Najpopularniejsze zawody wykonywane w trybie zdalnym

0
501
księgowa praca zdalna
Coraz więcej księgowych przechodzi na pracę na zdalną zamiast pracować tradycyjnie, w biurze | fot.: stock.adobe.com

Praca zdalna zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Jeszcze przed pandemią koronawirusa wiele osób pracowało poza biurem, jednak eksperci szacują, że z czasem coraz więcej prac będzie wykonywanych w trybie zdalnym. Jakie są najpopularniejsze zawody, które można wykonywać zdalnie?

Programista – informatyk

Praca z trybie zdalnym wymaga umiejętności obsługi programów komputerowych, a co najważniejsze radzenia sobie ze sprzętem komputerowym, gdy ten zaczyna z jakichś względów odmawiać nam posłuszeństwa. Nikt nie poradzi sobie z komputerem tak dobrze, jak informatyk. To właśnie w tej branży bardzo dużo osób pracuje zdalnie, a dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim na rynku panuje ogromne zapotrzebowanie na informatyków. To zaś sprawia, że firmy są gotowe nawiązać współpracę nawet z osobami, które nie mogą pracować stacjonarnie, w biurze. Kolejnym powodem jest fakt, iż w pracy informatyka liczą się przede wszystkim rezultaty – napisanie programu czy zdalne rozwiązanie problemów informatycznych klienta. 

Księgowy

Coraz więcej księgowych przechodzi na pracę na zdalną zamiast pracować tradycyjnie, w biurze. Umożliwiają to nowoczesne programy do prowadzenia księgowości oraz kadr i płac, dzięki którym przesyłanie dokumentów czy deklaracji podatkowych może odbywać się bez wychodzenia z domu. Zdalny księgowy to również duże ułatwienie dla klientów biur rachunkowych. Coraz więcej firm decyduje się bowiem na outsourcing usług księgowych zamiast prowadzić w swojej firmie dział księgowości. Księgowość online pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy. Właścicielom biur rachunkowych umożliwia znalezienie wykwalifikowanych pracowników z całej Polski. Warto przy tym pamiętać, że biuro rachunkowe online otwarte jest przez większość dnia, a nie tak jak tradycyjne biuro, w standardowych godzinach biznesowych. Jest to kolejne udogodnienie dla klientów.

Zdalny asystent

Jeszcze do niedawna wydawało się, że asystent właściciela firmy czy prezesa nie odstępuje go na krok. Tymczasem okazuje się, że może on pracować całkowicie zdalnie. Zdalny asystent to bardzo popularny zawód w Europie, jednak w Polsce również zaczyna zdobywać uznanie. Jak wygląda jego praca? Otóż zakres obowiązków najczęściej obejmuje zarządzanie kalendarzem spotkań, organizację podróży służbowych, kontakt z klientami czy organizację pracy poszczególnych działów firmy. Wirtualny asystent musi więc zadbać, aby wszystko w firmie działało tak, jak należy. Często zajmuje się również rekrutacją pracowników, współpracuje z biurem rachunkowym czy też przygotowuje treści na blog firmowy. Można więc powiedzieć, że zdalny asystent to osoba wielozadaniowa. Z pewnością nie jest to więc praca dla każdego, a jedynie dla dobrze zorganizowanych osób, które potrafią pracować pod presją czasu.

Obecnie coraz więcej zawodów można wykonywać w trybie zdalnym. Tłumacze, copywriterzy, specjaliści z dziedziny HR czy PR, a także specjaliści do spraw reklamy również często wykonują swoje obowiązki nie w biurze, a w dowolnym miejscu na świecie. 

DTK