych spraw w kraju tak, aby myśl o nich nie ciążyła nam za bardzo. Przed wyjazdem dobrze jest pozałatwiać sprawy urzędowe. Nie zaszkodzi jednak również, jeśli znajdziemy chwilę czasu dla przyjaciół i znajomych. Ci, wiedząc, że w naszym życiu dokonuje się właśnie pewna zmiana, z pewnością okażą się cennym wsparciem. Być może pomogą też naszym najbliższym, gdy nas nie będzie przez kilka lub kilkanaście tygodni.

Poszukaj kontaktu z innymi Opiekunkami

Praca opieka w Niemczech nie jest wcale aż tak skomplikowana, jak może się to wydawać, gdy planuje się pierwszy wyjazd. Zapewnienia znajdowane w Internecie nie działają jednak na naszą pewność siebie tak dobrze, jak te, które są kierowane bezpośrednio do nas. Warto więc zainteresować się grupami skupiającymi Opiekunki osób starszych tak w okolicy naszego miejsca zamieszkania, jak i w niemieckim mieście, które przez jakiś czas będzie naszym drugim domem. Większość z nich to fantastyczne osoby, które nie przeznaczają całej empatii dla seniorów. Z pewnością znajdą jej wiele także dla nas wspierając nas i opowiadając o wykonywanym przez siebie zawodzie. Kontakt z nimi to najlepszy sposób na pozbycie się ewentualnych wątpliwości. https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy

Potrenuj niemiecki

Czasem stres związany z pierwszą pracą w Niemczech nie wiąże się wcale z obawą, że nie będziemy w stanie wypracować dobrych relacji z seniorem. Praca Niemcy opieka to także komunikacja, a ta wymaga posługiwania się językiem niemieckim. Nie trzeba wcale osiągnąć poziomu biegłości, aby sprawnie komunikować się z seniorami. Przyda się jednak znajomość choćby kilkuset słów i kilkudziesięciu podstawowych zwrotów.

W Internecie nie brakuje bezpłatnych kursów, dzięki którym można szybko dowiedzieć się, na czym polega specyfika języka niemieckiego. Wiele z nich to zresztą kursy jak gdyby stworzone z myślą o tym, aby korzystały z nich właśnie Opiekunki osób starszych. Żadna teoria nie zastąpi jednak praktyki. Przed wyjazdem warto więc znaleźć kogoś, kto porozmawia z nami po niemiecku odgrywając rolę seniora. Może być to doświadczony korepetytor. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby była to osoba poznana przez Internet, dla której niemiecki jest językiem ojczystym.

Materiał partnera zewnętrznego