Myślisz o graniu na giełdzie? Dowiedz się, jak to działa, co zrobić, aby zacząć oraz na co uważać

0
513
gra na giełdzie
Inwestowanie na giełdzie polega na kupowaniu akcji i sprzedaży ich z zyskiem | fot.: stock.adobe.com

Pomnażanie swoich oszczędności to w ostatnich czasach nie lada wyzwanie. Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło zdeponować swoje pieniądze na lokacie bankowej i czekać na kilku, a nawet kilkunastoprocentowy zysk z takiej inwestycji. Dzisiaj jednak bankowe produkty oszczędnościowe przypominają raczej przechowalnie pieniędzy niż intratne źródło ich pomnażania. Czy mamy zatem jakąś alternatywę, która pozwoli nam zarobić? Tak, a jest nią giełda. Jak działa giełda, jak zacząć samodzielnie inwestować na giełdzie i na co powinniśmy uważać podczas naszych pierwszych inwestycji? 

Na czym polega gra na giełdzie?

Inwestowanie na giełdzie polega na kupowaniu akcji i sprzedaży ich z zyskiem. To w telegraficznym skrócie. Czym jednak są akcje? To papiery wartościowe, które są emitowane przez przedsiębiorstwo, będące spółką akcyjną. Spółka w celu pozyskania nowych funduszy decyduje się na odstąpienie udziałów w firmie w ramach papierów wartościowych. Akcjonariusze, czyli osoby kupujące akcje danej firmy mają prawo do otrzymania stosownego udziału w zysku. 

Na giełdzie inwestorzy jednak nie zawsze polegają tylko na otrzymaniu dywidend od spółki. Głównym celem inwestycji jest sprzedaż akcji spółki w momencie, gdy jej wartość znacząco wzrasta. Wyobraźmy sobie sytuacje, że kupujemy akcję spółki A za 100 złotych. W ciągu roku jednak firma dynamicznie rozwijała się, wydała na rynek nowy produkt lub usługę, która stała się prawdziwym hitem. To wszystko sprawia, że wartość firmy znacząco wzrasta, a co za tym idzie, akcje, które kupiliśmy za 100 złotych, są teraz warto 1500 złotych. Sprzedaż ich oznacza dla nas całkiem spory zysk.

Jak zacząć inwestycje na giełdzie?

Z powyższego opisu wydaje się, że inwestycje giełdowe to łatwa robota. Jednak pozory mylą. Tak naprawdę giełda papierów wartościowych nie opiera się tylko na przypadkowych sytuacjach związanych z działalnością firmy. W grę wchodzi cała analiza fundamentalna, która w bardzo szczegółowy sposób analizuje finanse spółki, wskaźniki rentowności i inne czynniki, które wpływają na potencjał zakupu tych, a nie innych akcji. Oprócz analizy fundamentalnej warto jeszcze wspomnieć o analizie technicznej – dyscyplinie, która skupia się na analizie wykresu cenowego danego instrumentu finansowego.

Prawda jest taka, że pierwsza inwestycja w akcje powinna być poprzedzona wieloma tygodniami edukacji i zdobywania wiedzy na temat mechanizmów inwestycji, strategii inwestycyjnych i wielu innych obszarów, które ułatwią nam pierwsze kroki na giełdzie.

Na co uważać podczas grania na giełdzie?

Jak powszechnie wiadomo, bankowe produkty depozytowe choć nie oferują nam dużych zwrotów z inwestycji, są relatywnie bezpiecznymi instrumentami. Nie ma ryzyka utraty choćby złotówki naszych oszczędności. Inaczej jednak wygląda sytuacja w związku z inwestowaniem na giełdzie. Tam możemy tak naprawdę utracić wszystkie środki, o ile będziemy inwestować bez konkretnej strategii i wiedzy. Rynki finansowe są bardzo zmienne, dlatego nie warto inwestować zbyt dużych środków za jednym razem. Co więcej, przed pierwszą inwestycją niezbędne jest, by zdobyć odpowiednie kompetencje, które pomogą nam w starciu z rynkami.

ŁNA