Najdziwniejsze kierunki studiów w USA

0
445
studia z lalkarstwa
University of Connecticut jest jedną z trzech uczelni w Stanach Zjednoczonych, w których można uzyskać tytuł BFA z lalkarstwa i jedyną, która oferuje tytuł magistra lalkarstwa | fot.: stock.adobe.com

Chociaż ich nazwy czasami bardziej przypominają kursy policealne, jednak są to naprawdę poważne kierunki studiów. Dostępne nawet w głównych uczelniach stanowych, a nawet w prestiżowych uczelniach, takich jak Brown University, który jest częścią, tak zwanej Ligi Bluszczowej. W tym artykule przedstawiamy kilka nietypowych kierunków studiów, jak również ich zastosowanie w życiu.

Lalkarstwo, inaczej Puppetry

University of Connecticut jest jedną z trzech uczelni w Stanach Zjednoczonych, w których można uzyskać tytuł BFA z lalkarstwa i jedyną, która oferuje tytuł magistra lalkarstwa. Studenci mają za zadanie tworzenie własnych projektów i  produkcji oraz pokazywania ich nie tylko na uniwersytecie, ale także w wielu muzeach i teatrach. Trudno w to uwierzyć, ale jednak. Najbardziej znaną osobą, która ukończyła taki kierunek studiów i posiadła wiedzę ze „sztuki lalkarskiej” jest Jim Henson – powszechnie kojarzony jako twórca Muppetów.

Egiptologia

Początki cywilizacji zachodniej – jak nazywa je uniwersytet – można studiować na Wydziale Egiptologii Uniwersytetu Browna. Wydział istnieje od 1948 roku. Większa część szkoleń dotyczy głównie starożytnej astronomii, kalendarzy i języka, ale także religii i literatury. Badania te dostarczają tak złożonych i wyczerpujących informacji, że ich absolwenci współpracują z wybitnymi naukowcami, archeologami i historykami badającymi wszelkie starożytne cywilizacje. Większość absolwentów później pracuje na tych uniwersytetach i muzeach.

Technologia pakowania

Stworzenie pudełka chyba jednak nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać. Michigan State University uruchomił taki kierunek studiów w 1955 roku. Duży nacisk kładzie się na nauki przyrodnicze, matematykę, ale także umiejętności biznesowe, ale również socjologię i psychologię. Opracowany w ten sposób program szkoleniowy szkoli ekspertów w zakresie różnych systemów pakowania. Absolwenci dostają staże i pracują w największych firmach branży opakowań i pakowania. Technologię pakowania można studiować między innymi na Michigan State University oraz University of South Carolina.

Sztuka Pieczenia Ciast – sztuka piekarnicza i cukiernicza

Jest to kierunek dla tych, jak sama nazwa mówi – którzy marzą i chcą mieć karierę cukiernika. Ale oprócz pieczenia i różnych technik kulinarnych uczniowie uczą się również gospodarowania i zarządzania. Wydaje się, że to specjalność szkół biznesu. Tymczasem oferowany jest przez uniwersytety, w tym Seattle Art Institute, Art Institute of Washington i Culinary Institute of America. W Ameryce taki kierunek studiów jest bardzo poważany, ponieważ jest to połączenie potencjału cukierniczego z zadowalaniem ludzi.

Ktoś mógłby powiedzieć, że powyższe kierunki są nie tyle dziwne, co dosyć głupie. Jednak pomimo tego, przecież istnieją i studenci chętnie je wybierają, jako swoją drogę życiową. Istnieją też nawet dziwniejsze kierunki, takie jak, np.: sztuka chodzenia, ścieżka zwierzęca, a nawet projektowanie i budowanie karuzel. Trzeba przyznać, że wszystkie te kierunki są wbrew pozorom bardzo przydatne.

WCO