MBA w 2022. Czy studia MBA nadal pomagają w karierze?

0
630
studia mba
Pracodawcy wiedzą, że absolwenci MBA to ambitni menedżerowie, którzy cały czas chcą się rozwijać, poznawać nowe metody i style zarządzania oraz szukać najlepszych rozwiązań dla danej firmy | fot.: materiał partnera

Coraz więcej osób dostrzega potrzebę ciągłego rozwijania się i zdobywania nowych kompetencji. Na rynku pojawia się mnóstwo kursów i szkoleń, umożliwiających przyswojenie wiedzy z nowych dziedzin. Osoby mające za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe mogą  zdecydować się na studia MBA. Czy jednak program MBA nadal wypada tak atrakcyjnie na tle innych dostępnych ofert edukacyjnych?

Studia MBA: znacznie więcej niż zdobycie czy usystematyzowanie wiedzy

Kursy, szkolenia, a nawet studia podyplomowe umożliwiają zdobycie wiedzy i umiejętności z określonego obszaru; jeśli są prowadzone przez praktyków, uczestnicy mogą również nieco więcej dowiedzieć się o tym, jak praca w wielu branżach wygląda w rzeczywistości. Studia MBA dają  jednak  znacznie więcej niż zdobycie nowej czy usystematyzowanie posiadanej już wiedzy z zakresu zarządzania, marketingu, finansów czy podstaw prawa (chociaż to również jest niezwykle ważne).

Po pierwsze studia MBA pozwalają  na wymianę doświadczeń i zdobycie cennego know-how od osób działających od lat w różnych branżach. Mowa nie tylko o osobach prowadzących zajęcia, ale również o samych uczestnikach. Na studia MBA mogą  zapisać się tylko osoby z obszernym doświadczeniem,  najczęściej są to menedżerowie i pracownicy na stanowiskach kierowniczych. Na przykład osoby chcące aplikować do programu MBA w Wyższej Szkole Bankowej, muszą legitymować się zarówno wyższym wykształceniem, jak i co najmniej dwuletnim doświadczeniem zawodowym (więcej o ofercie studiów MBA w Wyższych Szkołach Bankowych w całej Polsce oraz o zaletach poszczególnych programów można przeczytać na https://www.studiamba.wsb.pl/korzysci-dla-ciebie).

Dzięki temu uczestnik programu MBA może się dowiedzieć, jak inni menedżerowie reagują na kryzys w firmie, jakie działania wtedy podejmują, na co kładą szczególny nacisk w przypadku zarządzania zespołem czy projektem lub jak radzą sobie z codziennymi problemami i wyzwaniami.

Z wymianą know-how ściśle związana jest kolejna zaleta studiów MBA. Mowa o networkingu. Możliwość stworzenia sieci kontaktów biznesowych (lub jej rozbudowania) również wynika z charakteru studiów MBA i ich specyfiki. Co ważne, networking może pomóc zarówno w znalezieniu lepszej pracy, jak i potencjalnych partnerów biznesowych, gotowych do realizacji określonego projektu.

Dyplom MBA wciąż jest doceniany przez pracodawców

Warto też pamiętać, że dyplom Master of Business Administration  otwiera wiele drzwi i to nie tylko ze względu na networking. Pracodawcy wiedzą, że absolwenci MBA to ambitni menedżerowie, którzy cały czas chcą się rozwijać, poznawać nowe metody i style zarządzania oraz szukać najlepszych rozwiązań dla danej firmy. Osobom, które ukończyły program MBA, łatwiej będzie  nie tylko znaleźć nową, lepiej płatną pracę, ale również  awansować w dotychczasowej firmie.

W 2022 r. będzie to szczególnie ważne; już teraz część firm prognozuje, że ich sytuacja finansowa pogorszy się. Osoby, które nie będą chciały, by sytuacja gospodarcza odbiła się na ich wynagrodzeniu, będą musiały przedstawić wszystkie swoje atuty, walcząc o awans lub przynajmniej podwyżkę. Dyplom MBA z pewnością będzie jednym z nich.

Artykuł sponsorowany