Kto zawsze znajdzie pracę?

1
1445
Rynek pracownika dotyczy osób, które są najlepsze
Rynek pracownika dotyczy osób, które są najlepsze | fot.: Fotolia

W niektórych branżach już mamy rynek pracownika. Przykład? Informatycy, inżynierowie, wyspecjalizowani pracownicy obsługujący technologie w zakładach i obsługujący linie produkcyjne – to osoby, które są najczęściej poszukiwane przez firmy. Chociaż ofert pracy jest dla nich dużo to okazuje się, że na etat mogą liczyć tylko nieliczni. Kto jest najbardziej poszukiwany na rynku pracy?

– Należy pamiętać, że nie każda osoba która jest informatykiem, inżynierem, technologiem rządzi na rynku pracy. Rynek pracownika dotyczy osób, które są najlepsze. Jest to uniwersalny trend, który dotyczy zarówno tych bardzo popularnych zawodów jak informatyk, ale także pozostałych zawodów m.in. z obszaru. usług, bankowości czy finansów – mówi newsrm.tv Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu agencji rekrutacyjnej People.

– Jeśli chodzi o prognozy na 2016 rok nie przewiduję, by były to rewolucyjne zmiany. Rynek pracy ewoluuje także w zależności od pory roku. Zbliżające się lato sprawi, że rynek otworzy się na prace sezonowe m.in. związane z uruchomieniem licznych inwestycji budowlanych – mówi Lucyna Pleśniar.

Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników są także osoby ze znajomością języków obcych.

– W tym przypadku ważne jest wykształcenie, ale drugorzędny jest rodzaj wykształcenia. Pierwszorzędna jest natomiast znajomość co najmniej dwóch języków obcych, przede wszystkim nietypowych np. z grupy języków skandynawskich lub takich, którymi posługuje się Afryka.

Dlaczego? Polska jest cały czas bardzo popularnym rynkiem dla centrów usług wspólnych, które obsługują międzynarodowe korporacje np. w zakresie IT, administracji czy HR. Jest to rynek wciąż nienasycony. ponieważ koszty pracy są relatywnie niskie, a kompetencje i kwalifikacje polskich pracowników są wysokie i bardzo cenione. Dlatego mogę zachęcać, szczególnie młode osoby, by uczyły się języków, warto jednak pamiętać, że jeden język to dziś za mało. – dodaje Lucyna Pleśniar.


@newsrm.tv